Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 12 Besin Önerisi

0 89

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hepinize merhaba küçük ailem.

Bugün nasılsınız?

Temennim iyi olmanız ve çok daha iyi günlere adım atıyor olmanız. Tabi diğer taraftan her an iyi olamayız, belki olmamalıyız da. Her şey zıttı ile vardır derler ben katılıyorum, ya siz?

Fakat her ne olursa olsun unutmayın ki bu hayat sizin ve başrol sizsiniz. Kendiniz için iyi ve sağlıklı olmaya çalışın.

Artık sizleri de sıkmadan konuya gireyim. Bugün her an ve her yaş ihtiyacımız olan bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için önemli adımlar atacağız.

Öncelikle güçlendirmek istediğimiz bağışıklık sistemi nedir ve ne yapıyormuş bunu öğrenelim.

Bağışıklık sistemi organlardan, hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden oluşur. Bu sistem virüs, mikrop gibi bir patojenle karşılaştığında bağışıklık tepkisi harekete geçer. Ardından patojenlere yapışıp onları öldüren antikorları serbest bırakır. Vücudumuzda bir nevi savaş başlar. Biz de bu savaşı iyiler kazansın diye yeme, içme ve günlük aktivitelerimizle bağışıklık sistemi donanmasını güçlendireceğiz.

O zaman hadi başlayalım.

1. Turunçgiller

Çoğumuz kışın nezle olduğumuzda C vitamini almaya yöneliriz. Bunun başlıca sebebi bağışıklığımıza destek olmasıdır. Neredeyse turunçgillerin tamamı C vitamini bakımından zengindir. Birkaç örnek verecek olursam; greyfurt, portakal, mandalina, limon olabilir.

Taze sıkılmış portakal suyu olsa ne güzel olurdu şimdi hem sağlıklı hem lezzetli, sizce?

2. Kırmızı Dolmalık Biber

Kırmızı biber içerisinde oldukça fazla C vitamini bulundurur. Bu bağışıklık sisteminizi desteklerken cildinizi korumanıza da yardım edebilir.

3. Ayçekirdeği

Evet evet, bir başladın mı bir daha bırakılamayan çekirdekten bahsediyorum. Bu çekirdek; fosfor, vitamin B-6 ve E, magnezyum gibi besinlerle doludur.

E vitamini ise bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ve sürdürülmesi için önemlidir. Ay çekirdeği aynı zamanda selenyum bakımından da oldukça zengindir. İyi çitlemeler o zaman ama siz yine de aşırı kaçmayın derim canlarım.

4. Brokoli

Yeşil arkadaşımız brokoli, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin. İçinde A,C,E vitaminlerinin yanında lif ve birçok antioksidan bulunur. Antioksidan arkadaşlar bizleri hücrelerimize zarar veren maddelerden korur. Böylece brokoli tabağınıza koyabileceğiniz en sağlıklı besinlerden biri haline geliyor. O zaman afiyet olsun.

5. Sarımsak

Hemen hemen her mutfakta olan küçük ve beyaz arkadaşımız. Siz onun küçük olduğuna bakmayın. Vücudunuza faydası oldukça büyük. Bağışıklığınızın da küçük bir dostudur. Yemeklerimizde kullanmayı ihmal etmeyelim öyleyse.

6. Zencefil

Zencefil iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı bir besindir. Böylece de boğaz ağrısı ve iltihaplı hastalıklara karşı bir güç olabiliyor. Hatta zencefilin kronik ağrıyı azaltmaya yardımı da dokunabilir.

7. Ispanak

Ispanak C vitamini açısından oldukça zengindir. Bununla kalmıyor içerisinde çok sayıda antioksidan bulunduruyor. Böylece bağışıklık sistemimize tam destek sağlıyor. O zaman ben şimdiden bol ıspanaklı tarifler bulmanızı diliyorum.

8. Yoğurt

Yoğurt bağışıklığımıza destek olurken aynı zamanda harika bir D vitamini kaynağıdır. Sizlerde de öyle mi bilmiyorum ama bizim evde her hafta yoğurt mayalanır. Bütün aşamaları özenle yapılır ve sonunda yemeye doyamayacağınız bir yoğurt ortaya çıkar. Tabi büyüklerimizin bir bildiği var, kendi elleriyle yapıp yediriyor hatta ayran yaparak içiriyorlar.

9. Badem

Badem gibi kuruyemişler hem vitaminle doludur hem de sağlıklı yağlar içerirler. Bu yüzden size hastalıklara karşı size destek olabilir. Akşam çayın yanına ya da iki sohbet arası bir badem yemeyi unutmayalım öyleyse.

10. Yeşil Çay

Benim kadim dostum yeşil çay. Her yazıma başlarken bilgisayarımın yanı başına koyarım. Sizlere tavsiyeler verirken kendimde uyguluyorum. Yeşil çayın içinde bulunan EGCG bağışıklık sistemimizin bir destekçisidir. EGCG siyah çayda da bulunur ancak geçtiği fermantasyon süreci çoğu EGCG’yi yok eder. Yeşil çay fermente edilmediği için EGCG korunur. Üstelik yeşil çayın birçok yararı olduğunu bilmenizi isterim. O zaman her eve bir yeşil çay diyorum.

11. Kivi

Kivi içerisinde folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini dahil olmak üzere birçok temel besin bulundurur. C vitamini, beyaz kan hücrelerimizin enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Diğer besinler ise vücudumuzun düzenli çalışmasını destekler.

12. Tavuk Ve Et

Çoğumuz hasta birine söylenen “sana hemencecik bir tavuk çorbası yapayım.” cümlesini duymuşuzdur.

Çorba iltihaplanmayı azaltır ve bu soğuk algınlığı semptomlarınızı iyileştirebilir. Tavuğun içinde bulunan B-6 vitamini ise yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerimizin oluşumunu sağlar. Et ve kemiklerin kaynatılmasıyla yapılan et suyu da benzer etkilerle sağlığınıza destekçi olur. Sanırım bugün akşam yemeğine ne yapacağımızı artık biliyoruz.  Afiyet, sağlık olsun.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.