Başlangıcından Günümüze Covid-19 Güncesi – 36

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Son on gün içinde işler biraz karışmaya başladı. İçinde bulunduğumuz günleri, etkili bir bağışıklama yapılırsa salgına karşı önemli başarılar elde etme açısından bir fırsat olarak görmüştük. Ancak korkarım bağışıklama programları beklenen hızda ilerlemiyor. Her geçen gün yapılan aşı sayıları artsa da, bu artış salgını kısa sürede kontrol altına alacak ivmeden yoksun. İsrail dışında önemli derecede yol alan bir ülke henüz yok. İsrail nüfusunun %23’üne, Birleşik Arap Emirlikleri %14,1’ine ilk doz aşılarını yapmış durumda. Programa başlayan diğerleri üç haftanın sonunda hala % 5’in altındalar. Birleşik Krallık %4,52, ABD %3,11, Almanya %0,9. ABD dışında günlük uygulanan aşı dozunu giderek arttıran yok.

Birleşik Krallık’tan bu günlerde gelen veriler, mutant virüsün öldürücülüğünün beklediğimiz kadar azalmayacağını düşündürüyor. 4 Ocak’ta %1,19’a düşen haftalık ölüm/vaka oranı, tekrar %1,7’lere tırmandı. Bu oran dünya ortalaması ve diğer Avrupa ülkelerine göre hala düşük olsa da, fark yaratacak bir boyutta değil. Daha önce de söylediğim gibi hesaplamalarda belirsizliklerin payı çok fazla. Artan vaka sayılarına paralel olarak ölüm sayılarının nasıl değiştiğini doğru olarak saptamak için ortalama iki üç haftalık bir sürenin geçmesi gerekiyor (bir hastalığın ölümle sonuçlanması için geçen ortalama süre). Her ne kadar Eylül’den bu yana Birleşik Krallık’ta mutant virüsün var olduğu açıklansa da, sanırım üç hafta kadar önce mutant baskın hale geldi ve vaka sayılarında sıçrama yarattı. Bu vakalara ait ölümler ise son bir haftadır görülmeye başladı ve hayli yüksek sayılar. Bu günlerde önlemlerin etkisiyle yeni vaka sayıları biraz azaldı, ancak ölümler geriden geldiğinden hala yüksek miktarlarda. Bu da ölüm/vaka oranını yükseltiyor. Mutasyonun yaygınlığını tam bilemediğimizden net bir yorum yapılamıyor. Bekleyeceğiz. Ancak ne yazık ki, daha önce yeşeren umutlarımız oldukça örselenmiş durumda.

Sinovac aşısıyla ilgili gelen farklı etkinlik oranları insanların kafasını karıştırıyor. Yine de aşının açıklanan etkinliğinin ötesinde ağır hastalığı önleme, belirtileri azaltma gibi belirgin bir özelliği var. Bu koşullar altında daha iyisini elde etme şansımız olmadığına göre, bardağın dolu tarafını görmekte fayda var.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.