Aspirini Kim İcat Etti?

0 2.957

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kimyager Felix Hoffmann tarafından icat edilen aspirinin tarihi kim bu dahi hep beraber bakalım.

4.000 yıl önce, Sümerler ve Asurlular şaşırtıcı bir keşif yaptılar. Belirli bir tür ağacın kabuğunu kazdıklarında ve yediklerinde, ağrıları yok oluyordu

Bu buldukları şeyin gelecekte tıp biliminin seyrini değiştireceğini bilmiyorlardı.

Sümerlilerin buldukları bugün tıpta aspirin olarak bilinen şeyin öncüsüydü.

Aspirin aktif bileşeni söğüt ağacı ve diğer vahşi bitkilerde yaygın bir şekilde bulunur ki bu da nasıl eski tıbbi geleneklerin bir parçası olduğunu açıklar. Sümerler, Antik Mısır, Antik Yunan ve diğer kültürler.

Milattan önce 400 yılında, modern tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, ilk defa ağrıyı azaltmak için söğüt kabuğu çiğnemeyi ve doğum sonrasında yaşanan ağrıyı yatıştırmak için söğüt yaprağı çayı demlemeyi tavsiye etti.

Ancak onun potansiyelini araştırmamız 2.000 yıldan fazla sürdü.

18. yüzyılın ortalarında, Edward Stone adında bir İngiliz adam beş yıl süren deneyimlerin ardından, söğüt ağacı kabuğunu ezilerek toza çevrilip yenildiğinde ateşi tedavi edebildiğini gösterdi.

Alman Eczacı Johann Boucher’ini sonunda bütün bunları sağlayan salicin denilen bileşeni tanıması ve saf hale getirmesi de yaklaşık 70 yıl daha zaman aldı.

O zamanlar doktorlar söğüt kabuğunu ve erkeçsakalı salicin bakımından zengin diğer şifalı bitkileri ağrı ateş ve inflamasyonu hafifletmek için rutin bir şekilde kullanıyordu.

Ama tam bileşeninin tanımlanması yapısında değişiklik yapılabilmesini mümkün kıldı.

1853’te Fransız bir kimyager, bileşiği kimyasal olarak sentezlemeyi başardı, böylece asetilsalisik asit denilen maddeyi oluşturmuş oldu.

Ardından 1897’de ilaç firması Bayer yeni bir yöntem buldu ve bileşiği aspirin adı verilen bir ağrı kesici olarak pazarlamaya başladı. Bu ilk sentetik ilaçlardan biri olarak yaygın bir şekilde tanındı. Aslında aspirin sadece Bayer’in marka adıydı: A asetilden spir biliminde adı Spiraeu ulmaria olan erkeç şakalısından bitki gelir. Kısa süre sonra aspirin asetilsalisik asit ile eş anlamlı oldu.

Aspirinin, yerel olarak kontrol edilmek üzere, aynı zamanda, büyümeyi kontrol edin. Çocuk yaştaki çocuk eğitimleri, büyümesyon, boyuna boyunda olmayan bezlerde, ağız ve el vevaskül eğitimi ile bir on beş bezlerinde. Arter anevrizmasını canlandırması.

Ancak, aspirin satın alınmayan, bu bilgi, insanlar hala bu etkiyi bilmiyorlardı.

1960’larda ve 70’lerde gösterimli ve İngilizlerin bilim bulaşmasında hedeflenen kişiler.

1982’de bu okula çocuklarına Nobel aşısı kazandırdı.

Zaman azaltılabilir aspirinin riskini azaltabilecek.

Çocuklara yönelik 20. yüzyılın sonlarına doğru, aset sahip olan ağrı gibi az bisikletler aspirinin daha kapsamlı dersleri.

Ancak 1980’lerde, aspirinin yetiştirdiği süt ürünlerinden daha fazla yararlanan aspirine ilgiyi yeniden canlandırdı.

Aslında 1982 Nobel Ödülünü kazanacak, aspirinin yanı sıra yarışmaya tasarımcıların bir tromboksanların hazırlıklarını yapabildiklerini da gösterebildiler.

dönüm noktası bir klinik aspirininde kalp krizi geçirmek için %44 oranında değerlendirildi.

Bugün kalp krizi veya inme geçirme riski olan aspirin ve tavsiye etmek için beyne kalbe giden damarlarda planlamayı azaltmaktır.

Daha da düşüş, aspirinin kanserine yakalanmak ve kanserden ölmekte olan ölün — kesin kolon kanseri -setren araştırmaların sayısı azalıyor.

Bu aspirin anti-trombosit etkisinden olabilir.

Bu gelecekler aspirini yalnızca bir ağrı kesicinin potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir şekilde yetiştirilmiştir.

Her yıl 100 tablet aspirin tüketiyoruz ve bugün yeni kullanıma yönelik alanlar için yapılmaya devam ediyor. Aspirinin çok yönlülüğü modern tıbbı dönüşüme uğratılmış durumda.

Bir söğüt ağacının kabuğunun soyulmasına dair tahminde bulunacağından bir şey gerçekten.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.