Aşk Ve Sadakat Hormonu ‘OKSİTOSİN’i Yakından Tanıyalım

0 107

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vücudumuz trilyonlarca hücreden meydana gelmiştir. Bu hücrelerin bir kısmı nöron denilen sinir hücreleridir. Beynimizde yaklaşık 100 milyar sinir hücresi (nöron) olduğunu belirtilmektedir.

Hayatımızı idame ettirebilmemiz için gerekli tüm davranışsal, bilişsel ve sosyal duygusal faaliyetlerimizi bir nörondan diğerine geçerek veri iletimini sağlayan nörotransmitter madeler sayesinde gerçekleştiririz.

Oksitosin de bu nörotransmitterlerden biridir.

Oksitosin, beyinde hipotalamusta sentez edilen ve arka hipofizden salgılanan (hipofiz bezi; fasülye tanesi büyüklüğünde, yaklaşık 0,5 gram ağırlığında olan endokrin bez) ve aynı zamanda kalpte de üretilip salgılandığı bilinen bir hormondur.

Özellikle normal doğum esnasında, serviks ve uterus kaslarının gerilmesi (Rahim gövdesi üzerindeki kaslar kasılır ve rahim boynunu yukarı doğru çekerek rahim ağzının açılır)  ile hipotalamus tarafından uyarılan hipofiz, çok miktarda oksitosin salgılar.

Salgılanan oksitosin, rahim kaslarının kasılmasını sağlayarak (Rahim ağzı bütünüyle açılır. Bebek yavaşça rahimden servikse ve vajinaya doğru itilir), doğumu kolaylaştırmış olur.

Oksitosin emzirmeyi kolaylaştırır.

Doğumdan sonra artan oksitosin salgısı, süt bezlerini uyarır. Prolaktin hormonu ise süt üretimini destekler. Aynı zamanda lohusalık ve emzirme döneminde salgılanan prolaktin, yumurtlamayı engelleyerek âdetin kesilmesini sağlar ve böylece, çiçeği burnunda anneyi yeniden gebe kalmaktan korumuş olur.

Oksitosin, sütü memeden fışkırtarak emzirmeyi teşvik eder.

Bebek doğduktan sonra ise anne ile çocuk arasındaki bağlılığın oluşmasına yardımcı olur.

Erkeklerde bulunan seminifer tübüller (seminifer tübül; sperm üretimini, olgunlaşmasını, korunmasını ve testosteron üretimini sağlayan yapı) üzerine etki eder.

Genel olarak dişi hormonu olarak bilinse de sağlık üzerine etkileri incelendiğinde oksitosin düzeylerinin kadın ve erkekte birbirine çok yakın olduğunu görülmektedir.

Aşk ve Sadakat Hormonu “OKSİTOSİN”

Oksitosin sarılma ve özellikle orgazm sırasında hem kadınlarda hem de erkeklerde salgılanır. İlişkileri güçlendirir. Özellikle takviye edici ilaç olarak kullanıldığında güven ve cömertliği artırıp insanlarda sosyal ihanet korkusunu azaltabilir. Ayrıca sağlıklı erkeklerde empati yeteneğini artırır.

Oksitosinin bir diğer adı da “sarılma hormonu” dur.

Sarıldığımız zaman hücrelerimiz oksitosin üretmeye başlar. İş görüşmeleri, sınav zamanları vb. gibi stres dolu zamanlarda sevdiğimiz kişiler tarafından kucaklanmak, vücudumuzda oksitosin salgılanmasını arttırır. Artan oksitosin, ihtiyacımız olan cesareti sağlar ve bu da bedenimizde pozitif etki yaratır. Tenin tene değmesiyle daha da fazla oksitosin salgılanır. Bu yüzden masaj gibi uygulamalardan sonra bedenimiz rahatlar, kendimizi mutlu hissederiz.

Oksitosin Eksikliği Belirtileri

 • Mutsuzluk hissi ve depresyon
 • Stres ve kaygı
 • Migren
 • Huzursuzluk, sinirlilik ve gerginlik
 • Uyumsuzluk
 • Kadınlarda kısırlık (oksitosin yüksekliğinde de gelişebilir)

Oksitosin Hormonunu Arttıran Doğal Gıdalar

 • Protein içeren gıdalar
 • Meyve ve sebzeler
 • Omega-3 içeren gıdalar
 • Başta acı kırmızıbiber olmak üzere acı gıdalar
 • Tahıllar
 • Günde en az sekiz bardak su içmek bu hormonun salgılanmasına yardımcı olabilir.
 • Bazı vitaminler
 • Ve bitter çikolata

Bu hormon sağlıklı bir beslenme düzeniyle, yoga, meditasyon, müzik dinleme gibi aktivitelerle ve aromaterapiyle artırılabilir. Ayrıca takviye ilaç olarak da doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

Yapılan araştırmalara göre neredeyse tüm psikiyatrik hastalıklarda oksitosin sistemine ait bozukluklar saptanmıştır. Oksitosinin etkinliğinin kanıtlanması özellikle otizm, madde bağımlılığı, kişilik bozuklukları, anoreksiya nervosa (bir tür yeme bozukluğu)  gibi mevcut farmakolojik tedavilerin yetersiz kaldığı bozuklukların tedavisinde çığır açabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.