Başlangıcından Günümüze Covid-19 Güncesi – 39

0

Merhaba,gün

Yeni gündem mutasyonlar. Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan mutant virüsün (B.1.1.7) özellikleri yeni yeni anlaşılmaya çalışılırken, bu kez de Güney Afrika (B.1.351) ve Brezilya (P.1) varyantları gündeme düştü. İlk söylentiler tıpkı Birleşik Krallık varyantında olduğu gibi mutantın daha yayılmacı ve daha öldürücü olduğu yönünde.

Bu tür iddialar için henüz erken olduğunu düşünüyorum. Birleşik Krallık mutantı ilk kez 20 Eylül 2020’de saptanmış. Buna karşılık hasta sayılarındaki belirgin artışı Ocak ayında gözlemledik. Rakamlar yerli yerine oturduğunda, şu an itibariyle, virüsün öldürücülüğünde bir artış gösterilmiş değil. Buna karşılık Güney Afrika varyantı ilk kez 8 Ekim 2020’de saptanmış. Ocak başında bu ülkede vaka sayılarında bir artış olmuş ama, bu dönemde Birleşik Krallık mutantı da bu ülkede yayılma halinde ve olasılıkla neden bu. Bu günlerde ise Güney Afrika Cumhuriyeti’nin vaka sayılarında herhangi bir artış yok. Brezilya varyantı ilk kez 4 Aralık 2020’de saptanmış. Burada da Güney Afrika’ya benzer bir gelişme söz konusu.

Şayet son iki mutasyon gerçekten daha yayılmacı ve öldürücü ise bu etkileri önümüzdeki bir ay içinde ortaya çıkacaktır. Üç ülkenin de mutant virüslerinin potansiyel yayılma coğrafyaları birleştiğinde, önümüzdeki bir ay içinde küresel vaka sayısında ve ölümlerde gerçekten bir patlama olması beklenir, aksi taktirde mutantların etkisi sınırlı demektir. Küresel vaka sayıları 7 Ocak’tan bu yana düşüşte. Alınan önlemlerin etkisi olabilir mi? Olabilir. Ölüm sayıları halen yüksek. Ancak, Ocak’ta pik yapan yeni vakaların etkisiyle bu ölümler gerçekleşiyor. Önümüzdeki günlerde, vaka sayılarında belirgin bir artış olmazsa,  ölümlerin de azalması beklenir.

Ülkemizde Birleşik Krallık mutantı yayılma halinde. Tam Güney Afrika ve Brezilya mutantları da çok yakında gelir diyecektim ki dün akşam Sağlık Bakanı her iki türün de saptandığını açıkladı. Bu koşullarda önümüzdeki günlerde vaka sayılarında bir artış söz konusu olmalı.

Şekiller sırasıyla Birleşik Krallık, Güney Afrika ve Brezilya mutant virüslerinin yayılma durumunu gösteriyor. Siyah renk ülke içinde yayılım var demek. Pembe renkse virüsün saptandığını ancak henüz yayılmanın gösterilemediğini anlatıyor. Ancak eminim ki o pembe renklerin hepsi kısa bir sürede siyaha dönecek.

Bu ara dönemin hızlı bir aşılamayla değerlendirilmesi gerekirdi. Ancak bu başarılamıyor. Sadece İsrail nüfusunun %20’sini tam olarak (iki doz) aşıladı. İsrail halen nüfusuna göre çok fazla sayıda vaka üretiyor. Burada da 1 Ocak’tan itibaren Birleşik Krallık mutantı, 27 Ocak’tan itibaren de Güney Afrika mutantı yayılım halinde. İsrail hem mutantların hem de bağışıklamanın etkisini ölçmek için iyi bir laboratuvar olacak. Hem doğal enfeksiyon sayısı,  hem de aşılanmış kişi sayısı çok yüksek. Kısa süre içinde tam aşılı oranlarını %50’ye yaklaştıracak. Bu durumda iyi senaryoya göre iki-üç hafta içinde İsrail’de vaka sayılarının keskin bir şekilde azalması gerekiyor. Bu gelişme bize aşının etkinliği konusunda çok net fikir verecek.

Sağlıkla kalın.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.