Bebeğinizi Ne Zaman ve Nasıl Yıkamalısınız?

0 132

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeğinizi göbek bağı düşünce yıkayın. Bu süre zarfında ıslak tülbentle silebilirsiniz.

Bebeğin ilk banyosu genellikle ailede bir merasim havası içinde gerçekleşir. İlk günlerdeki banyosunda yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bebeği bir yandan tutup öte yandan yıkayıp suyunu dökmek ikinci bir kişiyi gerekli kılar.

Öncelikle banyo sonrası bebeği giydireceğiniz ortamı hazırlayın. Ilık bir odada bebeğin temiz giysileri, alt bezi, bebek yağı gibi ihtiyacınız olacak malzemeleri hazırlayın.

Bebeği koyacağınız yüzeye büyükçe bir havlu serin. Daha sonra banyo suyunu hazırlayın. Suyun ısısını ayarlamada bir banyo termometresinden yararlanabileceğiniz gibi dirseğiniz ile de kontrol edebilirsiniz.

Dirseğinizi yakmayan bir su sıcaklığı uygun olacaktır. Bebeğinizi akan su altında duş başlıkları ile yıkamayın, sudaki ısı değişikliklerini fark edemeyebilirsiniz. Banyoda uygun bir yere büyükçe başka bir havluyu sererek hazırlayın.

Şimdi bebeğinizi banyo ortamına getirip üzerini soyabilirsiniz. Bebek küvetinin içine önce bir miktar banyo suyundan dökerek bebeğin suyla ilk temasının yavaşça olmasına özen gösterin. Bir elinizle baş ve boynunu destekleyerek önce gövdenin ön kısmını yumuşak hareketlerle yıkayın ve bebeği çevirirken elinizin kaymaması için durulayın.

Bebeği çevirerek bu defa avucunuz altta göğüs kısmından desteklerken sırtını yıkayıp durulayın. Başını da bu pozisyonda tutarken yıkayın. Bebeğin irkilip korkmaması için başını yıkamayı sona bırakın. Başını durularken suyu kısa aralıklarla dökün ki bebek arada nefes alabilsin.

Bebek yıkama işlemini uzun tutmayın. Banyo suyunun soğumasına neden olacağından bebek üşüyecektir.

İlk banyolar için 5-6 dakika yeterlidir. Bebeğinizi duruladıktan sonra ya yardım eden kişinin havlusunu hemen üzerine örtmesini sağlayın ya da serip hazırladığınız havlunun üzerine bebeğinizi koyarak sarmalayın, başını yumuşak hareketlerle kurulayın ve giydireceğiniz odaya alın. Bebeği bu odada hazırladığınız havlunun üzerine koyup ilk ıslak havluyu altından çekin ve kuru olan havluya sarın.

Bu sayede bebeğin uzun sure ıslak bir yüzeye temas etmesini engellediğiniz gibi ilk acemilik günlerinde yeni giydireceğiniz giysilerin nemlenmesini de önlemiş olursunuz.

Öncelikle alt bezini bağlayın. Bu işlem sırasında bebeğin ısı kaybetmemesi için vücudun üst kısmı havlu ile örtülmüş olsun.

Bebeğinizi seri hareketlerle zeytinyağı ya da bebek yağı ile yağlayın. Şimdi bebeğinizi giydirebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin seri bir şekilde yapılması bebeğin üşümemesi için gereklidir. Bu nedenle banyo öncesi hazırlıklarınızı bebeği soymadan tekrar gözden geçirmelisiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.