Başlangıcından Günümüze Covid-19 Güncesi – 1

0 3.527

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sosyal mesafe salgının zamana yayılmasını sağlar. Kontrolsüz salgında vakalar yeşil alan gibi dağılır. Kısa sürede pek çok vaka çıkar. Böyle bir salgında tam bir izdiham ve panik yaşanır, hastaneler dolar taşar, yeterli sağlık hizmeti verilemez ve en büyük risk grubu olan yaşlı ve kronik hastalığı olanlardan etkili ve yoğun bakımla kurtarılabilecek olan pek çok hasta kaybedilir.

Daha sonra toplum bağışıklığı oluşur, yayılma durur ve salgın söner. Hayat ve ekonomi normale döner. İngiltere’nin başlangıçta tercih ettiği yöntem budur.

Sosyal mesafe ve diğer önlemlerin alındığı salgında ise vakalar kahverengi alandaki gibi dağılır. Bu tip salgında sağlık kuruluşları kapasiteleri içinde bir hasta yoğunluğu ile karşılaşır ve hastaların tıbbi gereksinimlerine cevap verebilir. Enfekte vakalar destekleyici tedaviler ile yaşama tutunur. Halk sağlığı çalışanları salgınla mücadelelerini değerlendirme ve yenilikleri uygulama şansı bulurlar.

Bilim insanlarına aşı ya da tedavinin geliştirilmesi için zaman sağlanır. Ancak salgın daha uzun sürer ve normalleşme bir süre ötelenir. Bu yöntem seçildiyse, ki bizde şu anda yapılmaya çalışılan budur, başarı için her bir bireyin önlemlere tam olarak uygun davranması çok büyük önem taşır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.