Apple Watch İle Kalp Grafinizi Saniyeler İçinde Kendiniz Çekmek İster Misiniz?

0 135

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Artık teknolojinin ilerlemesini her alanda görebiliyoruz. Sağlıkta bu alanların biri olarak karşımıza çıkmakta. Hatta Covid-19 pandemisi ile en önemli alanlardan biri olarak lanse ediliyor. Bu süreçte sağlığın dijitalleşmesinden çokça söz ediliyor. Hatta birçok hastane bu süreçte uzaktan hasta takibi gibi bir çok hizmet vermeye hızlıca başladı.

Sağlığın dijitalleşmesi büyük firmaların da ilgisini çekmekte. Google, Microsoft, Apple gibi dev şirketler sağlık alanına yatırım yapmakta ve kendi sistemlerine adapte etmekteler. Bu ürünlerden biri Apple firmasının çıkardığı Apple Watch.

Artık bileğimize taktığımız bir saat ile kandaki oksijen satürasyonu hatta EKG’mizi bile saniyeler içinde ölçebiliriz. Ve bunları aile hekiminize düzenli olarak gönderip sağlık durumumuz kötüleşmeden tespit edebiliyoruz.

Apple Watch, EKG uygulaması ve düzensiz kalp ritmi bildirimi özelliği ile en sık rastlanan ritim düzensizliği olan atriyal fibrilasyon (AF) belirtilerini tespit etmeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda atriyal fibrilasyon, tedavi edilmemesi halinde tüm dünyada en yaygın ikinci ölüm nedeni olan felç ile sonuçlanabilecek durumlardan biri olduğundan saatin sağlık alanında hızlıca kullanımı için ciddi nedenler de mevcut.

İşi biraz daha ileri götürmek gerekiyor.

Diyelim ki küçük bir çocuğunuz var ve anemi hastası. Siz bu saatler aracılığı ile hem çocuğunuzun nereye giderse gitsin onun konumunu görebileceksiniz hem de çocuğunuzun oksijen satürasyonu düştüğünde ya da nabzı düştüğünde size bildirim gelecek ve gerekirse acil yardım ekiplerine haber vereceksiniz.

Ya da yaşlı bir anneniz var. Ve evde yere düştü, saatteki sensörler bunu hemen algılayarak ‘İyi misin?’ diye soracak, eğer cevap vermezse acil yardım ekiplerini arayacak ve size bildirim gelecek. Yani öngörülemeyen birçok şeyin önüne geçmemize sağlayacak.

Aslında herkes için elzem, çok önemli bir teknolojik cihaz diyebiliriz.

Tüm bunlar haricinde saat sizin ne kadar uyuduğunuzu, uyku düzeninizi, ne kadar adım attığınızı, ne kadar kalori alıp yaktığınızı, adet döngünüzü takip edebiliyor.

Spor yapıyorsanız yüzme, atlama, koşma, tırmanma gibi birçok sporu algılayıp bu sporları yaparken de sağlığınızı dikkate alarak size öneriler sunarak sağlığınızı korumaya devam ediyor.

Ayrıca bu virüs döneminde ellerinizi yıkamanız için size gerekli hatırlatmalar yapmakta ve ellerinizi yıkayıp yıkamadığını anlayıp yeterli sürede yıkamanız için bir sayaç başlatmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.