Bilim İnsanları Yeni Bir Damar Türü Keşfetti: Transkortikal Damarlar

0 6.666

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Bugün sizlere sıkı takipçisi olduğum bir bilim dergisinde rastladığım bir haberden bahsetmek istiyorum. 21. yüzyılda anatomi kitaplarımızın yenilenecebileğini söylesem ne düşünürdünüz? 🙂

Anatomi kitaplarımızın güncellenmesine sebep olabilecek nitelikte yeni bir damar türü keşfedildi ve yeni damarlara ‘’transkortikal kılcal damarlar’’ ismini koydular.

Çok eskiden beri gerek yaralı askerlerde gerekse çocuk ya da yeni doğan hastalarda ilaçların daha hızlı etki göstermesi için kemiğe ilaç zerk edilmesi yöntemi kullanılıyor. Fakat neden kemikte daha hızlı emilim olduğu hakkında bir fikrimiz net bir şekilde yoktu.

İlk kez Nature Metabolism dergisinde yayınlanan makaleye göre farelerin kemikleri üzerinde saydamlaştırma çalışması yapıldıktan sonra x-ray ve floresan ışıkları altında incelendi. İnceleme sırasında kemik iliğinden kemik boyunca küçük kanalların/damarların ilerlediği gözlemlendi. Özellikle iltihaplı romatizma hastası olan farelerde transkortikal kılcal damar sayılarının daha fazla olduğu ve bu damarların kan ve bağışıklık sistem hücrelerini taşıdıkları tespit edildi.

Kemiklerinde kendi içinde kapalı bir kan dolaşım sistemi olduğu bilim insanları tarafından bilinse bile buna dair bir iz rastlamamış olmaları bu yeni transkortikal kılcal damarların bulunmasını daha anlamlı kılıyor. İnsan kemiklerinde hala araştırılmakta olan bu damarların varlığı şu an boyun kemiklerinden alınan küçük parçalarda gözlemlenebildi. Eğer bu yeni damar türünü tam anlamıyla insan kemiklerinde olduğunu bulursak bu çoğu bağışıklık sistemi hastalığına karşı yeni tedaviler geliştirebilmemizin önünü açabilecek.

Beni bu haberde etkileyen en önemli nokta biz evreni, uzayı, uzak gezegenleri araştırırken kendi kemiklerimizde yeni bir damar çeşidi bulmamızın ufak bir tezatlığı oldu. Uzağı ararken kendi bedenimizde bilinmeyen onca çok şey var ki… Makro seviyeden mikro seviyelere dek bulduğumuz ve bulacağımız en ufak bilgi bizim için yeni bir anahtar. Belki de bu yeni damar çeşidi ile birçok kanser türünü zararsız bir hastalık çeşidine çevirebileceğiz. Sadece insanlar için değil bütün canlılar içinde yararlı sayılacak birçok tedavi geliştirdiğimiz bir gelecek diliyorum. Yazıyı sonlandırırken ufak bir sosyal mesaj vermek istedim çünkü sadece insanlar olarak bu dünyanın sahibi olduğumuzu düşünmekten geri durmuyoruz. Belki de dünyada yalnız olmadığımızı ve evrende bir toz tanesi kadar olduğumuzu unutuyoruz. Oysa sağlıklı bir gelecek için hep birlikte var olmamız gerekiyor.

Yazımı sonuna dek okuduğunuz için teşekkür ederim. Her zamanki gibi düşüncelerimi paylaşmayı sevdiğim kadar sizlerin de fikirlerinizi okumayı çok sevdiğimi belirtmek isterim. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

https://www.drozdogan.com/ (2019,Ocak 29). Yeni bir kan damarı türü keşfedildi.

30.10.2021 tarihli erişim adresi: https://www.drozdogan.com/yeni-bir-kan-damari-turu-kesfedildi-transkortikal-kilcal/

https://bilimteknik.tubitak.gov.tr/Anatomi Kitapları Yeniden mi Yazılacak? 30.10.2021 tarihli erişim adresi:https://bilimteknik.tubitak.gov.tr/system/files/makale/616_mart_2019_bilim_ve_teknik_11-12_1.pdf

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.