Apotemnofili: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

0 94

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Apotemnofili…

Okurken zorlandığımız, aklımızda bir çağrışım yapmayan bu kelime sizce ne olabilir?

Ben bu kelime ile ilk kez bir kitapta karşılaştım. Duyduğunuzda farklı gelen bu kelimenin karşılığını okuduğunuzda da farklı geleceğinden eminim. Gelin hep beraber bu terimi inceleyelim.

Apotemnofili Nedir?

Apotemnofili; vücut bütünlüğüne karşı gelişen kimlik bozukluğunda kullanılan bir terimdir.

Birey vücudundan ya da vücudunun herhangi bir uzvundan rahatsız olur ve kendilerini bu yüzden çirkin veya engelli biri gibi hisseder.

Bu hastalığın yıllarca psikolojik bir nedenden kaynaklı olduğu düşünülmüştür. Ancak iki hastada yapılan araştırma sonucunda nöroloji temelli olduğu bulunmuştur.

Bu hastalardaki araştırmanın sonucu ile hastaların kafasındaki beden imgesinin kendileri ile uyuşmadığı saptanmıştır. Tam burada kitaptaki vakayı size örnek olarak sunmak istiyorum.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabında (2013) kayda geçen bir vakada olayın içindeki hasta adam arabasını kumandaya donatıp bacaklarını buzla dondurup kullanamayacak hale getirmiştir. Ardından o kullanılmayacak ayaklarla arabayı sürüp hastaneye giderek ayaklarının kesilmesini sağlamıştır. Aslında bu vakada durumun ne kadar ciddi olduğunu anlayabiliyoruz ve bunun sadece psikiyatrik olmadığını da görebiliyoruz.

Yine aynı kitaptan ikinci bir vaka ise 28 yaşındaki marangozun kendini yaralayarak hastaneye başvurmasıyla karakterizedir. Nörolojik muayenesi iyi olan Kenny elini vücudunun bir parçası gibi hissetmediğini ifade etmiştir. Sebebi irdelendiğinde ise ölmek istemediğini ama elinin orda olmasını istemediğini söylemiştir. Ayrıca bu kitabı okumanızı öneririm.

Gelelim belirti, bulgu, neden, tedavi ve görülme sıklığına.

Apotemnofili Belirti ve Bulguları

  • Kesme, delme ve çizme hareketlerine yatkınlık
  • Kör olmayı , engelli olmayı isteme
  • Ampute (uzvun kasilmesi) olmayı isteme ya da buna yönelik çabalarda bulunma
  • Protez aletlere merak duyma
  • Kendi kendine organ ampute etme
  • Vücuttan memnun olmama

Apotemnofili Nedenleri

Nedenleri araştırılmakta ancak üzerinde durulan iki neden vardır. Bunlar, nörolojik ve psikolojik nedenler

Apotemnofilinin Görülme Sıklığı

Bilinmemekle beraber çok az kendini ampute eden hastalar rapor edilmiştir.

Apotemnofili Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle klinik psikiyatri hastalar için önemlidir.

Bunun yanında;

  • Bilişsel Davranışçı Terapi (Yani kişinin ilk olarak zarar verici davranışlarının saptanıp buna yönelik terapiler ve doğru davranış yönelimi) ve
  • Antidepresanlar (Kişinin bedenine karşı yaşadığı anksiyete ve beraberinde gelen depresif hareketlere yönelik rahatlatıcı bir ruh hali kazanması için) kullanılmaktadır.

Brang, D., McGeoch, PD ve Ramachandran, VS (2008). Apotemnofili: nörolojik bir bozukluk. Neuroreport , 19 (13), 1305-1306.

Braam, AW, Visser, S., Cath, DC ve Hoogendijk, WJG (2006). Apotemnofili sendromunun araştırılması ve bilişsel-davranışçı terapinin seyri. Psikopatoloji , 39 (1), 32-37.

Dua, A. (2010). Apotemnophilia: ethical considerations of amputating a healthy limb. Journal of medical ethics, 36(2), 75-78.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.