Astım Tanısı Nasıl Konulur?

0 141

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son zamanlarda uzun süredir geçmeyen nefes darlığı, öksürük, hışıltılı ve hırıltılı solunum, göğüste sıkışma ve baskı hissi yaşıyorsun. Bu durumu içtiğin sigaraya yada egzersiz yapmamana bağlıyorsun. Ancak nefes darlığının iyice hayat kaliteni bozması ile hastaneye gitmeye karar veriyorsun. Ve gittiğinde doktorun ön tanı olarak astım hastalığının olabileceğini söylüyor. Doktor astım tanısını kesinleştirmek için 4 aşamalı bir yol izliyor.

Şimdi doktorların hastalarına astım tanısı koyarken 4 farklı süreci inceleyelim.

1. Şikayet ve Belirtilerin Öğrenilmesi

En iyi doktor sizi dinleyen doktordur. Sizin şikayetlerinizi dinleyen, sizi anlamaya çalışan ve anlattıklarınızdan hastalığın izini süren doktorlar her zaman doğru tanıya bu süreci iyi işletmeyen doktorlara göre daha yakındır. Doktorlar hastalarının sadece anamnezi ile yani hastalık öyküsü ile neredeyse tanıyı %75-80 doğrulukla koyabilmektedir. Bunun için hasta tüm şikayetlerini doktoruna anlayabileceği şekilde anlatmalı, boş alanlar bırakmamalıdır.

2. Muayene Etme

Doktorların hastalarınını muayene etmesi ile hastaların fiziksel bir şekilde hastalıktan etkilenip etkilenmediğini öğrenirler. Bazı hastalıklar vücudumuzda kendine özel fiziksel değişiklikler meydana getirir. Bu nedenle muayene sırasında rahat giysiler ile rahat davranmanız ve sizinde fark ettiğiniz anormallikleri belirtmeniz doktorunuzun size doğru tanıyı koymasını kolaylaştırır.

3. Nefes Ölçümü (Solunum Testi)

Astım hastalığı akciğer kapasitenizde değişikliklere neden olur. Çoğunlukla akciğere alıp verdiğiniz havanın hacminde ve hızında değişiklikler yaparak astım atakları geçirmenize neden olabilir. Hastaneye gittiğinizde doktorunuz akciğer kapasitenizi solunum fonksiyon testi denilen bir test ile ölçerek elde edilen değerlere göre astım tanısı koyabilmektedir. Bu konuda testi doğru yapmak, doğru tanının konulabilmesi için çok önemlidir.

4. Röntgen, Kan ve Alerji Testleri

Doktorunuz solunum sorunu ile başvurduğunuzda gerekli gördüğünde akciğer filminizin çekilmesini isteyebilir. Bu akciğer filmi ile akciğer dokunuzun yapısı hakkında fikirler elde edilir. Kan ve alerji testleri ile ise hastalığın kan değerlerinizde hangi değerlerde farklılıklar oluşturduklarını belirleyerek tanı için veri elde eder. Bazı hastalıklar kan değerlerinde kendine özel değerleri farklılaştırarak doktorların tanı koymalarını kolaylaştırır.

Daha rahat nefes almanız dileğiyle..

1. https://dosyahastane.saglik.gov.tr/Eklenti/8308,astim-hasta-egitimipdf.pdf?0&_tag1=04D03A62BEA3884679E3150900C643D2AE960E69 Erişim Tarihi: 15.6.18 Saat: 22:23

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.