Ayaklarınızı Yaza Hazırlarken Ayak Bakımınızı Nasıl Yapmalısınız?

2 1.945

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kış aylarının geride kaldığı yaz sıcaklarının başladığı bugünlerde artık botlarımızı, çoraplarımızı kaldırıp ayaklarımızı özgür bıraktığımız günlere geliyoruz.

Pekâlâ ayaklarınız yaza hazır mı?

Ayaklarınızın yazın hem bakımlı görünmesini sağlayacak hem de sağlıklı kalması için birkaç öneriyi bu yazımda sizler için bir araya getirdim. Bu basit önerilerle ayaklarınızı yaz boyunca iyi hissederken aynı zamanda sağlıklı bir görünüme kavuşturmuş olacaksınız.

1. Ayakkabılarınızı Havalandırın

Yazın sıcaklığın artmasıyla ayağınızda terleme artacak,  bu terlemeler ayaklarınızda  mantar oluşumuna zemin hazırlar.

Özellikle de tüm gün ayaklarınız ayakkabı içerisinde durduğunda  hava alamaz, terler ve istenmeyen koku oluşumuna da sebep olur. Bu nedenle ayaklarımızı  periyodik olarak havalandırmalıyız. Bu uygulama ayaklarımızı kuru ve temiz tutarken aynı zamanda ayakkabımızın ömrünü uzatır.

2. Ölü Deriden Arındırın

Havalar ısındıkça daha fazla dışarıda zaman geçiriyoruz, daha fazla yürüyor daha fazla koşuyoruz. Bu da ayaklarımızda sürtünmeyi artırarak ölü ve sert bir cilde sahip olmanıza neden olur.

Ayaklarınızda derinin sertleşmesi göze kötü görünmekle kalmaz çatlak, nasır ve enfeksiyon oluşumuna neden olur. Kuru ve ölü cildinizi bir ponza taşı ile yumuşatabilirsiniz. Ayaklarınızı 5-10 dk boyunca ılık suda bekletin. Ponza taşınızı asla kuru bir şekilde cildinize uygulamayın. Islak ponza taşını cildinizde kolayca uygulayabilirsiniz. Sağlık Asistanı Platformunda daha önce yayınlanan Ponza (Topuk) Taşı Nasıl Kullanılır Ve Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı yazımı okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İşleminiz bittikten sonra nemlendirici kullanarak çorap giyin. Çorap giymek nemlendiricinizin etkisini arttıracaktır. Ayaklarınızı ölü deriden arındırmak için bu işlemi hafta da bir kaç kez uygulayabilirsiniz.

3. Tırnak Bakımı

Yaz aylarında ayak tırnaklarımıza biraz daha oje uygulama eğilimindeyiz. Tırnaklarımıza düzenli olarak oje uygulanmasına ara vererek, tırnaklarımızın oksijen almasını sağlarken aynı zamanda  sararmalarını önleyebiliriz.

Amerika Podiatrik Tıp Derneği (APMA) ayak tırnaklarımızı düz kesmemiz gerektiğini söylüyor. Tırnaklarınızı yuvarlak kesmeniz tırnak batması riskini artırır.

4. Ayakkabı Seçiminize Dikkat Edin

Yaz gelince bir çoğumuz babet, sandalet ve parmak arası terlik giymeye başlıyoruz.Fakat uzun süre art arda giyildiğinde ayak problemleri geliştirme riski taşırlar.

Bu tarz ayakkabılar zeminden gelebilecek darbelere karşı yetersiz kalırken ve aynı zamanda topuk destekleri bulunmamaktadır. Bu durum topukta ağrıya, kuruluğa ve çatlamaya sebebiyet verir.

Bu sebeple sandalet ve babet tarzı ayakkabıların kullanım sürelerini mümkün olduğunca minimum düzeyde tutmalı, bu ayakkabılar giyildiği takdirde tabanlık kullanmaya özen göstererek topuk desteği sağlanmalıdır.

5. Güneş Koruyucu Kullanmayı Unutmayın!

Güneş kremi kullanılırken genellikle ayaklar ihmal edilir. Oysaki yaz aylarında çıplak olan ayaklarımızın özellikle de üst kısımları güneş ışınlarının zararlı etkileri altındadır.

Güneş kremi hakkında yanlış bilinenler ve doğruları

Ayak cildinizin erken yaşlanmaması ve cilt kanserini önlemek için güneş koruyucu kullanmayı unutmayın.

https://www.apma.org/ Erişim Tarihi: 23.05.2020

https://cop.org.uk/blog/how-to-have-happy-summer-feet/ Erişim Tarihi: 23.05.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. Ceylan diyor

    Emeğinize ve kaleminize sağlık,çok faydalı bir içerik.Sevgiler.🌸

  2. selen diyor

    Teşekkür ederim ceylan hanım

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.