Aşılar Güvenlik Açısından Nasıl Test Edilir?

0 169

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Salgın, tüm çevreye kısa sürede yayılır ve insanları enfekte eder.

Salgınlar yıllardır insanoğlunun mücadele ettiği biyolojik durumdur. Farklı zaman dilimlerinde insanlar için endişe verici olarak ortaya çıkmıştır.

Epidemiler sadece belli bölgede olan salgınlardır. Fakat pandemiler tüm dünyayı tehdit ederler. Covid-19 salgını da bir pandemi örneğidir.

Salgınlara bakteriler ve virüsler sebep olabilirler.

Bakteri türleri aslında hayatımızın her alanında vardır. Faydalı ve zararlı olmak üzere iki türdür. Faydalı bakterilere örnek verecek olursak yoğurtun mayalanması, bağırsaktan K vitamini üretimi vb. gibi.

Virüsler ise insanların bağışıklık sistemini etkiler ve yaşama devam edebilmek için canlı organizmaya ihtiyaçları vardır. Bakterilerin sebep olduğu hastalıklar antibiyotiklerle tedavi edilebilirken virüslerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde aşılar ya da özel tedaviler kullanılır. Aşılar dönem dönem hep gündemimizde olmuştur.

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç çeşit aşı vardır. Bu aşı çeşitleri şu şekildedir:

 1. Canlı zayıflatılmış aşılar, hastalığa sebep olan etkenin zayıflamış bir formunu kullanılır.
 2. İnaktif aşılar, hastalığa sebep olan etkenin öldürülmüş bir versiyonunu kullanılır.
 3. Alt birim, rekombinant, polisakkarit ve eşlenik aşılar, hastalığa sebep olan etkenin protein, şeker veya kılıfı gibi yalnızca belirli parçalarını kullanır.
 4. Toksoid aşılar, hastalığa sebep olan etken tarafından yapılan bir toksinin (zararlı ürün) kullanıldığı aşılardır.
 5. mRNA aşıları , hücrelerinize bir proteinin veya (bir protein parçasının) hastalığa sebep olan etkenden nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar veren haberci RNA’yı kullanır.
 6. Viral vektör aşıları, hücrelerinize hastalığa sebep olan etkenden protein yapmak için talimatlar veren genetik materyali kullanır. Bu aşılar ayrıca genetik materyalin hücrelerinize girmesine yardımcı olan farklı, zararsız bir virüs içerir.

Aşılar Güvenlik Açısından Nasıl Test Edilir?

Bu süreç genellikle birkaç yıl sürebilir. Tabi ki teknolojinin ilerlemesiyle veya aşının türüne göre süre kısalabilir ya da daha da uzayabilir.

 • İlk olarak, aşı laboratuvarlarda test edilir. Bu testlerden çıkan sonuçlara göre aşının insanlarla test edilip edilmeyeceğine karar verilir.
 • İnsanlarda testler klinik denemeler yoluyla yapılır. Bu denemelerde aşılar gönüllü kişiler üzerinde test edilir. Klinik denemeler genellikle az gönüllüyle başlar, fakat sonunda binlerce gönüllüye ulaşır.
 • Klinik denemelerin üç aşaması vardır. Bu aşamalarda aşağıda yer alan önemli sorulara yanıt aranmaktadır.
  • Aşı güvenli mi?
  • Hangi doz en iyi sonucu verir?
  • Bağışıklık sistemi buna nasıl tepki verir?
  • Ne kadar etkili?
 • Süreç içerisinde aşının güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek için aşıyı yapan şirketle yakın iş birliği içinde çalışılmalıdır. Aşının güvenli ve etkili olduğu tespit edilirse onaylanacak ve ruhsatlandırılacaktır.
 • Bir aşı ruhsatlandırıldıktan sonra, uzmanlar onu önerilen aşıya veya aşı takvimine eklemeyi düşünebilir. Farklı insan grupları için hangi aşıların önerildiğini listeler oluşturulur. Bu listelerde hangi yaş gruplarının hangi aşıları yaptırmaları gerektiğini, kaç doza ihtiyaç duyduklarını ve ne zaman yaptırmaları gerektiğini yer alır.

Aşı Onaylandıktan Sonrada Test Ve İzlemeler Devam Eder

 • Aşıları yapan şirket, her parti aşıyı kalite ve güvenlik açısından test eder. Bu testlerin sonuçlarını gözden geçirir. Ayrıca aşının yapıldığı fabrikaları da denetler. Bu kontroller, aşıların kalite ve güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmaya yardımcı olur.
 • Olası yan etkileri izlemek için güvenliğini izlemeye devam ediyor. Takip eden kurumun aşılarla ilgili herhangi bir güvenlik sorununu takip etmek için sistemleri var.

Aşılar ciddi, hatta ölümcül hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Sadece sizi korumakla kalmaz, aynı zamanda bu hastalıkların başkalarına yayılmasını önlemeye de yardımcı olurlar.

https://medlineplus.gov/vaccinesafety.html Erişim Tarihi: 03/06/2021

https://www.verianaliz.net/pandemi-tarihi-corona-covid19-veri-analiz-infografik/ Erişim Tarihi:03/06/2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.