Bilmeniz Gereken Basit, Hayat Kurtarıcı İlk Yardım Uygulamaları

2 383

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Temel ilk yardım herkesin bilmesi gereken bir vatandaşlık görevidir. Çünkü, ilk yardıma muhtaç bir durumla karşı karşıya geleceğimiz belirli olmaz. Her zaman bilmeli ve soğuk kanlı bir şekilde müdahale etmeliyiz.

Bu yazımızda günlük yaşamda karşılaşabileceğiniz olası ilk yardım vakaları ile sizlere ilk yardım anlatmaya çalışacağız.

Vaka 1 – Suda Boğulma

Sahilde gezdiğiniz bir gün bir vatandaşın denizde çırpındığını gördünüz ve boğulma vakası olabileceğini düşünüyorsunuz. Yüzmeyi biliyorsunuz. Yanınızda herhangi bir kurtarma ekipmanı yok. Neler Yapmalısınız?

Basit Hayat Kurtarıcı Uygulamalar:

 • Yüzme bilmemize rağmen kişiye yaklaşmamalısınız çünkü kişi o can havliyle sizi de boğabilir o yüzden ona güvenli yaklaşmalısınız etraftan(bir kürek ya da bir ip ya da bir can simidi)uzatabilirsiniz, ama bunlar olmadığı için kişiye uzanabilecek mesafedeyseniz elinizi uzatarak onu çekebilirsiniz.
 • Eğer kişiye uzanamıyorsanız, sakinleştirip çırpınması geçtikten sonra ona yaklaşmalısınız. Kişide, omurga travmasını düşünerek, koltuk altından tutarak bir kulaçla kıyıya çıkarınız.
 • Suda boğulma olduğu için 20-30 dk. Geçse bile müdahalede bulunmalısınız.
 • Bilinci ve solunumu varsa yarı oturur pozisyonda öksürmesini sağlanır ve vücut ısısını sağlamak için üzerine örtü örtülür. Ve ambulans ekibini aranır( yer, olay, durumu, nasıl gerçekleşti) hakkında bilgi verilir.
 • Eğer sudan çıkarırken solunumu olmadığını fark ederseniz, su içinde suni solunuma başlamalısınız.
 • Sudan çıktıktan sonrada önce omuzlarından sarkarak “iyi misin” bilinç kontrolü, bilinci kapalıysa etraftan birine 112’yi aratılır, hemen TYD’ ne başlanır, ağız içi kontrol edilir, baş çene pozisyonu 2 suni solunum daha sonra 30 kalp masajı (2/30) yaptıktan sonra nabız kontrol, yoksa 112 gelene kadar TYD’ ne devam edilir.
 • Eğer solunum gelirse koma pozisyonu verilir kişinin başından ayrılmadan 112 gelene kadar yaşam bulguların takip edilir. 112 geldiğinde hangi işlemler yaptığınızı anlatınız.

Vaka 2 – Boğaza Cisim Kaçması

Bilecik’ten İstanbul’a hızlı tren ile seyahat ediyorsunuz. Bulunduğunuz vagonda 5 yaşındaki bir çocuk yemek yerken tam solunum tıkanması olduğunu fark ettiniz. Olaya nasıl müdahalede bulunurdunuz?

Basit Hayat Kurtarıcı Uygulamalar:

 • Çocuğun annesine sakin olması gerektiği söylenir. Etrafta meraklı kişiler varsa açılın denir. Çocuk zaten ellerini boğazına götürdüğünü, morardığını, sıkıntıya girdiğini gözlemleriz. Ağız içine bakılır yabacı cismi ve dilin konumunu kontrol ederiz. (Eğer cisim alınabilecek şekildeyse çıkarırız).
 • Bilinci varsa ayakta önünüze alınır, hemen onu kavrarız ve biraz eğip iki kürek kemiği arasına el topuğumla süpürür tarzda 5-7 kez kuvvetlice vurulur.
 • Ağzındaki cismi yer çekimi ile atabilir, çıkmadıysa arkadan sarılarak gövdesini kavrarız ve bir el yumruk yapılarak, başparmak çıkıntısı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde koyarız diğer el ile de yumruk yapılan eli kavranır.(Heimlich manevrası)
 • Kuvvetle arkadan ve yukarıya doğru bastırılır. Bu hareketi 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanır.
 • Eğer tıkanıklığı açamadıysak, bu işlemi 5’er kez dönüşümlü olarak tekrarlarız.
 • Eğer çocuğun bilinci kapanırsa, 112’yi aramalarını söylenir ve düz zemine yatırılır ve ABC’sini tekrar değerlendirilir, baş çene pozisyonu verilir. Hava yolunu açmak için, bak dinle hisset yöntemiyle 10 sn solunum değerlendiririz yoksa 2 defa burnu kapatarak 1’er sn. aralıklarla 2 nefes verilir ve 5 cm çökecek şekilde 30 kalp masajı uygulanır bir el ile (2 meme ucunun hizasında), tekrar radial arterinden nabız kontrol ve bak dinle hissetle solunum kontrol edilir, solunum gelirse koma pozisyonu verilir, 112 gelene kadar hastanın yanından ayrılmamalı yaşam bulgularını takip edilmelidir. 112 geldiğinde hangi işlemleri uygulandığı anlatılır.

