Bağırsak Sağlığımız Kalp Sağlığımızı Etkiler Mi?

0 1.363

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kalp ve damarları etkileyen hastalıklar, dünya çapında sık görülen ölüm nedenlerinden biridir. Fazla kilolu veya obez olmak, sigara içmek, hareketsiz yaşam sürdürmek gibi birçok faktör kalp damar hastalıkları için risktir. Bunların yanında pek farkında olmadığımız önemli bir faktör ise bağırsak sağlığıdır.

Son yıllarda bağırsak florasında bulunan bakteri ve diğer mikroorganizmaların sindirim sistemine olan etkileri hakkında toplum olarak daha bilgiliyiz. Ancak araştırmaların devam etmesiyle bağırsaktaki bakterilerin dengesi bozulduğunda artrit (eklem iltihabı), depresyon ve obezite gibi farklı hastalıklara risk oluşturabileceği bulunmuş. Ayrıca uzmanlar, bağırsak sağlığı bozulduğunda kalp yetmezliği, ateroskleroz (damar sertliği), kalp krizi, felç gibi kalp damar hastalıklarına neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Bağırsakların, Sağlık Ve Hastalıktaki Rolü Nedir?

Vücut floramız, trilyonlarca mikroorganizmadan oluşur ve bu mikroorganizmaların çoğu bağırsak floramızda yer alır. Bağırsak florasında yer alan bazı bakteriler, sindirim sistemini düzenler ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bunun yanı sıra bağırsak florasındaki düzenin bozulmasıyla sadece sindirim sistemi değil diğer vücut sistemleri de olumsuz etkilenir. Buradan yola çıkarak uzmanlar, bağırsak sağlığının neredeyse tüm hastalıklarda ve insan sağlığında etkisi olduğuna dair kanıtların olduğunu söylüyor. Dünya çapında yüksek hastalık ve ölüm nedeni olan kalp damar hastalıkların da istisna olmadığını ekliyor.

Bağırsak sağlığının bozulmasıyla hastalık risklerinin tam olarak nasıl ortaya çıktığı konusunda hala öğrenilmesi gereken çok şey var. Ancak genel anlamıyla bahsedilirse sağlıksız bir bağırsağın iltihaplanmasıyla bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenir. Sağlıksız bağırsağın üreteceği kimyasallar kan dolaşımı ile vücudun diğer yerlerine taşındığında bu bölgelerde de iltihaplanma süreci yaratabilir.

Bağırsakların, Kalp Damar Sağlığı Üzerine Etkileri Nedir?

Bağırsak sağlığının bozulmasıyla iltihaplanma sürecinde üretilen kimyasalların kan damarlarını etkilediği, damar yapısını bozduğu bulunmuş. Yapılan çalışmalarda sağlıksız bağırsak bakterilerinin varlığı nedeniyle trimetilamin-N-oksit (TMAO) üretiliyor. Uzmanlar, yüksek trimetilamin-N-oksit (TMAO) düzeylerinde kalp krizi ve felç gibi hastalıkların ortaya çıkma oranının %62 daha fazla olduğunu söylüyor.

İyi haber ise diyet değişiklikleri, belirli takviyelerin alınması gibi sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesiyle hastalık risklerini azaltmak elimizde.

Bağırsak Florasının Sağlığını Sürdürmek İçin Neler Yapılabilir?

Bağırsak florasının sağlığını sürdürmek için prebiyotik ve probiyotik içeren besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Probiyotikler, faydalı bakterileri içerirken prebiyotikler faydalı bakterilerin büyümesini destekleyen maddelerdir. Bu maddeleri içeren bazı besinlere pırasa, sarımsak, kuşkonmaz, soğan, sarımsak, keten tohumu, elma, muz, yulaf örnek verilebilir.

İşlenmiş gıdalardan, rafine karbonhidrattan, aşırı yağ ve şeker tüketiminden uzak durmak önemlidir. Alkol tüketimi de bağırsak dengesini bozabileceğinden çok tüketilmesi önerilmez.

Stresin bağırsaktaki bakterilerin dengesini bozabileceği biliniyor. Stresi azaltmak için egzersiz, meditasyon gibi aktiviteler önerilebilir.

Uzmanlar, bağırsak florasının insan sağlığındaki önemini anlamanın oldukça önemli olduğunu söylüyor. Bağırsak florasının iyileştirilmesinin genel sağlığı korumak ve hastalıkları önlemek için kritik olduğunu ekliyor.

Önümüzdeki yıllarda muhtemelen bağırsak sağlığı ve kalp sağlığı arasındaki ilişki hakkında daha çok şey biliyor olacağız.

Everdayhealth.com (Aralık, 2021) The Link Between Your Gut and Hearth Health (14.12.2021) Erişim Adresi: https://www.everydayhealth.com/heart-health/the-link-between-your-gut-and-heart-health/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.