Bebeklerle Ten Tene Temas Nasıl Kurulur?

0 2.042

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum anı bir kadının deneyimleyebileceği en özel anlardan biridir. İnsanoğlu yavrusuna kavuştuğu o anlarda neler yapmak ister hiç düşündünüz mü?

Etrafındaki tüm müdahalelerden bağımsız sadece içgüdüsel davranarak neler yapabileceğini görmeyi çok isterdim.

Bebeğini koklamak mı?

O anın büyüsünde saatlerce susmak mı?

Hayal kurmak mı?

Mesleki deneyimlerimden yararlanarak yazdığım aşağıdaki diyaloğu duymanızı ve o andaki ahengi hayal etmenizi çok isterdim.

Duygu selinin önüne kapılmış yavrusuna doğru akıyor gibiydi. Baktı yavrusuna uzun uzun, sonra bebekte kafasını kaldırdı, kokladı annesini ve göz göze geldiler.

Ten tene temas uyguladığım bir anneye neler hissettiğini sordum?

Kelimelerle anlatamam, böyle güzel bir duygunun karşılığında bir kelime bulamıyorum. Hiçbir şeye odaklanmadığım kadar odaklanabiliyorum ona, hayatta aradığım şey oymuş gibi…

Ve gülümsüyor anne 🙂

Duygularını kelimelerle ifade edebilseydi hangi kelimeleri kullanırdı bir düşünelim?

 • Güven
 • Şefkat
 • Sıcaklık
 • Sevgi
 • Aşk
 • Kavuşma
 • Özlem

Sizce daha hangi duygular eklenebilir?

Tam da duygularımız ortaya çıktığını düşündüğüm bu anda, size biraz doğum sonrası ilk anlardan bahsetmek istiyorum.

Doğum sonrası ilk anlar anne bebek açısından sihirli, tekrarı olmayan anlardır. Dünya Sağlık Örgütü 2018 yılında yayınladığı bebek dostu hastane rehberine “Sağlık tesislerinin anında ve kesintisiz ten tene teması kolaylaştırması ve annelerin emzirmeye bir an önce başlamasının desteklenmesi” açıklamasını eklemiştir. Uygulama nasıl yapılır biraz ondan bahsedeyim.  Yenidoğanın karnı ve göğsü, anne tenine değdirilmelidir. Ten tene temas uygulaması sırasında bebeğin üstü sıcak bir battaniye ile örtülmelidir ve solunum yolları açık kalacak şekilde başı yana doğru yatırılmalıdır. Anne ve bebeğin hayatına birçok olumlu etkisi olan anne bebek ten tene teması birçok bilimsel çalışma ile desteklenmiştir.  Yapılan bir sistematik derlemede; erken dönemde uygulanan ten tene temasının anne bebek etkileşimini arttırdığı belirlenmiştir. Doğum gerçekleştikten dakikalar sonra yenidoğanın anneyle temas ettirilmesi ve etkileşiminin sağlanması maternal oksitosinin pik yapmasını sağlamakta, böylece postpartum hemorajiyi önlemektedir. Ayrıca artan prolaktin ve oksitosin annedeki stresi azaltmakta ve annenin ebeveynlik duygularını geliştirmektedir.

Rutin hastane bakımına alınan bebeklerin hüznünü hissedebiliyor musunuz?

Birçok kez annesinden ayrılan bebeğin hırçınlaştığına, ağladığına şahit olmuşsunuzdur. Yoğun ışıklar, bilmediği bir ortam, duymadığı sesler…Sizi biri aniden böyle bir ortama bıraksa neler hissederdiniz? Oysaki müdahalelerden kaçınılmış bir doğum ortamında bakın bebekler neler yapabiliyorlar. Öyle minnacık savunmasız göründüklerine bakmayın. Hayata tutunma, annesine sarılma ve emme konusunda inanılmaz bir mücadele yetenekleri var. Bebekler doğdukları dakikalarda içgüdüsel olarak neler yapabiliyor minik vücutlarıyla bir bakalım.

 • Doğum ağlaması
 • Gevşeme
 • Uyanma
 • Aktivite
 • Dinlenme
 • Emekleme
 • Alışma
 • Emme
 • Uyuma

“Doğdu ağladı, ağladı ve sonra rahatladı. Başını kaldırdı annesine baktı…emekleyerek memeyi buldu ve kavuşma anının huzuruyla uykuya daldı”

Bu anları bir dansa benzetirsek nasıl bir uyum olabileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Doğum ortamlarını bir sahne ve ortamda bulunan kişileri bir orkestra olarak düşünürsek, anne ve bebek için çalınan bir şarkı ve dansın o eşsiz uyumu harika olmaz mıydı?

Meslek hayatımda defalarca bebekle birlikte bir annenin doğuşuna şahit oldum. Oysaki annenin etrafındaki kişilerin tek odağı bebekti. Aslında annenin de tıpkı yenidoğan kadar ilgiye sevgiye ve hassasiyete ihtiyacı vardı.  Doğum sonrası dönemde annenin ihtiyaçlarını da sevgi dolu ve şefkatle karşılayalım. Onun da bebek gibi sevilmeye ve şefkate ihtiyacı var.

Yazıma her bir doğum aslında saflığın, sevginin ve beraberinde insanlığın doğumudur sözüyle son verirken insanlığın doğumunda, insana yakışır doğum ortamları temenni ediyorum.

Sana dokunmak anne

Gönül bağımdan, gönül bağına

Dünyaya gelişimin en güzel hediyesi

Ağlayacağımı sandığım anda

Ruhum gülümsüyor.

Güleşen A, Yıldız D. Erken Postpartum dönemde anne bebek bağlanmasının kanıta dayalı uygulamalar ile incelenmesi. TAF Prev Med Bull. 2013;12(2):177-82

Moore, E.R., Anderson, G.C., Bergman, N. (2007). “Early skinto-skin contact for mothers and their healthy newborn infants”. Cochrane Database of Systematic Reviews, Issue 3.

Moore, E. R., Bergman, N., Anderson, G. C., & Medley, N. (2016). Early skin‐to‐skin contact for mothers and their healthy newborn infants. Cochrane database of systematic Reviews

Çınar N., Şahin S., Anne ve Çocuk Sağlığı İlk 1000 gün, Akademisyen kitapevi, Ankara 2020; 183-184

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.