Başlangıcından Günümüze Covid-19 Güncesi – 43

0 3.567

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

İsrail’in aşılama performansının aşının etkinliğini değerlendirme açısından bizler için bir laboratuvar niteliğinde olduğunu söylemiştik. Biraz inceleyelim. İsrail bugün itibariyle nüfusunun %56,1’ine en az tek doz, %41,3’ne de tam doz aşı uygulamış durumda. Tek doz aşılamada %50 sınırını geçeli iki hafta olmuş. İsrail’in nüfusu 9 milyon dolayında ve şu anda onaylanmış toplam vaka sayısı 800 bine ulaşmış durumda. Belirtisiz ve saptanamayan vakaları göz önüne alırsak bu sayı daha da büyür. Hele hele toplumda bulduğunuzun on katı vaka vardır söylemine itibar edersek İsrail’de çoktan kitle bağışıklığı sağlanmış olurdu. Ancak bu söylemin İsrail için geçerli olmadığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü İsrail milyon kişi başına 1,3 milyonun üzerinde test oranıyla neredeyse nüfusunun tümüne test yapmış durumda. Salgının ilk yarısında İsrail’de bilinmeyen vaka sayısı çok olabilir, ancak ikinci yarıda bu oranın oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

İsrail’de yapılan ve New England Journal of Medicine’de geçtiğimiz hafta yayınlanan, 596,618 kişide yürütülen bir çalışmada ilk doz aşıdan 14-21 gün sonra test pozitif vakalardan %46, belirtili enfeksiyonlardan %57, hastaneye yatıştan %74, şiddetli hastalıktan %62 ve ölümden %72 oranında koruyucu olduğu gösterilmiş. İlk dozdan 21 günden daha fazla süre geçince ise ölümden koruma oranı %84’e çıkmış.  İkinci dozdan bir hafta geçtikten sonra ise bu oranlar sırasıyla; %92, %94, %87, %92 olarak bulunmuş. İkinci dozdan sonra ölümden korunma oranları verilmemiş, ancak olasıdır ki yüzde 100’e oldukça yakındır. İleri yaş grubu ve eşlik eden hastalık durumlarında, özellikle tek doz aşıdan sonra korunma oranları biraz düşüyor. Ancak ikinci doz sonrasında oranlar hayli tatminkâr. Bu arada İsrail’de mRNA aşısı (BioNtech-Pfizer) uygulandığını belirtelim.

Bütün bu veriler bir araya getirildiğinde İsrail’de bugünlerden itibaren yeni vaka sayılarında %30’lara varan ve gün be gün artan oranlarda bir azalma, şiddetli vaka ve ölüm oranlarında ise daha yüksek seviyelerde ve giderek artan bir azalma görmemiz gerekli.

İsrail’in güncel istatistiklerine göz attığımızda, vaka sayılarında bir azalma eğilimine karşın, hala nüfusuna göre yüksek sayıda, günlük 3-4 binler dolayında yeni vaka ürettiğini görüyoruz. Buna karşılık ölüm sayılarında göze çarpan bir azalma söz konusu ve ölüm/vaka oranları yüzde 1’in çok altına inmiş durumda. Bu gözlem aşı uygulamasının salgına etkilerinin başladığını ve etkinin güçlendiğini gösteriyor.

Ancak İsrail’in bu kadar yüksek aşı oranlarıyla bu etkiyi daha yeni yeni yakaladığını düşünürsek, diğer ülkelerdeki ve küresel tablonun bu düzeye ulaşması için daha çok zaman geçmesi gerekiyor gibi. Bu süreçte tüm dünyada gündeme gelmeye başlayan kademeli de olsa önlemleri gevşetme hareketinin, yeni bir salgın dalgasıyla sonuçlanmaması için ise hiçbir neden yok.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.