Vaka 3 – Çoklu Kırık

X Hastanesinde hemşire olarak görev yapıyorsunuz. Sabah nöbeti devrettikten sonra evinize ulaşmak için kendi aracınızla seyahat ediyorsunuz. Önünüzdeki aracın kazaya karıştığını gördünüz. Araçta 2 çocuk, 2 erişkin yaralı var. Araçtan inerek yaptığınız kontrollerde çocuklarda kafa travması olduğunu, erişkinlerde ise bacak kırılmaları olduğunu gözlemlediniz. Neler Yapmalıyız?

Basit, Hayat Kurtarıcı Uygulamalar:

 • Öncelikle kendi aracınızı emniyet şeridine park edip dörtlüleri yakınız. Aracınızdan ilk yardım çantanızı alınız ve eldiveninizi giyiniz(çünkü kişide kan ile bulaşan bir hastalık olabilir kendinizi korumak için müdahalelerde her zaman eldiveninizi giymelisiniz). Kaza yerini reflektörlerle işaretleyiniz. Kaza yapan aracın kontağını kapatınız, el frenini çekip patlama riski var mı kontrol edeniz. Araç LPG ise vanayı kapatmak lazım. Meraklı kişileri uzaklaştırınız ben ilk yardım biliyorum demeniz onları uzaklaştıracaktır.
 • 112 aramalarını söyleyiniz. Yaralıları çocuklar öncelikli olarak ABC değerlendiriniz. Çocukların bilincini ayaklarından kontrol edeniz. Hava yolu açıklığını ise, baş çene pozisyonu olarak değil çene itme manevrası ile verilmeli, kafa travması olduğu için.
 • Çocuklara boyunluk takmak gerekir bunun için çantanızdan çıkarır bir kişinin çocukların boynunu desteklemesi için yardım istenir ve çocuklara boyunluk takılır. Boyunluğu taktıktan sonra diğer kişi boynunu tutmaya devam etmeli, hastayı araçtan rentek manevrası ile düz bir zemine araçtan biraz uzak bir yere alınız. Baş-boyun yastıkları ile kafa ve omzunu destekleyiniz.
 • Kafa travması olduğu için kulak ve burundan kan gelebilir, kanamayı durdurmamak gerekir, kulak altına bez koyulur bu sayede ne kadar kan kaybı olduğunu anlamış oluruz. Açık kafa yaralanması varsa pansuman yapabilirsiniz.
 • Yetişkin yaralıların ABC’sini değerlendiriniz, bilinci varsa, hava yolu açıksa, solunum, nabız varsa hastaların ilk yardım çantanızda varsa atel ile alt ekstremitelerin sabitleyiniz ki bu sadeye hareketlerini kısıtlayıp diğer dokulara zarar vermesin diye, eğer atel yoksa etraftan karton bulup kartonlarla sabitleyiniz ve bir bez ile atel yapabilirsiniz.
 • Daha sonra aracın patlama riskine karşı hastamızı birkaç kişi ateli sabit tutarak, rentek manevrası ile dışarı güvenli düz zemine alınız ve üzerini örtünüz. 112 gelene kadar yaralılarımın ABC ‘sini nörolojik durumunu ve diğer vücut bölgelerini kontrol ederek yaralıların yanından ayrılmayınız. 112 ekibi geldiğinde uyguladıklarımı onlara anlatınız.

Rızalar S. Öztürk A. (2015). Acil Çağrı Merkezi 112’ye başvuran hasta/yaralıların özellikleri ve sağlık ekibi gelinceye kadar yapılan ilk yardım girişimleri. Balıkesir Sağlık Bilimler Dergisi 4(3), 131-136. Retrieved from www.bau-sbdergisi.com

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
 1. Safura diyor

  Fatma Hanım , yazınızdan çok istifade ettim elinize sağlık gerçekten aydınlatılmış onam çok önemli bir husus. Başka yazılarınızı bekliyoruz

 2. Safura diyor

  Fatma Hanım , yazınızdan çok istifade ettim elinize sağlık gerçekten aydınlatılmış çok önemli bir hususa deginmissiniz Başka yazılarınızı bekliyoruz

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.