Bebeklerde Pişik Neden Oluşur Ve Bakımı Nasıl Yapılır?

0 223

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımda bebeklerde sıkça karşılaşılan pişik sorununu ele alacağım. Pişik sorunu ile karşılaşmayan bir ebeveyn neredeyse yoktur. Bu nedenle bu yazıyı her anne ve baba dikkatle okumalı.

Pişik Neden Oluşur?

Ciddi bir ağrı ve rahatsızlık oluşturan pişikler bebeklerde oldukça yaygındır. Genellikle bebek bezinin altında kalan bölgelerde döküntü şeklinde görülür. Pişiğin oluşumu çeşitli faktörlerin etkileşimi ile gerçekleşir, bu faktörlerin en önemlisi hassas bebek cildinin uzun süre idrar ve dışkı ile temasıdır.

Bez bölgesinde oluşan sürtünme, nem artışı ve cilt pH’ının artması, cildi dış etkenlere karşı koruyan tabakaya zarar vererek tahriş ve pişiğe yatkınlığı arttırır.

Bebeğin beslenme şekli ile pişik gelişimi arasında da ilişki vardır. Yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde, formüle mama ile beslenenlere göre pişik gelişme sıklığının daha az olduğu çalışmalarla gösterilmiştir.

Ayrıca antibiyotik kullanan bebeklerde dışkılama sayısında artış ve ishal gelişebileceği için pişik gelişme riski artmaktadır. Alt bakımının uygun bir şekilde yapılmaması da pişik oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Pişik Bakımını Nasıl Yapmalıyız?

Pişiğin önlenmesi ve iyileştirilmesi için bakımda dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde özetlenebilir;

 • Her bez değişiminden önce ve sonra eller yıkanmalıdır.
 • Cilt bakımı uygun bir şekilde yapılmadığında pişiğin gelişmesi kaçınılmazdır.
 • Bez bölgesinin temizliği yapılırken sert bir şekilde sabunlamak, silmek veya ovmak hassas bebek cildini tahriş edebilir.
 • Cilt temizliğinde kullanılan sabun, alkollü veya parfümlü mendiller ve pudra bebek cildini daha fazla tahriş edebilir. Bunların yerine su ve pamuk veya sadece su emdirilmiş ıslak mendiller kullanılmalıdır.
 • Özellikle pudra deri kıvrımları arasında birikerek bakteri ve mantar enfeksiyonlarına sebep olabilir. Ayrıca bebeklerin solunum yollarına kolaylıkla kaçabileceği için boğulma riski oluşturmaktadır.
 • Silme işleminden sonra bez bölgesi ıslak bırakılmamalı, sürterek değil küçük dokunuşlarla dokundurup çekme şeklinde kurulanmalı veya bezi açık bırakarak hava ile kurumasına izin verilmelidir.
 • Kurulama işleminde saç kurutma makinesi gibi aletlerin kullanılması bebek cildinde yanıklara neden olabilir.
 • Mümkünse bebek bezi idrardan veya dışkılamadan hemen sonra, yenidoğan döneminde (ilk 28 gün) bir saat aralıklarla, süt çocuklarında ise 3-4 saatte bir değiştirilmelidir.
 • Bebek bezi, yeterince hava alamayacağı ve bebeğin cildine daha çok temas edebileceği için çok sıkı bağlanmamalı ve mümkünse bebeğin ağırlığına göre bir beden büyük olmalıdır.
 • Bebek bezinin çıkarılıp bez bölgesinin havalandırılması, bez yüzeyindeki idrar ve dışkı ile temasın azaltılması, cildin hava ile kuruması ve bez ile cilt arasındaki sürtünmenin ortadan kaldırılmasını sağladığından oldukça yararlıdır.
 • Ebeveynler için bebeğin bezlenmeden bırakılması çoğu zaman zor olabilir ancak ilk zamanlarda bebek uyurken, hareket kabiliyeti kazandığı dönemlerde ise evde oyun oynarken bebek bezi çıkarılabilir. En ideal zaman bebek idrar ve gaitasını yaptıktan hemen sonra bezi çıkarmaktır.
 • Hafif derecedeki pişiğin önlenmesi ve tedavisinde çinko oksit, petrolatum gibi maddeleri içeren topikal bariyer kremlerin kullanımı yararlıdır.
 • Her bez değişiminde bariyer kremler sürülmelidir. Bir sonraki bez değişiminde bebeğin cildine zarar verebileceğinden, kalıntılarını tamamen temizlemek için uğraşılmaması, nazikçe silinmesi önerilir.
 • Tekrarları önlemek için pişik iyileştikten sonra da bariyer krem kullanımına devam edilmelidir.
 • Bazı bariyer kremlerin içeriğinde bulunan parfüm, vitamin, aloe vera gibi maddeler hassas bebek cildinde alerjik etki gösterebilmektedir.
 • Kortikosterod içerikli kremler doktor gözetimi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Eğer bebeğin pişiği çok şiddetli ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
 • Pişik geliştikten sonra bu adımlar izlemesine rağmen 2-3 gün içinde şiddetinin azalmaması veya daha da artması halinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arıkan, D. ve Alemdar, D. K. (2013). Çocuklarda bez dermatiti görülme sıklığının ve yapılan uygulamaların incelenmesi. TAF Preventive Medicine Bulletin, 12(4), 409–416. 6.

