Başlangıcından Günümüze Covid-19 Güncesi – 42

0

Merhaba.

Şubat ayının sonlarına geldiğimiz bu günlerde küresel olarak azalmakta olan yeni vaka sayıları düşüş eğilimini yavaş yavaş terk ediyor. Pek çok ülkede hafif de olsa bir artış trendine girildiği görülüyor. Özellikle Hindistan, ABD, Brezilya gibi yüksek nüfuslu ülkelerde görülen bu eğilim küresel vaka sayılarının tekrar yükselmesine yol açabilir.

Ocak ve Şubat aylarında bağışıklama oranlarında arzulanan ilerlemenin görülmemesi de bu artışın önünde herhangi bir engel olmayacağını söylüyor bize. Dünya nüfusunun henüz %1,7’si en az bir doz, %0,58’i de tam doz aşı olmuş durumda. Her ne kadar adına tam doz desek de şimdiden mutant virüslerde de etkisi yüksek olacak üçüncü dozun geliştirilme çalışmaları başlamış durumda. Özellikle Pfizer-BioNtech’in bu konuda açıklamaları oldu. Ülkelerin en az bir doz aşılama yaptığı kişilerin oranlarını alttaki grafikte görebilirsiniz. Tam doz aşı oranlarında İsrail %37,1’e ulaştı. Bu oran ABD’de %6,2, Ülkemizde ise %1,5.

Mutant virüsler arasında Birleşik Krallık varyantı halen dünyada en yaygın olma özelliğini korurken, Güney Afrika mutantı hızlı bir yayılma süreci içerisinde. Aşağıdaki haritada Güney Afrika mutantının yayıldığı bölgeleri görebilirsiniz. Siyah alanlar yerel yayılımın olduğu, koyu pembe alanlar ise dışardan gelmiş, ancak henüz yerel yayılımın olmadığı bölgeleri gösteriyor. Türkiye her ne kadar bu haritada yerel yayılımı yokmuş gibi gözükse de bölgede hatırı sayılır sayıda Güney Afrika mutantı var ve bunların bir kısmı yerel olgular. Brezilya mutantı son bir haftada Kolombiya’dan sonra Meksika’da da yerel olarak yayılmaya başladı. Bu, bir süre sonra ABD’de yerel yayılmanın başlayacağını düşündürüyor. ABD bugüne kadar küresel bir hub (dağılma merkezi) durumunda idi. Bu olasılığın gerçekleşmesi Brezilya mutantının yayılımını kolaylaştıran bir gelişme olur.

Bahar aylarının yaklaştığı bu günlerde toplumsal sabır sınırlarına yaklaşmış görünüyor. Uzun süredir belli noktalara odaklanan, sık sık çiğnenen, orta düzeyde önlemler bazı iş kollarında ekonomik krizlere neden olurken, salgının kontrolü anlamında ancak sınırlı etkiler gösterebildi. Ekonomide bozulmanın hükümetlere baskısı, önlemlerin gevşetileceği hissini veriyor. Turizm sektörü sezonu açmaya hazırlanıyor. Tam da bu noktada vakalar tekrar tırmanma eğiliminde ve bağışıklama çalışmaları ağır aksak ilerliyor. Yakın geleceğin panoraması bu günlerde çok parlak görünmüyor.

Sağlıkla kalın.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.