Bebek Masajı Nasıl Yapılır? Bebek Masajı Rehberi

0 123

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum sonrası dönemde bebeğinizin en çabuk gelişen duyu organı, dokunma duyusudur. Bebeğiniz doğumundan itibaren sizi, çevreyi, dünyayı tanımak için dokunma duyusunu kullanır ve bu yaşam boyu devam eder. Dokunma duyusu alın, kulak, dil ve dudaklar başta olmak üzere tüm vücutta gelişmiştir. Dokunma duyusu yoluyla bebeğinizin hem psiko-sosyal hem de biyolojik gelişimi desteklenir.

Anne-babaların bebekleriyle iletişim kurmada kullanacakları yollardan biri de bebek masajıdır ve bebek masajının bebeğinizin gelişiminde birçok faydası bulunmaktadır.

Bebek Masajının Fiziksel Yararları Nelerdir?

 • Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeklik döneminde sıkça rastlanılan grip, nezle gibi enfeksiyonlara karşı direnç kazandırır.
 • Dokunma ile doğal ağrı kesici olan endorfin hormonunun salgılanmasıyla bebeğinizin ağrısını hafifletir.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırarak gaz ve kabızlık problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Uykuyu derinleştirir, uyku bozukluklarının giderilmesini sağlar.
 • Kan akışını hızlandırarak dokulara giden kan miktarını arttırır.
 • Bebeğinizin kas, sinir ve iskelet gelişimini destekler.

Bebek Masajının Psikolojik Yararları Nelerdir?

 • Anneyle bebeğin teması sonucunda prolaktin hormonunun uyarılmasıyla, süt üretimi artar.
 • Bebekleriyle teması daha fazla olan annelerin emzirme süresi ve verimi artar.
 • Bebeğiniz kendini güvende hisseder.
 • Hem annenin hem de bebeğin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayarak gerginliği azaltır.
 • Anne ve bebeğin birbirine bağlanmasını kolaylaştırır.

Bebek Masajına Hazırlık Nasıl Olmalı?

 • Masaj için uygun bir ortam yaratmalısınız. Anne-babanın rahatsız edilmeyeceği bebeğin kendisini rahat hissedeceği bir ortam olmalı.
 • Oda ısısını uygun bir derecede ayarlamalısınız.
 • Bebeğinizin güvende olacağı bir ortam hazırlamalısınız.
 • Masaj için kullanılacak malzemeler yakınınızda olmalı.
 • Hem sizin hem bebeğinizin rahatlaması için sakinleştirici bir müzik kullanabilirsiniz.
 • Masajı bebeğiniz için en uygun zamanda yapmalısınız. Bebeğinizin aç, uykusuz, huzursuz olduğu bir zamanda masajı tercih etmemelisiniz. (En uygun zaman beslenmeden 1-1,5 saat sonra)
 • Elleriniz yıkanmış ve soğuk olmamasına, tırnaklarınızın kısa olmasına dikkat ediniz. Masaj sırasında yüzük, bileklik, saat gibi aksesuarlar tercih etmeyiniz.
 • Bebeğinizin karşısına geçiniz ki masaj boyunca göz temasınızı sağlayabilesiniz.
 • Masaj sırasında bebeğinizle konuşmanız, göz teması kurmanız, küçük oyunlar oynamanız, bebeğinizi öpmeniz masaj verimini arttıracaktır.
 • Eller yağlanarak hafifçe dokunuşlarla masaja başlanabilir.
 • Masajın belli bir sırası yoktur. Zamanla kendi yönteminizi geliştirebilirsiniz.

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

1. Bebeklere Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Her iki elinizin baş parmaklarını bebeğinizin alnına koyun ve    şakaklarına doğru ilerletin. Aynı işlemi kaş hizasında da tekrarlayın.

Burun kökünden yanaklara doğru sıvazlama hareketi yapın ve bu işlemi alt-üst çeneden şakaklara doğru tekrarlayın.

