Bipolar Bir Hastanın Tedavi Arayışında Sağlık Profesyonelleri İle İlişkileri

0 92

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bugün bipolar ve insan ilişkileri üzerine bir yazı hazırlamak istedim.

Öncelikle insanın olduğu her yerde mutlaka bir iletişim, etkileşim ve ilişki oluşur. İletişim kurduğumuz insanlarla da bir tür ilişki içerisine giriyoruz. Başarılı olan insanların güçlü bir iletişimi olduğunu görürüz.

Bir hasta olarak sağlık alanında sağlık profesyonelleri ile her iletişime geçişimde iyi ilişki ile karşılaşmadım. Nadir de olsa iyi ilişki duran en azından hastasını dinleyen sağlık profesyonellerini görmem mümkün. Bunlar bize ulaşabiliyor ve bizi iyi ediyor.

Şimdi biraz da kendimle ilgili örnekler vermek istiyorum.

16 yaşımdan beri psikiyatrist ve psikologlarla sürekli bir temasım var. İlk gittiğim hastanede hekim baya iyiydi. Herkes çok ilgi gösterdi. O hekimi çok sevdim. Ondan sonra da gittiğim hiçbir hekimle öyle bir iletişim halinde bulunamadım. Belki de hekimin özel hastanede olması bu kadar etkili bir biçimde iletişim sağlamıştır. Bilmiyorum.

Ondan sonra üniversite ve devlet hastanelerinde hekimlere gittim. Üniversite hastanesindeki hekim beni babamla dinlemeye alıyordu. Babam da hep iyi falan deyip, böylece seans biterdi. O gün anladım ki o benimle ilgilenmek istemiyordu. Onun için sadece öylesine biriydim. Çok kızıyordum tabii. Dinlenilmemek beni çok üzüyordu. Sonra sadece beni dinlesin diye bir psikoloğa gittim. O da diğerleri gibi davranınca öylesine gidiyordum hekimlere artık. Bir tanesi daha içeriye girip halimi hatırımı sormadan ‘iyisin, maşallah’ falan da deyince de iyice tepemin tası attı. İşte bunlar iletişimde yaşadığım bazı sorunlar.

Tabi, bu yaşadıklarımdan hep bir şeyler öğrenmeye çalıştım. En son ise artık bi psikoloğa gittim. Bu önceki deneyimlerimin aksine baya iyiydi. Bilmiyorum, belki de ben değişmişimdir. Şu an gittiğim psikologla aramızda baya iyi bir iletişim var. Söylediklerini hep yapıyorum. O da bana saygı duyuyor. Hatta bir keresinde şöyle söyledi ‘Bu hayatta benim için önemli olan tek şeyin insan ilişkilerin’ ondan sonra daha fazla dikkat etmeye başladım ben de.

İnsan ilişkileri işte bu kadar önemli dostlar…

Kendi Farkındalık Sürecini Keşfeden Bir Hasta..

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.