Ben Muayenesi Nasıl Yapılır Ve Ben Haritası Nasıl Çıkarılır?

0 1.833

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Neredeyse herkesin vücudunda küçükte olsa bir ben bulunur. Bazı kişilerin de vücudunda çok yaygın görülmektedir. Özellikle görsel alanlarda yaygın değilse çok fazla dikkat edilmeyen benler zamanla cilt sağlığımızın temel bir belirleyicisi hatta sağlığımız konusunda bir haberci olabilmektedir.

Dermatologlar benlerin cilt sağlığı için büyük bir öneme sahip olduklarını belirtiyorlar. Bu nedenle vücudumuzda bulunan benleri önce kendimizin tanımasını sonra ise bir dermatolog ile ben haritasının çıkarılarak takibinin sağlanması gerekmektedir.

Şimdi vücudunuzda benleriniz var ise ABCDE kuralı ile benlerinizi takip edebilirsiniz. ABCDE kuralı ile her benin nasıl gelişim gösterdiği belirli zamanlarda kontrol edilmektedir.

Ben Takibinde ABCDE Kuralı

A. (Asymmetry) Asimetri

Benin bir yarısının diğer yarısına benzememesi,

B. (Border) Kenar

Benin sınırlarının düzensiz olması,

C. (Color) Renk

Benin renginin homojen olmaması,

D. (Diameter) Çap

Benin çapının 6 mm’den büyük olması,

E. (Evolution) Gelişim

Daha önceden varolan bir benin karakterinde değişiklik meydana gelmesidir.

Bu kurallar ile kendi ben takibinizi yapabilirsiniz. Fakat yine de takip edilmesi zor bölgelerinizde beniniz veya çok fazla benleriniz var ise bir dermatoloğa danışarak Ben Haritanızın çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Ben Haritası Nasıl Çıkarılır?

Ben haritası vücudunuzdaki benlerin kaliteli bir şekilde uygun pozisyonlarda net fotoğraflandırılması sağlanarak takip edilmesini içerir. Bu fotoğraflamalar için etik onaylar ve gizlilik sözleşmeleri imzalanmaktadır. Ayrıca çekilen fotoğraflar üzerinden tüm benler ABCDE kuralı ile tek tek dermatolog veya bir yapay zeka tarafından analiz edilmektedir. Hatta son zamanlarda benlerinizi takip edilmesini sağlayan mobil uygulamalar da çıkarılmıştır. Sağlık Asistanı olarak biz de ben takibinizi yapabileceğiniz bir uygulama üzerinde çalışıyoruz. Umarız istenilen sürede sizlerle buluşturabiliriz.

4 ways to check for skin cancer with your smartphone - CNET

Belirli aralıklarla yapılan bu çekimler ile aradaki farklar analiz edilmekte ve benlerin değişimi ile önleyici veya tedavi edici işlemler planlanabilmektedir.

Herkesin bir parmak izi olduğu gibi ben izi de vardır. Bu nedenle kayıt altına alınarak cilt sağlığının takibi yapılmalı ve son yıllarda sıkça görülen cilt kanserine karşı önlem alınmalıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.