Bağımlılık Nedir ve Bağımlılık Nedenleri Nelerdir?

0 5.851

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okurlar,

Bugün sizlerle toplumumuzu oldukça yakından ilgilendiren hepimizin neredeyse her gün karşılaştığı, görülme yaşının gittikçe düştüğü ve yaygınlaştığı bağımlılık konusunu anlatmaya çalışacağım. Şimdiden tüm okurlara keyifli okumalar diliyorum.

Bağımlılık kelimesi Latince adamak, kendisini başkasına adamak anlamına gelmesiyle birlikte addicere kelimesinden türemiştir. Bağımlılık bireyi biyopsikososyal olarak etkileyen bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Bağımlılık aynı stres gibi her bireyi etkileyebilmektedir, yalnızca bireyin baş etme ve karar verme becerilerine göre etkileme ve görülme dereceleri değişmektedir.

İnsanoğlu var olduğundan beri ruhunu mutlu etmek, keyif almak, mutlu ve daha üretken olabilmek için çabalamaktadır. Bu çabanın içerisinde birey mutlu olduğunda istekli şekilde başvurduğu maddeye karşı sürekli ve zorlantılı şekilde kullanıma geçtiğinden bağımlılık döngüsü içerisine girmiş olmaktadır. Bağımlılık çeşitlerinin çoğu merakla ve bir kereden bir şey olmaz algısıyla başlar ve sonrasında alınan zevkle birlikte alışkanlığa dönüşür.

Alışkanlığın devamı halinde birey yalnızca mutlu olduğunda değil, mutsuz, stresli ve endişeli olduğu durumlarda da bağımlı olduğu maddeye başvurmaya başlar. İstekle başlayan durum sonunda zorlantılı kullanıma doğru gitmiştir.

İlişkili Diğer İçerikler

Bağımlılık Döngüsü

İçinizden bu yazıyı okurken ben bağımlı değilim ki istesem bırakırım diyenlerinizi duyar gibiyim. Ama size gerçeği acı şekilde söylemem gerekiyor ki siz alışkanlık evresinde değil bağımlılık seviyesine ulaşmış oluyorsunuz. Bağımlılık diğer bir yandan beyin hastalığı olarak da değerlendirilmektedir. Bütüncül bir etkisi olan bağımlılık bir anlamda bireyin aile hayatını, iş yaşamını ve ikili ilişkilerini önemli ölçüde etkilemektedir.

Bağımlılık psikolojik ve fizyolojik olarak bağımlı olduğu maddeye karşı ihtiyaç duymasıyla, alınan miktarın yeterli gelmeyip miktarının arttırılmasıyla ve alınmadığında yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla kendini göstermektedir. Bağımlılık; psikolojik, biyolojik, davranışsal, sosyal ve kalıtsal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalara göre evlatlık verilen çocukların bağımlılık araştırmalarında ebeveynlerinde bağımlılık teşhis edilmiş olup, çocuk ailesini hiç tanımasa ve onlarla yaşamasa dahi çocuğun üzerinde etkili bir parametre olduğu bulunmuştur.

Bağımlılık; kurulan aile ilişkileri, akran durumu ve çevrenin durumu, erişebilirlik durumu, erken yaşta başlama ve kullanım durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bir seçim ve iradeye bağlı olarak bırakılması mümkün değildir. Bağımlılık tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Beynin istemli olarak kontrol edilemeyen alanlarından oluşur ve bireyin iç görü geliştirilmesiyle irade ön plana çıkarak bağımlılıktan kurtulma safhasına o zaman geçilmektedir. Yalnızca farmakolojik yöntemleri değil, psikososyal tedaviyle de desteklenmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur.

Tüm okurlara keyifli, güneşli, umutlu ve dumansız günler dilerim.

http://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/madde-bagimliligi Erişim Tarihi: 31.10.2022

Seyfeli E. B. , Şener Ö. Yetişkinlerde Madde Bağımlılığı ile Çocukluk Çağı Travmaları ve Bağlanma Stilleri Arasındaki İlişki. Bağımlılık Dergisi. 2022; 23(4): 473-482.

Semerci M. , Acar B. , Yaman Ö. M. Covid-19 Salgını Sürecinde Alkol ve Madde Bağımlılarının Kullanım ve Tedavi Deneyimleri. Bağımlılık Dergisi. 2022; 23(3): 338-350.

Mutlu O., Erden F. B., Uzbay T.İ., Alkol ve Madde Bağımlılığı, Turkiye Klinikleri J Surg Med Sci. 2006;2(46):86-94.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.