Araştırmacılar, 53 Yaşındaki Bir Kadının Cilt Hücrelerini 30 Yıl Gençleştirmeyi Başardı

0 2.893

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gençleşmek hepimizin istediği bir durumdur diye düşünmekle beraber bu gençleşmenin bize sağlayacağı pozitif durumlar saymakla bitmez.

Ancak araştırmacıların temel amacı diyabet, kalp ve nörolojik hastalıklar açısından bireylerin sağlığına kavuşmasını sağlamak amaçlı hücreleri genç tutmak. Bunu başarabilirlerse bilim ve ilaç dünyası farklı bir noktada kesişecektir.

Gençleştirmek, yenilemek gibi temel amaçlar koyun Dolly üzerinde temellendirilmiştir.

Yaklaşık 25 yıllık bir geçmiş olan koyun Dolly meselesi bilimi bugün gençleştirme noktasına taşıdı.

Cambridge’de yapılan bu çalışma için enstitü başkanı “Bu tür şeyleri hayal ediyorduk. Birçok yaygın hastalık yaşla birlikte daha da kötüleşiyor ve insanlara bu şekilde yardım etmeyi düşünmek çok heyecan verici” şeklinde ifade etti.

eLife dergisine verilen röportajda bu çalışmanın erken aşamasında olduğu belirtilmiştir. Ne kadar erken aşama olsa da olumlu sonuçlar vermesi heyecan verici.

Peki, Hangi Teknikle Bu Başarı Kazanıldı?

IPS yöntemiyle bu başarı elde edildi. Yani Dolly’nin teknolojisi geliştirilip bu kimyasal banyo ile temellendirildi diyebilirim.

Yani kimyasal banyo diyebilirim. 50 gün boyunca yetişkin dokuya kimyasal eklemeyi içeren bir teknik uygulanmış ve en ilginç kısmı ise dokuların embriyonik dokulara dönüşmemesi. Yani sanki hep 23 yaşındaki bireye ait bir doku gibi hareket etmesi.

Bu yöntemin sonuç vermesine çok mutlu olan ekip bu yöntemin birkaç olumsuz yanı olduğu için biraz daha bekleme taraftarı olduklarını ifade etti.

Rejuvenation of woman’s skin could tackle diseases of ageing. (2022, 04 08). bbc.com: https://www.bbc.com/news/science-environment-60991675 adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.