Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: ‘TURKOVAC Sinovac’tan Daha Etkili’

0 2.969

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yerli aşı için yapılan çalışmanın olumlu sonuç verdiğini ve acil kullanım onayından geçtiğini duymuştuk. Acil kullanım onayı alan TURKOVAC gelecek hafta itibariyle yaygın kullanıma başladı.

Bu konuda yapılan değerlendirmeleri çok sevdiğim ve sürekli takip ettiğim Doç. Dr. Afşin hocamın açıklamalarıyla sizlere iletmek istiyorum.

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, TURKOVAC isimli yerli aşımızın etkinlik ve güvenliğinin kanıtlandığını ve diğer inaktif aşı olan SİNOVAC ’tan daha etkili olduğunu açıkladı.

‘Özellikle bizim aşılardan beklentimiz ağır hastalığı ve ölümü önlemesi. Bu yönüyle de TURKOVAC olmuş grupta ağır hastalık ve ölüm vakasıyla da karşılaşılmaması oldukça sevindirici bir gelişme.’ şeklinde konuştu.

‘Yapılacak Çalışmalarda Sonra TURKOVAC Çocuklara Da Uygulanabilir’

Çalışmalara devam edildiğini ifade eden Kayıpmaz, ’Şu anda uygulanan acil kullanım onayı 18 yaş ve üstü bireylerin katıldığı klinik çalışmaların neticesinde elde edildi. Ama bunula ilgili 12-18 yaş arasının veya 5-11 yaş arasının dahil edildiği çalışmalar yapılıp ona dair veriler elde edildiğinde bu sorunun yanıtını verebiliriz. Bu çalışmalar DSÖ’nün tanıdığı çalışmalardan biriydi. Acil kullanım onayı alındığında yurt dışına çıkarken eğer varılacak ülke inaktif aşıyı ve bizim TURKOVAC aşımızı kabul ediyorsa bu anlamda sorun olmayacak.’ İfadelerini kullandı.

Klinik çalışmalarda 2 doz uygulanan bu aşının karma aşı uygulamalarında da başarılı olduğunu vurguladı.

Kaya, D. (2021, 12 24). Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz Açıkladı! ‘Yerli Aşı TURKOVAC, SINOVAC’tan Daha Etkin’. sabah.com.tr: https://m.sabah.com.tr/yasam/bilim-kurulu-uyesi-doc-dr-afsin-emre-kayipmaz-acikladi-yerli-ası-turkovac-sinovactan-daha-etkin-5799432 adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.