Bilinçsiz Uygulanan Zayıflama Diyetleri Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olur?

1 2.929

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini arttırmak için vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini yeterli ve doğru zamanda tüketmektir.

Yüksek kalorili besin tüketimi, yaşam biçimi değişiklikleri ve azalan fiziksel aktiviteye bağlı olarak enerji tüketimi azalır ve obezite gibi beslenme sorunlarının artmasına yol açar. Bu beslenme sorunlarının oluşmasında yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları, sosyokültürel etmenler, fiziksel inaktivite ve genetik faktörler de önemli rol oynar. Sebep olan faktörlerin belirlenmesi olası sağlık sorunlarını çözmede ve gerekli önlemleri almada önem taşır. Birçok etmen sebebiyle insanlarda beden algısı memnuniyetsizliği geliştiği ve bunun da yeme bozukluklarına yol açtığı biliniyor.

Fazla kilolardan kurtulmak içinse bilinçsiz olarak uygulanan diyet sonucu hızlı kilo kaybı vücuttaki tüm sistemleri etkileyebilir ve ağır hormonal ve metabolik bozukluklara sebep olabilir. Bunlar arasında başlıca sorunlar:

 • Elektrolit dengesizlikleri,
 • Ergenlik gecikmesi,
 • Hipoglisemik ataklar,
 • Oligomenore,
 • Amenore,
 • Kortizon fazlalığı,
 • Tiroid işlev bozuklukları,
 • İnsülin benzeri büyüme faktörü (IGF-I) eksikliğidir.

Bunların yanında kişide sağlıksız ve zayıf bir görünüş, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, üşüme, isteksiz ve ağır hareketler, baş ağrısı, unutkanlık, konsantrasyon eksikliği, asabi ruh hali, kabızlık, kansızlık, demir eksikliği, kemik yoğunluğunun azalması, kuru cilt yapısı, saç dökülmesi ve bozuk tırnak yapısı, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve sık sık hastalıklara yakalanma gibi şikayetler de görülür.

Kilo vermek için uygulanan çok düşük kalorili diyetler ketojenik etkiyle yağları değil proteinleri yakar ve diyet bırakıldığı zaman yeniden hızlı kilo alımına neden olarak sağlıksız zayıflama ortaya çıkar ve özellikle büyümenin fazla olduğu dönemlerde endokrin sistem işleyişinde sorunlara yol açar ve düzeltilmesi zor sağlık problemleri ortaya çıkar. Özellikle ergenlerde kilo tedavisi diğer yaş gruplarına göre daha özenli bir yaklaşım gerektirir. Tüm besin ögelerini dengeli bir şekilde içeren, yeterli kalori sağlayacak ve büyümeyi engellemeden zayıflamayı sağlayacak bir beslenme listesi uygulanmalıdır.

Kişiler gazete, dergi ve magazinden edindikleri bu bilinçsiz diyet bilgilerini uygulayarak sağlığını riske atmaktadır. Özellikle gazetelerde ve magazin dergilerinde sanatçıların güzelliğini borçlu olduğu diyet şeklinde dikkat çeken başlıklar, kesin sonuç verdiğine dair vaatler vermesi, insanların özeneceği zayıflıkta kişi fotoğrafları konması bu diyetleri daha dikkat çekici hale getirmektedir. Fakat bilimsel temellere dayanmayan, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uymayan bu tür diyetler doktorunuza danışmadan uygulanmamalıdır. Çünkü zayıflama diyeti kişiye özeldir ve herkese genellenemez bu nedenle her bireye göre ayrı düzenlenmelidir.

Diyet uygulaması başlı başına bir eğitimdir ve bu yüzden mutlaka uzman kişilerin denetiminde yaş, cinsiyet ve yaşam tarzına uygun olarak hedeflenen ağırlığa ulaşana kadar uygulanmalıdır, sürekli sürdürülmemelidir. Ulaşılan ideal ağırlık ise yeterli ve dengeli beslenme ile ömür boyu sürdürülmelidir.

Attila S, Kadın Sağlığı ve Şişmanlık (Obezite), H.Ü. Tıp Fak. Halk Sağlığı A.B.D Öğretim Görevlisi/Beslenme Uzmanı.

Demirel F, Bideci A, Çamurdan O, Yeşilkaya E, Cinaz P, Bilinçsiz Zayıflama Diyeti Uygulayan Ergen Kızlarda Gelişen Hipotiroidi: Olgu Sunumu.

Demir S, Karaağaoğlu N, Üç Nesil Kadınlarda Obezite ile Beden Algı Durumu ve Zayıflamaya Yönelik Uygulamalar, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Beslenme ve Diyet Dergisi 2013:41(1):18-26.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
 1. Burcu diyor

  Kişilerde farkındalık oluşması açısından çok başarılı bir yazı, emeğinize sağlık.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.