Bedensel – Kinestetik Zekânızı Geliştirecek 7 Öneri

0 2.771

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bedensel – Kinestetik Zekâ ile ilgili bu üçüncü yazım.

Daha önceki iki yazım bu konuyu hatta buradaki önerileri uygulamanız için gerekli anlamı oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu neden aşağıda linklerini verdiğim iki yazımı okumanızı öneririm.

  1. Milli Sporcularımızın Başarılı Olmasını Sağlayan Bedensel Kinestetik Zekâ Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  2. 6 Maddede Bedensel – Kinestetik Zekâ Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımda Bedensel – Kinestetik Zekânızı geliştirebileceğiniz 7 öneriyi sizlerle paylaşacağım. Unutmayın, zekâ artırabilen bir olgudur.

Hadi başlayalım.

1. Bisiklet Sürerek Zekânı Geliştirebilirsin!

Bisiklet, scooter, kaykay gibi minik araçlarla belki de sadece kendi mahallenizde zekânızı geliştirme fikri kulağa nasıl geliyor?

2. O Zaman Dans!

Müziğin ritmiyle vücudun mükemmel koordinasyonunu kullanarak bu zekâ boyutunu geliştirebilirsin! Renk!

3. Doğa Yürüyüşleri İle Derin Bir Nefes Daha Al!

Evet, derin bir nefes al ve yürümeye başla! Kuş cıvıltıları ve yeşilin tadını çıkarırken bedenini ve zekânı da doyurabilirsin!

İlişkili Diğer İçerikler

Ayrıca yürürken yürüyüşünüzü değiştirmeye çalışın, farklı yürüyüş stilleri denemenin zekâ oyunu gibi etkisi olacaktır. Örneğin bir gün yavaş ve büyük adımlar atarken diğer bir gün bir yere yetişiyormuş gibi hızlı fakat küçük adımlar atabilirsiniz.

4. Konuşulanları Dinledik, Peki Beden Dili Bize Ne Anlatıyor?

İletişim kurarken karşımızdaki kişilerin söyledikleri kadar beden dilleri ve mimikleri de önemlidir. Bunun daha da farkına varmak istiyorsanız bir önerim var. Biriyle konuşurken veya bir şey izlerken gözlerinizi kapatın(bunu yapmadan önce karşınızdaki kişiye açıklamak iyi olacaktır.), böylece beden dilini veya karşınızdaki kişinin yüzünü görmeden iletişim kurmanın çok daha zor olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca izlediğiniz bir şeyde ve karşınızdaki birine yaptığınızdaki etkisi de farklı olacaktır.

5. Tamir Yapmak Zekânızı Geliştirir

Bir puzzle’ın parçalarını birleştirmek gibi kırılmış bir vazoyu veya bir teknolojik aleti tamir etmek de zekânızın gücünü arttıracaktır. Hatta bir sonraki aşamada belki de yeni bir şeyler inşa edersiniz…

6. Kendi Söküğünü Dikebilirsin!

Günlük rutin işlerde de zekâmızı geliştirmek için birçok şey yapıyoruz. Ütü yapmaktan, bulaşıkları yıkamaya ve hatta kendi söküğümüzü dikmeye kadar!

7. Dur ve Fark Et!

Bu başlığı bir teknik gibi düşünebilirsiniz. Herhangi bir zamanda: Yürürken, ağlarken, otururken, konuşurken, Aklınıza gelebilecek her anda durun ve düşünün. Bedeniniz ve siz nasıl hissediyorsunuz? Hislerinizi nasıl aktarıyorsunuz?

Bu yazıda bahsettiğimiz bedensel/Kinestetik zekâ özellikleri ve geliştirilmesi için yapılabilecek önerilerde sadece bu zekâ boyutundan faydalanmıyoruz. Beynimiz karmaşık bir düzende işliyor ve birden fazla zekâ boyutunu aynı anda birçok şeyde kullanıyoruz.

Tuğrul, B., & Duran, E. (2003). Her Çocuk Başarılı Olmak İçin Bir Şansa Sahiptir: Zekânın Çok Boyutluluğu Çoklu Zekâ Kuramı. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 24(24).

Uysal, E. Y., & Köksal Akyol, A. T. D. (2006). Farklı Okul Öncesi Eğitim Kurumlarına Devam Eden Altı Yaş Grubundaki Çocukların Çoklu Zekâ Kuramına Göre İncelenmesi (Doctoral Dissertation, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı).

Emin, K. U. R. U. (2001). Kinestetik Zekâ Ve Beden Eğitimi. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi, 21(2).

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.