Beslenme Sağlığmız İçin Neden Bu Kadar Ödemli?

4 110

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2010 verilerine göre; 1950’de insanlar ortalama 45 yıl yaşıyorken, son 60 yılda yaşam süresi 25-30 yıl arttı.

Yıllar içinde hijyenik koşulların, temiz su kaynaklarının sağlanması ve tıbbın gelişmesi bulaşıcı hastalıkların hızlı bir şekilde yayılmasını önleyerek yaşam süresinin uzamasına katkıda bulundu.

Buna bir ‘beslenme uzmanı’ gözüyle bakacak olursam artık içinde yaşadığımız bedenlerimizi daha uzun yıllar kullandığımızı ve zaman içinde eskiyen bedenimizi eskiyen bir kıyafeti değiştirdiğimiz gibi değiştiremeyeceğimizi söyleyebilirim.

Durum böyle olunca birçok nedene bağlı olarak gelişen, kesin tedavisi bulunmayan, uzun süreli kronik hastalıkların, bir diğer deyişle bulaşıcı olmayan hastalıkların görülme sıklığı artmış oldu. Bulaşıcı olmayan hastalıkların öncelikli tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri bulunmaktadır. O halde sağlıklı bir yaşam biçimi benimseyerek bu uzun yılların yaşam kalitesini arttırmalıyız. İşte beslenme, bu sağlıklı yaşam biçiminin önemli yapı taşlarından birisidir.

Beslenme Nedir?

Beslenme; büyüme ve gelişme, yaşamın sürdürülmesi, sağlığın korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ile üretkenliğin sağlanabilmesi için vücudun gereksinim duyduğu enerji, besin öğeleri ve biyoaktif bileşenleri içeren besinlerin tüketilerek vücutta kullanılmasıdır.

Aynı zamanda beslenme bireyin yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivitesine, fizyolojik durumuna (büyüme ve gelişme, gebelik ve emziklilik, hastalık vb.) ve genetik özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Yediklerinize dikkat ederek hem yanlış beslenmeye bağlı oluşabilecek koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların önüne geçmek için hem de protein-enerji yetersizliği, demir yetersizliği anemisi, iyot yetersizliği hastalıkları, raşitizm, diş çürükleri ve şişmanlık gibi yaşam kalitesini bozan beslenme sorunlarını en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için önemli bir adım atmış olursunuz.

Bu adımı atmak için “optimal beslenme” ilkelerini benimsemelisiniz. Optimal beslenmenin hedefinde “minimum hastalık riski, maksimum iyi hal” vardır. Optimal beslenmede diyetin öncelikli görevi; metabolik gereksinimleri karşılamak ve vücudun çalışması için gerekli enerji ve besin ögelerini yeterli miktarda sağlamaktır. Bunun yanında, bireye kendini iyi hissetme ve keyif alma duygularını da vermelidir. O halde uygulayacağınız beslenme planı hem fizyolojik hem de psikolojik olarak size uygun olmalıdır.

Doğru Bir Beslenme Tarzı İçin Öneriler

 • Boyunuza uygun beden ağırlığınızı [BKİ= ağılık (kg)/ boy (m²)] koruyun.
 • Yağ, doymuş yağ, kolesterol tüketimini azaltın. (Yağı azaltılmış veya yağsız süt ürünlerini, yağsız ya da yağı az olan kırmızı et, derisiz tavuk, hindi eti ve her türlü balık etini tüketin. Ayrıca besinlerin hazırlanması ve pişirilmesinde fazla yağ kullanımını gerektirmeyen haşlama, ızgara, fırında pişirme gibi yöntemleri tercih edin.)
 • Tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze-meyve tüketimini arttırın. (Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği tercih edin, bir öğünde et, tavuk, balık, yumurta yenirse, diğer öğünde kuru baklagilleri tercih edin, her öğünde sebze ve meyve yemeğe çalışın.)
 • Şeker alımını azaltın. (Reçel, bal, marmelat gibi tatlıların tüketiminde aşırıya kaçmayın; kek, tatlı ve hamur işlerini azaltın; şekerli konserve meyve suları, kolalı içecekler, şekerli bisküviler yerine ev yapımı taze meyve suları özellikle meyvenin kendisini tercih edin, çay ve kahveye koyduğunuz şekeri azaltın veya hiç koymayın.)
 • Günlük tuz (<5 g/gün) ve sodyum  (<2 g/gün) tüketiminde aşırıya kaçmayın. (Yemeklerinizin tadına bakmadan tuz eklemeyin, lezzet için baharat ve çeşitli otları kullanmayı deneyin, kullandığınız tuzun iyotlu olmasına özen gösterin.)
 • Sıvı tüketimini artırın. (Enerji ihtiyacınıza göre en az 1,5 – 2 litre su tüketin.)
 • Egzersiz yapın. (Hareket etmek için bahaneler bulun, günde en az 10.000 adım atmaya çalışın.)
 • Uyku düzeninize dikkat edin. (Günde ortalama 8 saat uyuyun, erken yatıp erken kalkın.)
 • Alkol kullanmayın.
 • Sigara içmeyin.

Bu birkaç öneri genel olarak değerlendirilmelidir ve bireye göre değişkenlik gösterebilir. Bu önerilerin bireye özgü düzenlenebilmesi için diyetisyen/ beslenme uzmanı tarafından verilen beslenme eğitimleri takip edilebilir.

Sonuç olarak, her gün yediğiniz besinleri düzenleyerek daha kaliteli bir yaşam sürmeniz mümkün. Bugününüze ve yarınınıza yapabileceğiniz en güzel yatırımın optimal beslenme ile olacağını düşünüyorum. Deneyip görmek sizlerin elinde…

Yücecan, S. (2008). Optimal beslenme. Sağlık Bakanlığı Yayın, 726.

Bakanlığı, T. S. (2016). Türkiye Beslenme Rehberi TÜBER 2015. Ankara: T.C. Sağlık Bakanlığı.

Ünsal, A. Beslenmenin Önemi ve Temel Besin Öğeleri. Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu, Hemşirelik Bölümü.

TÜİK verilerine göre son. (2012, 3 Mart). Türkiye’de Yaşam Süresi 30 Yıl Arttı. TRT Haber. https://www.trthaber.com/haber/saglik/turkiyede-yasam-suresi-30-yil-artti-30929.html

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

4 Yorum Yapıldı
 1. Elif KILIÇ diyor

  Çok doğru noktalara değinilmiş 👍

 2. Melike diyor

  Çok faydalı bilgiler olmuşş.Elinize sağlık 👍👏

 3. Emre KILIÇ diyor

  Bu güzel bilgi için size çok teşekkür ederim.

 4. Hidayet diyor

  Güzel çalışma olmuş güzel bilgiler.Ellerine sağlık

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.