Bayramlarda Kilo Almamak İçin 5 Basit Tüyo

0 3.741

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bayramlar, sevdiklerimizle geçirdiğimizde güzeldir. Bayramlarda pek çok tatlı çeşidi yapılır ve gelen misafirlere ikram edilir. Bu yıllardır devam eden bir gelenektir. Şekerinden baklavasına kadar bayramda ziyaret edilen tüm evlerde, bu tür ikramlar yapılır. Bizlerde büyüklerimizi kırmamak için bir tane alalım deyip bir tabak tatlı yemiş olabiliriz.

Kimseyi kırmamak için şeker komasına girmek istemeyiz dimi?

Bir dilim Baklava 250 kalori desek ve bir evde size 4 adet yemeniz için verseler 1000 kalori eder. Bu kaloriyi sadece bir evden aldık. 5 ev gezersek etti 5000 kalori…

Peki ne yapmalıyız?

1. Her ikram edilen yiyecek veya içeceği yemeyin

Kibarca çok tok olduğunuzu dile getirin ve reddedin. Bunu da yapamıyorsak basit bir çözüm daha bir evde bir dilim tatlı yediysek diğerinde tuzlu yiyip dengeleyebiliriz.

2. Normal beslenme alışkanlıklarınızdan vazgeçmeyin

Örneğin; Kurban Bayramı’nda çok et yemek yerine eti buzlukta bekletip yıl içinde tüketebilirsiniz ya da şeker bayramında bol tatlı yemek yerine normal miktarda tüketmeye çalışın. Kahvaltıda eski düzeninizi bozmayın.

3. Bol su tüketmeyi unutmayın

Yemek düzenimiz ister istemez biraz değişeceği için ödem atmayı kolaylaştıracak en basit yol su içmektir. Su içmeyi ihmal etmeyin. Meyve suları ve asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Komposto, süt ve ayran gibi daha fazla su içeren daha az şeker oranı olan içecekler tüketebilirsiniz. Sindirim sistemini düzenlemek ve metabolizmanızı hızlandırmak için günde 1-2 defa yeşil çay tüketebilirsiniz.

4. Ara öğünleri ihmal etmeyin

Midenize birden yüklenmemek ve kan şekerinde yükseltmemek için ara öğünler yapmalısınız. Ara öğünlerde mevsim meyveleri, yoğurt, taze kuruyemiş ve şekersiz kahve tüketebilirsiniz.

5. Hafif tempoda yürüyüşler yapın

Her gün 30 dakika hafif tempoda yürüyüş yapmaya özen göstermelisiniz. Hareket etmek aldığınız kalorili yakmanızı kolaylaştırır. Hiçbir şey yapamıyorsanız yürüyün.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.