Arpacık Gözde Neden Çıkar Ve Çıktığında Ne Yapılmalı?

0 3.008

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gözlerde arpacık çıkması oldukça rahatsız edici bir durumdur. Gözde arpacık genellikle birkaç gün veya 1 hafta içerisinde geçer. Göz kapaklarının içinde yer alan gözyaşı yağ bezelerinin enfeksiyonudur. Bu dönemde göz kapağı temizliğine ve hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Sıcak kompres uygulamak ve doktorun vereceği antibiyotikli damla ve pomatlar kullanılması tedaviyi hızlandıracaktır.

Dış ve iç arpacık olmak üzere ikiye ayrılır. İç arpacık göz yaşı yap bezelerinin akut bir enfeksiyonudur. Kapağın üst kısmında hassasiyet oluşur ve ağrı eşliğinde kızarıklık oluşur. Dış arpacık toplumda daha sık gözükür. Genellikle kirpik foliküllerinin ve yağ bezelerinin iltihabıdır.

Arpacığın belirtileri sivilceye benzer içi iltihap dolu kırmızı kabarıklık ve şişlik şeklinde başlar. Ardından sarı renkli iltihap odağında ağrı, hassasiyet, ısı artışı oluşur. Batma, gözde sulanma ve ışık hassasiyeti de devamında gelir. En sık görülen etken bakteriler ise Stafilokok adı verilen mikroorganizmalardır. Bu oluşan şişliği kendi başımıza asla patlatmanız önerilmez. Yoksa daha kötüye gidebilir ve enfeksiyon yayılabilir.

Peki, Arpacık Neden Kaynaklı Oluşur?

 • Sık sık el ile göz teması olması,
 • Makyajı çıkarmadan uyumak,
 • Kontakt lens kullanımında hijyene dikkat edilmemesi, gece gözden çıkarılmaması,
 • Kirpik dibinde yağ birikmesi ve bezelerin tıkanması,
 • Tozlu ve kirli ortamlarda sıklıkla bulunmak,
 • Gözün enfeksiyon oluşumuna karşı hassas olması,
 • Yağlı besinleri aşırı tüketmek,
 • Sağlıklı beslenmemek,
 • Daha önceden arpacık geçiren kişiler,
 • Ellerin göze dokunmasıyla gözdeki enfeksiyonun aynı veya diğer gözde başka odaklara yayılması,
 • Makyaj malzemesi kullanımında hijyen kurallarına uyulmaması ve/veya makyaj malzemesinin paylaşılması,
 • İpek kirpik, takma kirpik uygulamalarında hijyen kurallarına uyulmaması,

Yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi vücut direncinin düştüğü durumlarda ortaya çıkabilir.

Arpacık Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle temizliğe dikkat edilir ve sıcak uygulamalar yapılır. Kirpik dipleri özel mendillerle temizlenir. 5-10 dakika süreyle günde 2-3 kez sıcak uygulama yapmak çok önemlidir. Sıcak uygulamalar ile yağ bezelerindeki tıkanıklığın açılması ve arpacığın bulunduğu bölgeye masaj yapılması önerilir. Sıcak uygulama için en iyi yöntemlerden biri temiz bir havluyu ütü ile ısıtıp gözlerin üzerine konulmasıdır. Ardından göze antibiyotikli damla ve merhemler uygulanır. Arpacık iyileşene kadar lens kullanmamalı ve göz makyajı yapmaktan kaçınılmalıdır. Eğer gözde yaygın bir enfeksiyon varsa ağızdan antibiyotik tedavisi önerilebilir. Arpacık ortalama bir hafta-10 günde tedaviyle düzelir. Alternatif bitkisel çözümlerden örneğin halk arasında kullanılan sarımsak sürülmesinden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Arpacık sıcak pansuman yapılırsa kendi kendine geçebilir. Hastaların yaklaşık yarısında arpacık kendi kendini sınırlar. Diğer yarısında ise tedavi edilmediğinde şalazyona dönüşür. Nadiren enfeksiyon yayılarak tüm göz kapağını tutabilir. Arpacık en az üç dört haftadır varsa veya tedaviye rağmen küçülmüyorsa, kistleşmişse ve sert yapıdaysa cerrahi tedavi yapılması gerekir.

Arpacık başka birine bulaşmaz. Ancak kişide bir gözde arpacık varsa aynı gözde veya diğer gözde arpacık çok daha sık olarak tekrarlar.

Böyle bir durum söz konusuysa, vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurmanız önemlidir. Göz doktorunuz damla ve pomat şeklinde antibiyotiklerin yanısıra sistemik tedavi önerebilir.

Prof. Dr. Yonca Aydın Akova, Arpacık Nedir? Neden Çıkar? Nasıl Geçer, https://www.yoncaakova.com/tr Erişim Tarihi: 15.08.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.