B12 Vitaminin Düşük Olduğunu Gösteren Belirtiler Nelerdir?

0 99

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

B12 Vitamini vücudun DNA oluşturmasına yardımcı olur, beyni ve sinir sistemini besler ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlar.

Vücudumuz B12 üretmediğinden dolayı B12 içeren besinleri ve takviyeleri düzenli olarak almalıyız. Çünkü vücut uzun süre B12 depolayamaz.

Besin maddelerinde özellikle hayvansal orjinli proteinlerde vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar B12 vitamini bulunmakla beraber eksikliği toplumumuzda sık görülen bir sağlık problemidir. Vitamin B12 eksikliği farklı ülkelerde %3’ten %40’a kadar değişen sıklıklarda görülmekle birlikte dünya genelinde bir toplum sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir.

Günlük Ne Kadar Alınmalı?

Yaşınız, beslenme alışkanlıklarınız, tıbbi durumunuz ve kullandığınız ilaçları aldığınıza göre değişebilir.

Mikrogram (mcg) cinsinden ölçülen ve önerilen ortalama miktarlar yaşa göre değişir:

  • 6 aya kadar bebekler: 0,4 mcg
  • 7-12 aylık bebekler: 0,5 mcg
  • 1-3 yaş arası çocuklar: 0,9 mcg
  • 4-8 yaş arası çocuklar: 1,2 mcg
  • 9-13 yaş arası çocuklar: 1.8 mcg
  • 14-18 yaş arası gençler: 2.4 mcg (hamileyse günde 2.6 mcg ve emziriyorsanız günde 2.8 mcg)
  • Yetişkinler: 2.4 mcg (hamileyse günde 2.6 mcg ve emziriyorsanız günde 2.8 mcg)

Vücudumuzda B12 Eksiliği Nasıl Anlaşılır?

B12 vitamininin miktarının testlerde 196pg/mL üzerinde olması beklenir. 196 pg/mL altında ise B12 vitamini düşük kabul edilmektedir.

Peki B12 vitamin eksikliğinde vücudumuzda ne gibi belirtiler ortaya çıkar?

Uyuşma

Ellerde, ayaklarda, bacaklarda iğne batıyormuş hissi olur. B12 eksikliği, sinirleri örten koruyucu kılıfa zarar verir bu yüzden karıncalanmaya sebep olur.

Soluk ten

Vücutta yeterli B12 vitamini olmadığında, oksijeni vücudunuzda hareket ettirmek için yeterli düzeyde sağlıklı kırmızı kan hücresi olmaz. Özellikle ellerde ve ayaklarda titreme ve üşüme meydana gelir.

Bilinç bulanıklığı

B12 eksikliği, depresyon, kafa karışıklığı, hafıza problemleri ve bunamaya yol açabilir. B12 takviyeleri önerilebilir. Yetişkinler için günde 2,4 mikrogram önerilmektedir. İhtiyacınızdan olandan fazlasını alırsanız idrarla atılır. Yine de yüksek dozların baş dönmesi, baş ağrısı, anksiyete, bulantı ve kusma gibi bazı yan etkileri olabilir.

Yorgunluk

Kaslarınız güçsüzlük olur. Halsizlik veya sersemlemiş gibi hissedebilirsiniz. Bazı durumlarda vücutta yeterli düzeyde B12 olmasına rağmen tamamı kullanılabilir olmuyor. O yüzden bu semptoma dikkat etmek gerekir.

Şiş ve kırmızı dil

Tıpta buna atrofik glossit denir. Ağızda yanma hissi olur. Tabi bu duruma enfeksiyonlar, ilaçlarda sebep olabilir. Ancak B12 eksikliğinde görülür.

Kalp Çarpıntısı

Kalbin aniden hızlandığını hissedebilirsiniz.

Mide bulantısı, kusma

Kilo verme ameliyatlarında biri “gastrik bypass” tır. Ameliyattan sonra mide ve ince bağırsağını bir kısmı alınır. Bu genellikle B12’nin kullanılabilir forma dönüştüğü yerdir. B12 eksiliği özellikle bu tarz ameliyatlardan sonra görülür. B-12 vitamini sindirim sistemini etkileyerek bulantı, kusmaya sebep olabilir.

Ağız yaraları

Ülserler diş etlerinde veya dilde görülebilir. Düşük B12, anemi veya başka bir durumun işareti olabilirler.

Sindirim sorunları

İştah kaybı veya çok fazla kilo verebilirsiniz. Kabızlık yaşayabilirsiniz.

En son olarak hamilelik ve emzirme döneminden bahsedelim.

Hem hamilelik hem de emzirme döneminde B12 düzeyinize baktırın. Yeterince B12 alamayan bebeklerin sinirlerinde veya beyin hücrelerinde ciddi ve kalıcı hasarlar olabilir.

Tuzcu Sami Mahmut ve ark., B12 Vitamin Eksikliğinin Etiyolojisinin Araştırılması Ve B12 Vitamin Düzeyi İle Mcv, Homosistein, Folat Düzeyleri Ve Tiroid Fonksiyon Testleri Arasındaki İlişkinin Saptanması, Bozok Tıp Dergisi 2018;8(1):25-30

Hafızoğlu Merve,B12 Vitamini Eksikliğinin Depresyon İle İlişkisinin Değerlendirilmesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, 46 (1) 71-76, 2020

National Institutes of Health Office of Dietary Supplements, “Vitamin B12 Fact Sheet”, February 17, 2016

Mayo Clinic: ,https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-b12/art-20363663, 17 October 2017

Harvard Health Publishing: “Vitamin B12 deficiency can be sneaky, harmful.” January 10, 2013

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.