Atherton, D. J. (2001). The aetiology and management of irritant diaper dermatitis. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology: JEADV, 15(1), 1–4. 7.

Atherton, D. J. (2004). A review of the pathophysiology, prevention and treatment of irritant diaper dermatitis. Current Medical Research and Opinion, 20(5), 645–649. 8.

Atherton, D., Proksch, E., Schauber, J. ve Stalder, J. F. (2015). Irritant diaper dermatitis : best practice management. Selft Care, 6(1), 1–11.

Al-Waili, N. S. (2005). Clinical and mycological benefits of topical application of honey, olive oil and beeswax in diaper dermatitis. Clinical Microbiology and Infection, 11(2), 160–163.

Baran, G. ve Çimen, S. (2013). The effect of protective genital care protocol on preventing diaper dermatit development in 0 – 18 month old children using antibiotics. Open Journal of Nursing, 3, 153–161.

Blume-Peytavi, U., Hauser, M., Lünnemann, L., Stamatas, G. N., Kottner, J. ve Garcia Bartels, N. (2014). Prevention of diaper dermatitis in infants – a literature review. Pediatric Dermatology, 31(4), 413–429.

Clark-Greuel, J. N., Helmes, T. C., Lawrence, A., Odio, M. ve White, J. C. (2014). Setting the record straight on diaper rash and disposable diapers. Clinical Pediatrics, 53(9), 23–26.

Cohen, B. (2017). Differential diagnosis of diaper dermatitis. Clinical Pediatrics, 56(5), 16–22.

Çağlar, S. (2015). Bez dermatiti ve bakımı. Türkiye Klinikleri J Pediatr NursSpecial Topics, 1(2), 29–33.

Görak, G. (2008). Temel neonatoloji ve hemşirelik ilkeleri. İstanbul: Nobel Tıp.

Gözen, D., Çağlar, S., Bayraktar, S. ve Atıcı, F. (2013). Diaper dermatitis care of newborns human breast milk or barrier cream. Journal of Clinical Nursing, 23(3–4), 515–523.

Gözen, D., Çağlar, S. ve Doğan, Z. (2011). 0-24 Ay arası bebeği olan annelerin pişiği önleme ve bakımına yönelik uygulamaları. İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Dergisi, 19(1), 17–22.

Gupta, A. K. ve Skinner, A. R. (2004). Management of diaper dermatitis. International Journal of Dermatology, 43(11), 830–834.

Merrill, L. (2015). Prevention, treatment and parent education for diaper dermatitis. Nursing for Women’s Health, 19(4), 324–337.

Önder, M., Adışen, E. ve Velagiç, Z. (2007). Diaper dermatit. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi, 50(2), 129–135.

Shin, H. T. (2014). Diagnosis and management of diaper dermatitis. Pediatric Clinics of North America, 61(2), 367–382.

Stamatas, G. N. ve Tierney, N. K. (2014). Diaper dermatitis: etiology, manifestations, prevention, and management. Pediatric Dermatology, 31(1), 1–7.

Tüzün, Y., Wolf, R., Bağlam, S. ve Engin, B. (2015). Diaper (napkin) dermatitis: a fold (intertriginous) dermatosis. Clinics in Dermatology, 33(4), 477–482.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.