Astım Hastalarının Tedavi Sürecinde Dikkat Etmesi Gereken 4 Önemli Konu

0 155

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Astım hastalarının tüm astım tedavisi süresince dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Aşağıda dikkat etmeniz gerekenleri listeledik ve açıkladık.

Hadi başlayalım.

1. Hastalığı başlatan etkenlerden kaçınmak

Eğer bir astım hastası iseniz ilk yapmanız gereken hastalığınızı tetikleyen, başlatan etkenleri belirlemek ve bu etkenlerden kaçınmaktır. Hastalığınızı tetikleyen etkenleri çoğu zaman deneme yanılma yöntemi ile öğreneceksiniz. Uygun imkanınız var ise alerji testleri ile bu etkenlerin birçoğunu erken aşamada öğrenebilirsiniz. Bunu yaptığınız taktirde hastalığınızı daha kolay yönetebilirsiniz.

2. Astım belirtilerini takip etmek

Astım hastalarının en çok bilmesi gereken konulardan biri ise astım belirtileridir. Astım belirtileri genellikle;

  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Hırıltılı nefes alıp verme
  • Göğüste sıkışma hissi olarak kendini gösterir.

Bu belirtileri bilmeniz astım ataklarınızı erkenden öngörmenizi sağlayarak yaşam konforunuzu artırır.

3. Değişiklik olduğunda yapılması gerekenleri öğrenmek

Astım hastalığınızın seyrininin değiştiğini anladığınızda yani astım belirti ve bulgularında belirgin ve sizi rahatsız eden bir farklılık hissettiğinizde doktorunuzun size önermiş olduğu ilaç tedavilerini kullanmanız büyük önem arz etmektedir. Hangi ilacın, hangi durumda kullanılacağı konusunda doktorunuzdan veya solunum hemşirenizden eğitim alarak sağlığınızı koruyucu ve geliştirici davranış değişikliği yaratmak sizi güvende hissettirecektir.

4. İlaçları önerildiği şekilde doğru kullanmak

Astım hastalarının en fazla şikayet ettikleri konulardan biri ise uzun süre kullanmak zorunda kaldıkları ilaçlarıdır. Çoğu astım hastası ilaç kullanmak istememektedir. Fakat astım hastalığının tedavisi ise uzun süreli, düzenli ve akıllı ilaç kullanımından geçmektedir. Bu noktada hasta olarak sizin sorumluluğunuz ise doktorunuzun veya solunum hemşirenizin size anlattığı şekilde ilaçlarınızı kullanmanızdır. Astım hastalarının büyük bir çoğunluğu ise ilaçlarını yanlış kullanarak tedavilerini aksatmakta ve durumlarını kötüleştirmektedirler.

Aşağıda ise Dr. Hause dizisinde astım ilacını yanlış kullanan bir kadının videosunu buradan veya aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Astım farkındalığı için izleyin..

Daha rahat nefes almanız dileğiyle..

1. Warner JO, Jackson WF (1994), Pediatric Allegy, Asthma and Other Allergic Disorder of the Lung Schering – Plough International, England, 1994

2. Robinson Jr, L. D. (1999). Pediatric Asthma Self-Management: Current Concepts. Journal of the National Medical Association, 91(8 Suppl), 40S.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.