2. Bebeklere Kol Masajı Nasıl Yapılır?

İki elle bebeğinizin kolunu kaldırın; koltuk altlarına dairesel masajlar yapın, bir el içeri, diğer el dışarı olacak şekilde hareket ettirin. (Bu masaj şekline burma manevrası denmektedir.)

Bebeğinizin el sırtı, avuç içi ve her bir parmağı minik dairelerle ovuşturun.

3. Bebeklere Göğüs Masajı Nasıl Yapılır?

Her iki elinizin avuç içlerini bebeğinizin göğsünün ortasına yerleştirin. Göğüs kafesinden koltuk altlarına hafifçe bastırarak sanki bir kitabın sayfasını düzeltiyormuşsunuz gibi masaj yapın.

Daha sonra ellerinizi kaldırmadan daire çizerek tekrar göğüs kafesine dönün. Son olarak ise elleriniz bebeğinizin göğsündeyken sağ elinizi bebeğinizin sol omzuna doğru ileri-geri hareket ettirin. Aynı şekilde sol elinizi de bebeğinizin sağ omzuna doğru ileri-geri hareket ettirin. (Bu masaj şekline burma manevrası denmektedir.)

4. Bebeklere Karın Masajı Nasıl Yapılır?

Ellerinizi kubbeleştirin ve midenin üzerine koyun. Midedeki gazı bağırsağa iletmek için kubbe halindeki elinizi kum çeker gibi mideden aşağı doğru hareket ettirin. Bu işlemi 6 kez tekrarlayın. Daha sonra bebeğinizin dizlerini gövdesine doğru bükün veya 10 saniye bekleyin ya da ileri geri hareketler yaptırın.

Son olarak elinizin 2 3 parmak ucunu bebeğinizin karnının sağ alt kısmına yerleştirin. Parmaklarınızı ileri geri yürüterek gaz baloncuğu olup olmadığını kontrol edin. Eğer gaz baloncuğu varsa yürüme hareketleriyle bağırsak dışına yönlendirin.

Karın masajında dikkat etmeniz gereken nokta masajın sağ alt kısımdan başlayıp saat yönünde hareket ettirerek sol alt kısımda sonlandırmanızdır.

5. Bebeklere Bacak Masajı Nasıl Yapılır?

Koltuk altında uyguladığınız burma manevrasını her iki bacak için kalçadan bileğe ve bilekten kalçaya olacak şekilde tekrarlayın.

Daha sonra avuç içleriniz açık bir şekilde bebeğinizin bacağını dizlerinden bileklerine kadar yuvarlayın. Son olarak el masajında olduğu gibi ayaklarını, ayak tabanını ve parmaklarını teker teker ovun.

6. Bebeklere Sırt Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeğinizi yüz üstü olacak şekilde yatırın. Avuç içlerinizi bebeğinizin sırtına koyarak iki tarafa doğru sıvazlama hareketi yapın. Daha sonra her iki elinizin işaret ve baş parmağını bebeğinizin omurgasının yan kısımlarına koyun. Aşağı doğru dairesel hareketler yapın.

Son olarak bebek masajını sonlandırmak için bebeğinizi sırtından kalçasına doğru sıvazlayın. Eğer her masajın sonunu aynı manevra ile tamamlarsanız bebeğiniz zamanla masajın sonunun bu manevra ile geldiğini anlayacak ve masajla ilgili beklentisi sona erecektir.

Yeğen, B., Egemen, A., (2000). “Dokunmanın Önemi Ve Bebek Masajı”. Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi, Cilt: 9, Sayı: 2,

Öztürk, C., Karabudak, S., (2008). Annelerin Uyguladığı Masajın Prematüre Ve Düşük Doğum Ağırlıklı Bebeklerin Büyüme Gelişmesine Etkisi. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dergisi, 24(1), 27-42

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.