Bağışıklık Sistemimizin En Büyük Destekçileri: Meyveler

0 1.295

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İnsan bedeni durmaksızın fizyolojik süreçler geçiren bir yapı olduğu bilinmektedir. Tıbbın gelişmesiyle birlikte bu fizyolojik süreçlere etki etme ve yön verme imkânı bulduk. Sentetik olarak üretilen ilaçlardan, aşılardan ve takviye gıdalara kadar muazzam bir farmakoloji sektörü meydan geldi. Bu bilimin insan vücudunu daha iyi tanımasıyla gerçekleşti.

Ancak zamanla araştırmalar yapay ürünlerin yan etkilerini konuşmaya başladı. Bundan dolayı insanlar sağlık konusunda doğal yollara başvurma ve o yollar hakkında bilgi edinme ihtiyacını sezdiler. Bunun en yakın örneği geçtiğimiz Covid-19 salgınıdır. Aşı karşıtlarının spekülasyonlarından bağımsız insanlar evde iyileşme yöntemlerini aramaya başladılar. Alternatif ya da geleneksel tıp dediğimiz bu alan böylelikle bir kez daha anlamını tazeledi.

Besinler vücudumuzun yakıtlarıdır. Kaliteli ve doğru yakıtın vücudun daha iyi çalışmasını ve sorunlarla daha iyi baş etmesini sağladığını biliyoruz. Ayrıca besinler sadece bir yakıt görevi görmüyor aynı zamanda yapının kendisine de katılıyor. Meyvelerin her zaman vitamin özelliklerine değinilmiştir ama bu yazıda özellikle antioksidan etkilerinden söz edeceğiz.

Antioksidan etkinin özellikle enfeksiyonel hastalıklara, kronik hastalıklara ve kansere karşı etkileri bilinmektedir.

Şimdi aşağıda bazı meyvelerin faydalarını ve onların antioksidan özelliklerini öğrenelim.

Turunçgiller

Turunçgillerin meyvelerinde askorbik asit (C vitamini) önemli miktarda bulunmaktadır. C vitamini bu meyvelerin temel gıda bileşenlerinden biri olarak antioksidatif etkiden sorumlu tutulmaktadır.

Turunçgillerin meyve özlerinde anti-inflamatuar, anti-tümör, anti-fungal (mantar) ve anti-koagülan(pıhtılaşma) gibi aktivitelere sahiptir. Meyvelerin kabuklarında antioksidan kapasitesi yüksektir.

Elma

Yüksek antioksidatif aktivitelidir. Elma kabuğunda da bu aktivite önemli oranda yüksek miktardadır. Hastalıkların gelişmesi sırasında serbest radikallere karşı oluşan reaksiyonları destekler.

Ayrıca yaş ile ilgili kardiyovasküler ve bazı kanser hastalıkları (prostat ve akciğer kanseri vb) riskini azaltmada, lif bakımından zengin olmasının sindirim sistemi fonksiyonlarındaki yararlılığı, kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterolün kontrolünde etkili olduğu bildirilmektedir.

Üzüm

Siyah renkli olan üzümler önemli miktarda antioksidan etkiye sahiptir. Üzüm özleri taze iken düşük yoğunluklu kolesterol (LDL) yakımını önlemektedir. Taze üzüm ve sularında üzüm özütlerinin toksit madde oluşumunu azaltmada yararlı olduğu kaydedilmektedir.

Üzümsü meyveler

(Böğürtlen, çilek, bektaşi üzümü, ahududu, yaban mersini, berberis, frenk üzümü, mürver yemişi ve diğerleri)

Meyveler içerisinde üzümsü meyvelerin antioksidatif kapasitelerinin önemli oranda olmasının sebebi özellikle o meyvelere renk veren pigmentlerden kaynaklanmaktadır. Üzümsü meyvelerin özütlerinin hepsi hastalıkların meydan gelmesinde önleyici özellik bulundurmaktadır. Önemli etki sebep olan pigmentin 1 ve 2 versiyonlarının ahudududa mevcut olduğu, böğürtlen ve çilekte sadece pigmentin 2’nin bulunduğu bildirilmiştir.

Yaban mersini

Bu bitki meyvesindeki antioksidan kapasitenin çok yüksek olduğu ve önemli miktarda ellagik asit içerir ki bu bileşiğin kansere karşı mücadelede önemli bir yapı olduğu bildirilmektedir.

Yaban mersininin damar sertleşmesinin gelişiminde önemli olan düşük yoğunluklu yağ bileşiklerinin kandaki düzeylerinin azaltılması ve kuvvetli antioksidan özelliğiyle alzheimer hastalığından korunma açısından oldukça önemli olduğu belirtilmektedir.

Nar

Nar meyvesi çekirdeğiyle ve kabuğuyla içinde vitaminler ve yararlı kimyasal maddeler bulunduran antioksidan bir meyvedir. Damar koruyucu, kanamayı durdurucu, bağırsak parazitlerini yok edici, bakterilere karşı koruyucu etkileri vardır.

Bitkinin çeşitli kısımları göz enfeksiyonu, bronşit, hemoroid (basur), akciğer kaynaklı kanamalar ve bağırsak iltihabı olan ve bulaşıcı özellik gösteren dizanteri gibi birçok hastalığa karşı ilaç olarak kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra nar meyvesi etken maddelerinin oksidasyona duyarlı genler üzerinde faydalı olabileceği belirtilmektedir.

Sert çekirdekli meyveler

Şeftali, erik, kayısı, vişne ve kiraz gibi meyveler sert çekirdekli meyveler olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak bu meyvelerin etli kısmında önemli miktarda C vitamini olmasının yanında kabuk kısımları yüksek oranda antioksidan bulundurmaktadır.

Potasyum mineralince de zengindirler.

Şeftali A ve C vitamini bakımından da zengin meyvelerin içindedir. Zengin lif içerikleriyle çok yararlı yaz meyveleridir. Şeftalinin antioksidan aktiviteli C vitamini içeriği ile toksit maddelerin vücuda vereceği zararları önleyen ayrıca içeriğinde bulunan kalsiyum ve magnezyumun kemik gelişmesinde önemli yaralı özelliğe sahip olduğu kaydedilmektedir.

Gördüğünüz üzere meyveler bizim için savaşıyor, bizler de onlara gereken önemi vermeliyiz.

Kaya İ, Mavioğlu Kaya M. Bazı Meyvelerin Antioksidan Özellikleri. 21. Yüzyılda Fen ve Teknik 2015, 1 (3): 41-46 .

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.