Avrupa İlaç Ajansı Pfizer Ve Moderna Aşılarının Nadir Görülen Bir Yan Etkisini Açıkladı

0 82

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son zamanlarda dijital platformlarda aşı hakkında sayısız haber çıkıyor. Bu haberlerle beraber aşı karşıtları tarafından aşılar hakkında yalan haberler de yapılıyor. Bu konuda en açıklayıcı ve doğru bilgiyi Avrupa İlaç Ajansı (EMA) yaptı.

Avrupa İlaç Ajansı’nın yaptığı açıklama çok dikkat çekici. Avrupa İlaç Ajansı bu yan etkinin en çok genç erkeklerde görüldüğünü açıkladı.

Tüm bu risklere rağmen bu aşıların faydalarının zararlarına göre çok daha fazla olduğu ifade edildi.

Avrupa İlaç Ajansı’na göre aşı yan etkilerinin arasına kalp iltihabının alınması gerekmektedir. Bununla birlikte kaçış sendromu hastalığı olan kişilerin Johnson & Johnson’un aşısını kullanmamalarını tavsiyeleri arasında bulundurdu.

Kalp İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar bu yan etkiye dikkat edilmesi konusunda son derece önemli uyarılarda bulundu. Aşı olan bireylerde kalp ağrısı, çarpıntı, nefessiz kalma gibi belirtileri varsa en yakın acil servise başvurmalarını belirtti.

Şu ana kadar elde edilen rapora göre bu yan etkiden 5 kişi öldü. Bu nadir belirtisi ise daha çok ikinci doz aşıdan sonra ortaya çıktığı saptandı.

Bu Belirti Ne Zaman Ortaya Çıkıyor?

Aşıdan yaklaşık 14 gün sonra ortaya çıkıyor.

Tedavi Nasıl Oluyor?

Bu nadir belirtiden başvuran kişilerin tedavisi ise hastaneye yatıştan kısa süre standart bir tedavi ile gerçekleşiyor.

Dünyanın sağlıklı olması için hepimiz aşı olmalı ve asılsız haberleri dikkate almamalıyız.

Avrupa İlaç Ajansı da kas iltihabının mRNA aşılarının ‘çok ender görülen’ bir yan etkisi olduğunu açıkladı. (2021, 07 10). 07 Pazar, 2021 tarihinde www.bbc.com: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57790751 adresinden alındı

Avrupa İlaç Ajansı kas iltihabının mRNA aşılarının ‘çok ender görülen’ bir yan etkisi olduğunu açıkladı. (2021, 07 10). 07 10, 2021 tarihinde abcgazetesi.com: https://abcgazetesi.com/avrupa-ilac-ajansi-kas-iltihabinin-mrna-asilarinin-cok-ender-gorulen-bir-yan-etkisi-oldug-395530 adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.