Başlangıcından Günümüze Covid-19 Güncesi – 34

0 4.610

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Salgının aktif olduğu ülke ve kentlerde, birkaç istisna dışında, seroprevalansın, yani hastalığı geçirerek ona bağışık hale gelenlerin en yüksek sayıda olduğu ve insanların salgına karşı görece en endişeli, duyarlı, bilinçli ve en yüksek düzeyde kurallara uyduğu, devletlerin de salgına karşı yine görece en etkin önlemleri aldığı günlerden geçiyoruz. Uzun bir cümle oldu. Özeti, bugünlerde salgına karşı en güçlü konumdayız. Büyük kentlerde kaba bir tahminle yüzde 30’lara ulaşmış veya bunu aşmış bir bağışıklık söz konusu. Halklar ve devletler salgına karşı en duyarlı ve korunaklı dönemlerinden geçiyorlar. Haliyle vaka sayıları hem dünya genelinde hem ülkeler boyutunda hem de kentler özelinde bir düşüş eğiliminde.

Hastalığı geçirerek bağışık haline gelmenin hikayesi Ekim aylarında başladı, Kasım ve Aralığın ilk yarısında zirve yaptı. Hastalığa karşın alınan korunma önlemleri de aynı tarihlerde giderek arttı ve yaklaşık bir aydır en yüksek düzeylerinde bulunuyor. Hastalık geçirerek oluşan bağışıklığın ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Çok kaba bir tahminle ortalama olarak 6 ay gibi bir kestirim var. Daha uzun da kısa da olabilir. Bu kestirimden hareketle Mart, Nisan ve Mayıs aylarına kadar bu bağışıklığın devam edeceğini varsayabiliriz.

Vaka sayılarında azalma eğilimi beraberinde bazı olumsuz gelişmeleri getirecektir. Örneğin devletler sosyal ve ekonomik nedenlerle önlemleri gevşetecek, bireyler rahatlamanın etkisiyle kişisel korunma önlemlerine uyumu azaltacaktır. Bu da vaka sayılarında yeni artışlara evrilebilecektir. Dolayısıyla önümüzde yaklaşık 3-4 ay sürecek ve bugünlerden itibaren giderek zayıflayacak nispeten güvenli bir dönem var.

Bu dönemin akılcı, planlı ve kitlesel bir bağışıklama programı ile güçlendirilmesi ve salgına karşı savunma katsayımızın daha da yukarılara çekilmesi şart. Bu dönemi verimli kullanabilirsek bu salgına karşı ciddi bir başarı elde edebiliriz.

İstisna ülkelerden biri Birleşik Krallık. Tüm ülkelerde vaka sayıları düşerken, burada hala sayılar yükseliyor. Günlük 40 binleri aştı. Bu da bulaşıcılık yeteneği yüksek yeni mutant virüsün bölgede giderek hâkim duruma geçtiğini düşündürüyor. 22 Aralık itibariyle son bir haftalık ölüm/vaka oranı Birleşik Krallık’ta yüzde 1,75 idi. Bugün ise bu oran yüzde 1,36’ya düştü. Aynı dönemde dünya genelindeki oran ise yüzde 1,75. Daha seçici ve benzer bir örnek olması açısından örneğin Almanya’da yüzde 2,58. Tabi bu rakamlar saf sayılar değil, epidemiyolojik tabiriyle enfekte rakamlar. Birleşik Krallık’da mutant virüsün ne yaygınlıkta olduğunu bilmiyoruz. Ancak bu günlerde, diğer ülkelere göre daha yaygın olduğunu tahmin ediyoruz. Bu haliyle mutant virüsün eskisine göre daha az öldürücü olduğu hissediliyor. Bu oran daha da aşağı inebilir. Bu iyi haber. Ancak daha net ifadeler kullanabilmek için bir süre daha gözlemek şart.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.