Araştırmacılar, Anne Sütünde Plastik Buldu

0 61

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Araştırmalar ve araştırmacılar bebeklerin sağlığı ile olası tehlikeler için endişeli. Bunun nedeni ise mikro plastiklerin anne sütünde bulunması olarak belirtiliyor.

Araştırma İtalya’nın başkenti Roma’da yeni doğum yapmış 34 anneden alınan süt örnekleri üzerinde yapıldı.

Araştırmanın sonucunda göre de %75 oranında sütte mikro plastik görülmüştür. Bizler bebeklerin kimyasallardan uzak olması için anne sütünü önerirken anne sütünün içeriğine karışmış mikro plastikler akıllarda soru işareti bıraktı.

Bu yüzden acil daha fazla araştırma yapılmalı.

Daha önce araştırmalar, bu mikro plastiklerin hayvanlar üzerinde zararlı etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Anne sütünde mikro plastik nasıl bulunabilir?

Bu üzerinde araştırma gerektiren bir konu. Ama ilk araştırmalara göre anne adaylarının plastik paketlerde kullandıkları ürünlerin anne sütüne geçmiş olacağı yönünde.

Çevreye yayılan mikro plastiklerde bu duruma sebep olmuş olabilir.

Bu araştırma sonuçları Polymers dergisinde yayınlandı.

Bu konu hakkında Guardian dergisine konuşan Marche Politeknik Üniversitesi’nden Notarstefano daha çok hassas çocukların dünyaya gelmesinden endişe ettiğini ifade etmiştir.

Peki, anneler nasıl mikro plastikten korunmalı?

Şimdilik mikro plastikler konusunda kesin bir şey yok. Anne adayları da şimdi bu haberle illa ki endişelenecek ancak doğal beslenmeye yönelmelerini şimdilik söyleyebilirim.

Bu habere başka bir boyuttan da bakmak istiyorum. Şimdi biz anne sütüyle ilgili konuşuyoruz ancak annelerin belli bir süreden sonra çocukların ellerine tutuşturduğu biberonlarda bu konu kadar hassas. Çünkü araştırmalar bu çocukların mikro plastikle karşılaşması durumunu biberonla da eş değer bulmuş.

Bu konuda anne adaylarını daha hassas olmaya davet ediyorum.

Anne sütünde ilk kez plastik bulundu. (2022, Ekim 7). BBC News Türkçe: https://www.bbc.com/turkce/articles/crgxd2n3x4mo adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.