Bilimsel Olarak Anksiyeteyi Azalttığı Kanıtlanan 7 Şarkı

0 2.809

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Müzik ‘ruhun gıdası’ olarak boşa kabul edilmemiş. Bazısı bizi hüzünlendirir, bazısı mutlu eder, bazısı ise geçmişe yolculuk yapmamıza fırsat veriyor.

Bana göre, hayatı yaşanabilir kılıyor.

Bugün insanın ruhuna direkt etki eden müzik ve anksiyete konusunda konuşacağız. Aslında müziğin terapi niteliğindeki etkisinden bahsedeceğiz.

Dünya genelinde 300’den fazla üniversitede müzik terapi üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir.

Bu terapinin anksiyeteyi azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dr. Lewis-Hodgson, Mindlab Enstitüsü ile çalışarak bazı şarkıların anksiyeteyi azalttığını ortaya koydu.

Çalışma sonucunda kalp atışı, nefes ve kan basıncı olumlu yönde etkilediği kanıtlandı.

İşte Mindlab Enstitüsü ve İngiliz bilim insanlarına göre anksiyeteyi azaltan 7 şarkı;

1. ALL SAİNTS- ‘PURE SHORES’

Arka planda çift bas klavye ve yunus seslerinin kullandığı şarkının sözleri rahatlamadan bahsediyor.

2. MOZART- ‘CANZONETTA SULL’ARİA’

Figaro’nun Düğünü’nün 3. Perdesinden kısa bir düet. Obua ve telli çalığılar kullanılarak çalınan ve 62 diziden oluşan beste, 1994 yapımı ‘Esaretin Bedeli’ adlı filmin müzikleri arasında yer alıyor.

3. COLDPLAY- ‘STRAWBERRY SWİNG’

Kendine özgü ve çekici etkiye sahip olan şarkı, 2009 yılından bu yana piyasadadır. Dinlerken çocukken çizgi filmlerin başlamadan önceki sakin müzik tınısını andırıyor.

4. ENYA- ‘WATERMARK’

Enya’nın ilk albümünde yer alan bir single. Bu şarkıyı dinleyenler daha iyi uyuduklarını ifade etmiştir. Ben de bunun üzerine uyumadan önce dinledim ve gerçekten üzerimdeki o anksiyeteden sıyrıldığımı hissettim.

5. DJ SHAH- ‘MELLOMANIAC’

Sözleri olmayan ve sakin bir düzende ilerleyen bu şarkıyı dinlediğinizde etkili olacağını düşünüyorum.

6. ADELE- ‘SOMEONE LİKE YOU’

Hüzünlü olan bu şarkı bir yandan yatıştırıcı etkiye sahip. Benim dinlemekten keyif aldığım bir şarkı ve dinlerken anksiyete düzeyimin azaldığını ve sakinleştiğimi söyleyebilirim.

7. MARCONİ UNİON- ‘WEİGHTLESS’

Şimdi gelelim dünyanın en rahatlatıcı şarkısı olarak tanımlanan ‘Weightless’ adlı şarkıya. İngiliz Ses Terapisi Akademisi tarafından da onay alan bu şarkı hakkında yapılan çalışma sonucunda, stres hormonunu direkt düşürdüğü bildirilmiştir.

Anksiyete üzerine yapılmış çoğu çalışmadan farklı olarak hayatımızda en kolay ve rahat ulaşabileceğimiz müziğin etkisinin sizin hayatınızda da olumlu etki yaratmasını diliyorum.

Yazıma son vermeden önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün müzik hakkında bir sözünü sizlere aktarmak istiyorum.

‘Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.’ M. KEMAL ATATÜRK

Yazıyı sonuna kadar okumak için sarf ettiğiniz öz veriye teşekkür ederim. Hepinize sakin ve anksiyeteden bir nebze kurtulduğunuz günler diliyorum.

Berbel, P., Moix, J., & Quintana, S. (2007). Estudio comparativo de la eficacia de la musica frente al diazepam para disminuir la ansiedad prequirurgica: un ensayo clinico controlado y aleatorizado. Rev Esp Anestesiol Reanim, 54, 355-358.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.