Bebeğimin Ateşi Çıkarsa Ne Yapmalıyım?

0 1.803

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeklerdeki ateş bilindiğinin tersine kötü bir şey değildir. Ateşin olması, vücudun enfeksiyonlarla savaştığını gösteren bir bulgu ve sağlıklı bir tepkidir. Bebeklerdeki normal ateş değeri 36,5-37,5 arasında normal kabul edilirken, ateş değerinin 38,5 ve üzerinde olduğu durumlarda dikkatli olunmalıdır.

Bebeğinizin alın ve baş bölgesinin sıcak olması size ateşinin yükseldiğini düşündürebilir. Bu durumda ateş kontrolünü kulak içinden ve koltuk altından ölçebilen termometrelerle kontrol edebilirsiniz.

Bebeğinizin Ateşi Yükseliyorsa!

Ateşin 37,8’e kadar yükselmesi normal kabul edilip, takip etmeniz gerektiğini işaret eder. Bu durumda öncelikle bebeğinizin üzerindekileri çıkartmanız ve ortam ısısını düşürmenizde fayda var. Belirli bir süre sonra tekrar ölçüm yapıp ateş değerini kontrol etmelisiniz.

Ateş düşme eğiliminde ise problem yoktur ve ortama bağlı ya da üzerinin fazla giydirilmesine bağlı olarak yükselmiştir. Ancak 37,8 değeriyle aynı ya da daha yükselmişse ılık bir duş almayı deneyebilirsiniz. Tekrar ölçüm yaptığınızda hala yüksek seyrediyorsa çocuk hekiminize danışmanız faydalı olabilir.

Hangi Uygulamalar Sakıncalı Olabilir?

Ateşin yüksek seyretmesi vücutta bazı fiziksel durumlara neden olabilir.

Örneğin bebeğinizin üşümesi, titremesi, el ve ayaklarının pembemsi renkten daha sarı renge dönmesi gibi durumlarda daha dikkatli olunmalıdır. Ancak; bebeğinizin üşüdüğünü düşünerek örtmeniz, ortamı daha çok ısıtmanız, soğuk su ile duş aldırmanız, ya da alkol, kolonya, sirkeli su gibi sıvılarla ıslatılmış bezlere sarmanız ateşin daha çok yükselmesine neden olacağından sakıncalıdır.

Ateşin yüksek olduğu durumlarda hekiminize danışarak ateş düşürücü kullanmanız bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır. Kontrolsüz ateş düşürücü kullanmak istenmeyen nedenlere yol açabilir.

Sonuç olarak; bebeğinizin tepkilerini sizden daha iyi kimse bilemez sevgili anneler. O yüzden normalden farklı bir durum gözlemliyorsanız, öncelikle süreci kontrol etmeli, sonra çocuk hekiminize başvurmanız faydalı olabilir.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.