Başlangıcından Günümüze Covid-19 Güncesi – 26

0

Merhabalar,

Dünden itibaren testi pozitif çıkan vaka sayıları tekrar açıklanmaya başladı. Her ne kadar 28 binli rakamlardan söz edilse de testin duyarlılığı ve yalancı negatif sonuç verme yüzdesi göz önüne alındığında bu sayı 40 binleri geçecektir. Buna bir de belirtisi olmadığından dolayı test yapılmayan ve test pozitif kişilerin on katına kadar çıkabildiği iddia edilen belirtisiz enfeksiyon sayılarını eklersek ne kadar yüksek rakamlarla karşı karşıya olduğumuzu anlarız. Şayet hastalık kalıcı bağışıklık bıraksa idi, bu sayıların sürmesi bizi bir kitle bağışıklığına doğru götürürdü.

Brezilya’da salgının odağı olan Amazonların başkenti Manaus’ta kan veren kişilerde (donörler) yapılan bir çalışmaya göre, Haziran ayında antikor pozitifliği (seroprevalans) %50’lerin üzerine çıkmış ve Temmuz ayında toplumun yüzde 60’ından daha fazlasının enfeksiyonu geçirdiği saptanmış. Buna karşın Ağustos ve Eylül aylarında yine donörlerde antikor pozitifliği azalmaya başlamış (Buss, L. ve ark.). Bu veri doğrudan bir toplumsal seroprevalans göstergesi olmasa da humoral bağışıklığın bir süre sonra azaldığını düşündürmekte. Ancak humoral bağışıklığın azalması hastalığa karşı bağışıklığın tamamen ortadan kalkmasını gerektirmiyor. Organizmada, hücresel bağışıklık dediğimiz ve insanların daha uzun süre hastalığa karşı bağışık kalmasını sağlayan bir sistem var. Olay bu sistemin etkinliğinin bu hastalık için ne düzeyde geçerli olduğu sorusunda düğümleniyor. Tekrarlayan enfeksiyon oranının görece düşüklüğü bu umudu besleyen bir gösterge.

Avrupa oldukça hacimli bir ikinci dalgadan sonra, yavaş yavaş sayılarını düşürmeye başladı. DSÖ, önlem alınmazsa önümüzdeki yılın başlarında çok daha büyük bir üçüncü dalganın gelebileceğini duyurdu. Açıkçası ben böyle bir dalganın Avrupa’ya geleceğini beklemiyorum. Bağışıklığın bir miktar azalsa da süreceği umudu ve aşı uygulamasının da devreye girmesiyle, küçük hacimli dalgalar oluşsa da, bunların şu an yaşadığımızdan çok daha büyük bir dalga olması olasılığı bana uzak geliyor.

İspatı var mı? Yok. Tamamen sezgisel.

Sağlıkla kalın.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.