Astım İlacını Yanlış Kullanma Sendromu

0 199

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Başlık çok ilgi çekici gelmiş olabilir. İlgi çekici geldiği kadar astım hastalarının büyük bir soruna işaret etmektedir. Daha önceki yazımızda astım hastalarının tedavi sürecinde dikkat etmesi gereken dört önemli konudan biri olarak bu konuya değinmiştik. Şimdi ise bu konuyu astım hastaları için biraz daha ayrıntılı ele almak istiyoruz.

Astım hastalığı ile ilgili şikayetleriniz olduğunuzda hastaneye gider, doktorunuz gerekli tetkik ve tedavileri yapar ve size kullanmanız için ilaçlar verdiğinde keyfiniz kaçmaktadır. Bunun nedeni ise artık hayatınızın bir bölümünü ilaç kullanmaya ayırmanızdır.

Doktorunuzun size astım hastalığınız için önerdiği ilaçları düzenli ve doğru kullanmanız hayat kalitenizi artıracaktır. Fakat etrafınızda çoğu astım hastası ile konuştuğunda hastalıklarından şikayet ettiklerini ve sık aralıklarla astım atağı geçirdiklerini görürsünüz. Bunun büyük bir nedeni ise ilaçlarını kullanırken doğru kullanmamalarıdır. İlaçlarını düzenli ve doğru kullanmamaları hastalığın yönetimini zorlaştırarak kişileri depresif bir hale sokabilmektedir.

Yapılan çalışmalarda göre astım hastalarının neredeyse yarısı astım ilaçlarını doğru kullanmadığı saptanmaktadır. Bunun iki tür yansıması olmaktadır. Birincisi iyileşemeyen astım hastalarının artması. İkincisi ise ilaçları etkili kullanamamakla ilgili maliyettir. Her ikiside astım hastasını olumsuz etkilemektedir.

Unutmamalısınız ki; astım ilaçları sizin için hayati önem taşımaktadır.

Astım hastalığının tedavisi ise uzun süreli, düzenli ve akıllı ilaç kullanımından geçmektedir. Bu noktada hasta olarak sizin sorumluluğunuz ise doktorunuzun veya solunum hemşirenizin size anlattığı şekilde ilaçlarınızı kullanmanızdır. Astım hastalarının büyük bir çoğunluğu ise ilaçlarını yanlış kullanarak tedavilerini aksatmakta ve durumlarını kötüleştirmektedirler.

Aşağıda ise Dr. Hause dizisinde astım ilacını yanlış kullanan bir kadının videosunu izleyebilirsiniz. Bu videoda geçen astım ilacının yanlış kullanıma benzer durumlar ülkemizde ne yazık ki çok fazla görülmektedir.

Daha rahat nefes almanız dileğiyle..

1. https://www.memurlar.net/haber/363313/koah-ve-astim-ilaclari-yanlis-kullaniliyor.html Erişim Tarihi: 15.6.18 Saat: 16:54


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.