Baş Ağrılarınızın En Önemli 7 Nedeni

0 819

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yiyecek, alkol, parlak ışık veya stres baş ağrılarınızda rol oynayabilir. Tetikleyicileri belirlemek, onlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Kötü bir baş ağrısı vurduğunda, sadece bitmesini istersiniz. Ağrıyan, zonklayan ağrı zayıflatıcı olabilir ve randevuların, işlerin veya aile ve arkadaşlarla geçirilen zamanın kaçırılmasına neden olabilir.

Migrene, gerilim tipi baş ağrısına veya küme baş ağrısına eğilimli olup olmamanızdan bağımsız olarak (“Bu sizin baş ağrınız mı?” bölümüne bakın), onları neyin tetiklediğini belirleyerek sıklıklarını azaltabilirsiniz. Bu tür baş ağrılarının her biri için en yaygın tetikleyicilere bir bakalım.

1. Stres

Stres, omuzlarda ve boyunda gergin kaslara neden olabilir ve bu da genellikle gerilim tipi baş ağrılarına yol açar. Ağrının kaslarda başladığına inanılıyor. Gerilim baş ağrıları sıklaştığında, omuz ve boyun kaslarındaki ağrı beyin tarafından baş ağrısı olarak hissediliyor. Stres ayrıca migren için yaygın bir tetikleyicidir.

2. Diyet

Açlığın kendisi migreni veya gerilim tipi baş ağrısını tetikleyebilir. Ancak belirli yiyecekleri yemek migreni tetikleyebilir. Fasulye veya fındık gibi tek bir yiyecek türü veya avokado, muz, peynir, çikolata, narenciye, ringa balığı, süt ürünleri ve soğan gibi birçok yiyecek olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar da nitrit, nitrat, sarı gıda boyası veya monosodyum glutamat içeren işlenmiş gıdalar özellikle sorunlu olabileceğini gösteriyor.

3. Alkol Tüketmek

Alkol, migren ve küme baş ağrılarının yaygın bir nedenidir. Bazı insanlar için, herhangi bir alkol tetikleyici olabilse de birkaç kadeh kırmızı şarap baş ağrısını tetiklemek için yeterlidir. Alkolün kendisinin mi yoksa içkideki başka bir bileşenin mi soruna neden olduğu net değildir.

4. Çevre

Küme baş ağrıları mevsimsel gibi görünüyor ve genellikle ilkbahar veya sonbaharda oluyor. Çevrede olan bir şey ama henüz tam olarak ne olduğunu söyleyemiyoruz. Parlak ışık, duman, nem, yoğun kokular veya soğuk hava gibi çevresel faktörler migren baş ağrılarıyla ilişkilidir.

5. Hormonlar

Östrojen seviyelerindeki değişiklikler kadınlarda migren ile ilişkilidir ve kadınlar migrenden erkeklerden daha sık muzdariptir. Adet döngüleri genç kadınlarda migrene bağlı olabilir. Perimenopoz sırasında değişen östrojen seviyeleri bazen daha önce hiç yaşamamış kadınlarda migreni başlatabilir. Östrojen tedavisi de migren tetikleyicisi olabilir. Menopoz çoğu kadında migreni bitiriyor gibi görünüyor.

6. Kafein Tüketiminin Aniden Bırakılması

Normalde kahve veya çayda kafein tüketiyorsanız, alımı aniden durdurmak migreni tetikleyebilir. Bunun nedeni, kafeinin kan damarlarının daralmasına neden olması olabilir. Kafein olmadan, kan damarları her kalp atışıyla genişler ve şişer – bu, migrenin şiddetli ağrısının ana nedenidir.

7. Uyku Eksikliği

Uyku eksikliği, migren ve gerilim baş ağrıları ile ilişkilidir. Nedenini bilmemekte ancak bir ilişki olduğu ve uykunun ağrıyı hafifletebileceği biliniyor. Bazen insanların şekerleme uykusu yaptıktan sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini biliyoruz.

Hangisi Senin Baş Ağrın?

En yayın üç baş ağrısı türü ve semptomları.

A. Gerilim Baş Ağrısı

Ağrı genellikle boyunda ve sırtta başlar ve başınızın etrafında sıkı bir bant gibi hissetmek için yukarı doğru ilerler. Genellikle dinlenmekle geçer.

B. Migren Baş Ağrısı

Ağrı tipik olarak başın bir tarafında başlar, zonklar veya kilo verir ve sizi ışığa ve sese duyarlı hale getirir. Mide bulantısına neden olabilir. Bir migren saatlerce veya günlerce sürebilir.

C. Baş Zonklaması

Küme baş ağrısı, göze saplanan bir ağrı gibi gelir. Göz yaşarmasına veya kızarıklığa, burun akıntısına veya burun tıkanıklığına neden olabilir. Birkaç dakika veya saat sürebilir, kaybolabilir ve günde birkaç kez geri gelebilir. Bu baş ağrısı kümeleri aylarca ortaya çıkabilir, kaybolabilir ve uzun bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Baş Ağrısında Ne yapabilirsiniz?

Baş ağrısı tetikleyicilerinizi anlamak, gelecekte baş ağrısı yaşamanızı önlemenize yardımcı olabilir. Ancak, özellikle birden fazla (birkaç çeşit yiyecek) varsa, tetikleyicileri belirlemek zor olabilir. Baş ağrısını çevreleyen günü, saati, semptomları ve koşulları (ne yediniz? Nerede oldu?) not etmek için bir günlük tutmanız çok önemlidir.

Tetikleyicilerden kaçınmak baş ağrısını uzak tutmak için yeterli değilse, doktorunuzla konuşmalısınız. Baş ağrısı sıklığını azaltmaya yardımcı olabilecek birçok reçeteli ilaç ve hapsız tedaviler (akupunktur, meditasyon, biofeedback, gevşeme terapisi) vardır.

Ve bir adım daha ileri gitmeniz gerekirse; yeterince uyuduğunuzda, egzersiz yaptığınızda, sağlıklı beslendiğinizde, alkol alımınızı sınırladığınızda ve stresi azalttığınızda ağrılarınız ciddi derecede azalacaktır.

Baş ağrısı bir aşırı duyarlılık durumudur, bu nedenle tetikleyicilerle savaşmak için sisteminizde dengeye ihtiyacınız bulunmaktadır.

https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/top-7-reasons-you-have-a-headache Erişim Tarihi: 28.04.2023

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.