Başlangıcından Günümüze Covid-19 Güncesi – 35

0 2.540

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Yeni yılla birlikte salgının odaklandığı iki temel konu virüste gerçekleşen mutasyon ve bağışıklama programının geleceği. Bu iki alandaki gelişmeler salgının da 2021’de nasıl bir gelişim göstereceğini belirliyor.

Bazı ülkeler bağışıklama çalışmalarına başladılar. En hızlı davrananların başında İsrail geliyor. Bugün itibariyle İsrail tek doz hesabıyla nüfusunun yüzde 12,59’unu aşılamış durumda. Bir milyon doz civarında aşı yapmış. Günde 115 bin doz aşı yapıyor. Yaklaşık yarım milyon kayıtlı vakası olan İsrail, 45 gün içinde tüm nüfusunu bağışıklama şansına sahip. Sistemin oturması ile günlük uygulanan aşı sayısının artması ve ikinci dozların da benzer bir takvimle tamamlanması mümkün. Yani iki ay içinde İsrail kitle bağışıklığını tamamlayıp salgına son verebilir. Sınır güvenliğinin de yüksek olduğunu öngörürsek, İsrail bu işi ilk tamamlayacak ülke gibi görünüyor.

Birleşik Krallık ve ABD, sırayla nüfusunun yüzde 1,39 ve 1,28’ine ilk doz aşılarını yapmış durumda. ABD günde 325 bin, Birleşik Krallık 43 bin aşı yapıyor. ABD 4,3 milyon, Birleşik Krallık da bir milyona yakın aşı yapmış durumda. Bu hızla bu iki ülkenin bağışıklama programını tamamlaması çok uzun süre alacak. Ancak rakamların haftalık ortalamalar olması ve programın yeni başlaması nedeniyle bu sayılar kısa süre içinde olasılıkla çok daha yüksek düzeylere gelecek. Dünyada en fazla aşıyı yapan ülke 4,5 milyon doz ile Çin. Ancak nüfusuna göre hayli küçük bir sayı. Rusya’da 800 bin doz aşı yapmış durumda. Aşağıdaki şekiller ülkelerin uyguladıkları yüz kişi başına düşen ve toplam aşı dozlarını gösteriyor.

İkinci konu mutant virüsün durumu. Mutant virüsün dünyada 33 ülkeye yayıldığı açıklandı. Şu an itibariyle istatistiklerde bunu destekleyen sayılar henüz oluşmadı. Ancak Birleşik Krallık’taki gelişimi referans alırsak, yakında rakamlar yükselebilir. Bu yükselişi baskılayacak tek şans bağışıklama programının hızı gibi görünüyor.

Mutant virüs açısından Birleşik Krallığı takip edeceğimizi söylemiştim. Bu bölgedeki ölüm/vaka oranı iki hafta önce 1,75, geçen hafta ise 1,36 idi (haftalık ortalama) . Bugün itibariyle son bir haftalık ölüm/vaka oranı ise 1,19. Giderek düşüyor. Buna karşılık Almanya’da aynı oran son bir haftada 2,58’den 3,53’e çıkmış. Her ne kadar orandaki bu artışta Almanya’da son haftada vaka sayılarının düşmesinin payı olsa da en azından bir azalma olmadığını söyleyebiliriz.

Birleşik Krallık deneyimi üzerinden mutant virüsün öldürücülüğünün belirgin şekilde azalacağına dair umutlarımız sürüyor. Gözlemeye devam edeceğiz.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.