Astım Hastalığında İlaç Tedavi Türleri Nelerdir?

0 162

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Astım hastaları astım tedavisi için doktorlarının verdiği iki tür ilacı kullanmaktadır. Bu iki farklı ilaç tedavi türü farklı etkiler yaratmakta ve aynı ölçüde öneme sahiptir. Astım tedavisinde çoğu ilaç solunum yoluyla alınır. Bu iki tür ilaç tedavisininde kapsadığı ilaçların büyük çoğunluğu solunum yoluyla alınmaktadır. Bu ilaçlar solunum yoluyla akciğere ulaşarak etkisini hızlı bir şekilde gösterirler. Solunum yoluyla kullanılan ilaçlar direkt hedef noktalara ulaşarak tedavinin etkili olmasını sağlarlar.

Şimdi ise astım tedavisinde var olan iki tür ilaç tedavisini ele alalım.

1. Koruyucu Tedavi

Koruyucu tedavi için kullanılan ilaçlar solunum yollarının duyarlılığını / hassaslığını azaltarak etkili olurlar. Astım hastalığında solunum yolları şişerek daralır ve aşırı mukus salgısı ortaya çıkar. Bu ilaçlar şişliği indirmede ve mukus salgısını azaltmada etkilidir. Bu sayede astım belirtilerinin ortaya çıkmasını engellerler. Koruyucu tedavi için verilen bu ilaçları doktorunuzun önerdiği dozda ve sıklıkta düzenli kullanılması astım hastalığınızın kontrolü için önemlidir.

2. Rahatlatıcı Tedavi (Bronkodilatörler)

Astım hastası olduğunuzda bazı belirti ve bulgular ortaya çıkar. Bu belirti ve bulgular hastalığınızın seyrine göre tekrarlayabilir. Rahatlatıcı ilaçlar diğer adı ile bronkodilatörler bu şikayetlerin giderilmesinde kullanılır. Örneğin; bronkokonstriksiyon yani soluk yolununuzun daralmasını düzelterek, buna bağlı oluşan nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunum, göğüste sıkışma hissini kısa sürede giderir. Bronkodilatörler etkisini çok çabuk gösterir ancak altta yatan duyarlılığı azaltmaz. En önemlisi kısa etkili beta-2 agonistlerdir. Bu gruptaki ilaçlar sürekli kullanılmazlar.

Daha rahat nefes almanız dileğiyle..

1. Akkaya E. İnhalasyon Cihazları. Galanos. 1998, 48-56

2. Gonzalez-Martin, G., Joo, I., & Sánchez, I. (2003). Evaluation of the Impact of a Pharmaceutical Care Program in Children With Asthma. Patient Education and Counseling, 49(1), 13-18.

3. Kemp, J. P., & Kemp, J. A. (2001). Management of Asthma in Children. American Family Physician, 63(7), 1341-8.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.