Aspirin Kullanımının Yumurtalık Kanseri Riskini Düşürebileceği Tespit Edildi

0 904

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yumurtalık kanseri çoklu faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir kanserdir. Özellikle BRCA 1 ve 2 genlerindeki mutasyonlar sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kanserin grip gibi çoğaldığı bir zaman dilimindeyiz. Her şey kansere sebep olabiliyor.

Ancak son yapılan araştırma eskilerin haklılık payını gösteriyor. Eskiler haftada 1 kez aspirin kullanırmış. Belki de o yüzden eskiden kanser az şu an fazla bilemeyiz. 😊

Ben de aspirin konusunda araştırma yaparken Journal of Clinical Oncology’de yayınlanan ve haberi yapılan bir araştırma ile karşılaştım.

2018 yılında yapılan ve sonuçları yeni paylaşılan bu araştırmaya göre günlük aspirin kullanımı yumurtalık kanserini %18 oranında azaltıyor.

Tabii, aspirinin bilinçsizce kullanılmaması gerektiğini belirterek yazıma devam etmek istiyorum.

Bireyselliğin ön planda olduğu bu çalışmada kişileri etkileyen çoklu faktörlerin olduğunu belirterek devam etmeliyim. Yani hepimizin DNA’sı, aileden aktarılan hastalıkları, kullandığı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkan durumları farklı.

Aspirin kullanımıyla ilgili yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Trabert, yumurtalık kanserinin önlenmesinde aspirin kullanımının üzerinde durulması gerektiğini savunuyor. Aspirinin iç kanama ve felçle önemli bağlantısı olduğu için bilinçsizce kullanılmamasının gerektiğini savunuyor.

Klinisyenlerin bu konuda çalışmaları sıklaştırmasını ve aspirinin bilinçsizce kullanımının önüne geçilmesini söyleyen Trabert hastaların bu konuda hekimlere danışması gerektiğini söylüyor.

Bilinçli bir şekilde doğru ilaçla belki de hepimiz yumurtalık kanserinden korunabiliriz.

Çalışmaların kesin sonucunu dört gözle beklediğimi söyleyebilirim.

Beni takipte kalın.

Henderson, E. (2022, JUN 26). Frequent aspirin use associated with lower ovarian cancer risk in people with multiple risk factors. news-medical.net: https://www.news-medical.net/news/20220726/Frequent-aspirin-use-associated-with-lower-ovarian-cancer-risk-in-people-with-multiple-risk-factors.aspx adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.