Astım Tedavisinin İlkeleri Nelerdir?

0 193

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Astım hastalığı tanısı konduğunda doktorunuz size hastalığınızı kontrol altına alabilmeniz ve kontrol altında tutabilmeniz için bazı tedaviler önerecektir. Doktorunuzun önerdiği bu tedaviler belirli ilkelere temellenmektedir.

Bu yazımızda astım tedavisinin ilkelerini sizlerle paylaşacağız.

1. Nöbet sıklığı ve şiddetini azaltmak

Doktorunuzun önerdiği ilaçlar sayesinde astım ataklarınızın sayısında ve şiddetinde azalmalar olması beklenmektedir. İlaçlarınızı düzenli kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

2. Hastaneye başvuruyu azaltmak

Astım tedavinizi düzenli uyguladığınız ve takip ettiğiniz takdirde astım hastalığınız ile ilgili belirti ve bulgularınız azalarak hastaneye başvurularınızı azaltabilirsiniz. Hastane başvurularınızın azalması ile sağlık giderleriniz azalacaktır.

3. Normal yaşantıyı sürdürmek

Astım hastaları genellikle istedikleri yaşamı sürememekle şikayet ederler. Bu şikayetin nedeni ise astım atağının ne zaman ve nerede başlayacağını bilememesidir. Astım tedavisinin planlı ve düzenli uygulanması ile hastalar astımını kontrol edebilir hale gelerek yaşamını sorunsuz sürdürebilirler.

4. Solunum fonksiyonlarını korumak

Astım hastalığında doktorununuz sizden düzenli aralıklarla solunum fonksiyon testi yaptırmanızı isteyecektir. Solunum fonksiyon testi ile akciğer kapasiteniz hakkında bilgi edinilebilir. Astım tedavisinde akciğer kapasitenizin iyi durumda olması ile solunum fonksiyonlarınızı takip etmek astım tedavisinin temel ilkelerinden birini oluşturmaktadır.

5. Büyüme – gelişmenin etkilenmesini önlemek

Astım hastalığı çocuklarda büyüme ve gelişme sürecini etkileyebilir. Doktorunuz astım tedavisi sırasında çocuğunuzu büyüme ve gelişme yönünden de takip edecektir.

6. İlaç yan etkilerinden korumak

Astım hastalığı kronik bir hastalıktır. Tedavisi uzun süren hastalıklarla bazı durumlarda çoklu ilaç kullanımı gerekebilir. Bu durumda doktorunuz size en uygun ilacı belirleyecektir. İlaçlar ile ilgili bir şikayetleriniz olduğunda en kısa sürede doktorunuza bu durumu ileterek tedavinizin tekrardan düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

7. Aileyi eğitmektir

Astım tedavisinin temel ilklerinden biri ise aile eğitimidir. Kronik hastalıklar tek kişiyi ilgilendiren hastalıklar değildir. Bu nedenle ailenin astım hastalığı ve hasta bireyin yaşadıkları, hissettikleri hakkında bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.

Daha rahat nefes almanız dileğiyle..

1. Bozkurt G., (2003). Astımlı Okul Çocuklarına Hastalığın Yönetimi Konusunda Verilen Eğitimin Yaşam Kalitelerine Etkisi, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Doktora Tezi


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.