Başlangıcından Günümüze Covid-19 Güncesi – 38

0 3.920

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba. Bazı ülkeler aşılama çalışmalarında altıncı haftaya girdiler. İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri dışında ciddi yol alan bir ülke henüz yok. İsrail’de toplam nüfusun %32,4’ü en az bir doz aşı almış durumda. Bu oran ABD’de 6,0, Birleşik Krallık’ta 10,6, Almanya’da ise 2,0 dolaylarında. İki doz aşıyı tamamlayanların, yani tam aşılı olanların oranı ise İsrail’de %16,7, ABD’de 1,1, Birleşik Krallık’ta 0,7, Almanya’da 0,4. İşin kötüsü giderek artacağını umduğumuz günlük doz sayılarında da pek hareket yok. Hatta aşı temininde güçlükler nedeniyle bir azalma söz konusu. En fazla miktarda aşı yapan ABD bile günlük bir milyonlara ulaştı ancak onun ötesine geçemiyor. Olasılıktır ki firmalar mutasyonlar karşısında etkisiz kalma ihtimali olan aşılardan yüksek miktarlarda üretimi göze alamıyorlar.

İngiltere Koronavirüs Vaka Sayıları
İngiltere Koronavirüs Ölüm Oranları

Birleşik Krallık’ta haftalık ölüm/vaka oranı son hafta itibariyle yüzde 4,1. Oran yüzde birlerden buraya geldi. Mutant virüsün öldürücülüğünün daha az olduğu umutları beslerken, bazı otoriteler bu oran karşısında mutant virüsün eskisinden %30 daha öldürücü olduğunu açıklamaya başladılar.

Bu ülkede günlük yeni vaka sayıları 60 binlerden 20 binlere düştü. Daha önce de söylediğim gibi bugün oluşan ölümler büyük ihtimalle, günlük vakalar 60 binlerdeyken hastalanan bireyler arasından oluşuyor. Haliyle hesap yaparken kesrimizin pay kısmına artmış ölüm sayılarını, paydasına ise 60 bin yerine 20 binli rakamları yazdığımızdan ölüm oranı da yüksek çıkıyor. Bu işin aslını anlamak için birkaç hesap yaptım.

Önce son iki aydaki “toplam (kümülatif) vaka ve ölüm sayılarını” kullanarak, onar gün arayla, ölüm / vaka oranlarına baktım. 17 Kasım’da %4,1 olan ölüm oranı, onar gün arayla; 3,6, 3,5, 3,4, 3,1, 2,7, 2,6 ve 2,7 olarak bugüne geliyor.

İkinci olarak hastalığa yakalanma ve ölüm arasında ortalama üç haftalık bir süre geçtiğini varsayarak, son haftanın ortalama ölüm sayısını, üç hafta önceki haftanın haftalık yeni vaka sayısına bölerek bir ölüm oranı hesapladım. Bu durumda da Aralık başından bu yana haftalık ölüm oranları yüzde 2,9, 2,9, 3,1, 2,7 ve son hafta da 2,1 olarak geliyor.

Hastalık ve ölüm arasında geçen ortalama sürenin 3 hafta olmasını uzun bulanlar için bu süreyi bir de 10 gün farz ederek aynı hesabı yineledim. Bu durumda da oranlar günümüze doğru haftalık olarak; yüzde 2,8, 2,8, 2,5, 2,0, 2,0 ve 2,6 olarak ilerliyor.

Yeni vaka sayılarının sürekli değişmesi ve günlük ölüm sayıları arasında bazen aşırı farkların olması (bir gün 500 dolayında, ertesi gün 1700 gibi), Birleşik Krallık’ta da veri güvenliği açısından sorunlar olduğunu ve bazı kaymalar yaşandığını hissettiriyor.

Sonuç olarak, bu verilerle Birleşik Krallık’taki mutant virüsün öldürücülüğünün eski varyanta göre daha yüksek olmadığını söyleyebiliriz. Bu görüşü kuvvetlendirmek için aşağıya bir de toplam ölüm ve vaka sayılarının logaritmik grafiğini bırakalım ve birbirinden çok farklı olmadığını, hatta ölümlerdeki artış hızının (sarı çizgi) bir miktar da olsa daha az olduğunu görelim . Ancak öldürücülük değişmese de bulaşıcılığın fazla olmasının daha fazla vakaya yol açacağını, bunun da daha fazla sayıda ölümle sonuçlanacağını unutmayalım.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.