Antik Bir Teori: ‘’Zeki İnsanlar’’ Ve Doğum Çatışması

0 6.361

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tüm dünyada canlılar olarak milyonlarca yıldır değişen yeni koşullara uyum sağladık. Özellikle insan türü olarak hayatta kalmış olmamızın en önemli sebebi doğal seçilimdir. Doğum çelişkisi teorisini daha iyi kavrayabilmek için doğal seçilimin nasıl çalıştığına ve insan türünün tarihine bir göz atalım.

İnsan türümüz, iri beyinli memeliler olarak da adlandırılan primat ailesine aittir. Kendimizi ‘’ zeki insan’’ anlamına gelen ‘’Homo Sapiens’’ (Homo: İnsan, Sapiens: Zeki) olarak adlandırdık. Fakat dünyada her zaman zeki insanlar olarak yalnız değildik. Birçok insan türü vardı. Ve genel yanılgının aksine farklı insan türleri birbirlerine dönüşerek şu an olduğumuz ‘’zeki insanı’’ oluşturmadı. Aynı anda birçok insan türü dünyanın farklı bölgelerinde yaşadılar. Hepsi kendi yaşadıkları yerlerdeki doğa koşullarına uyum sağlayarak farklı beden büyüklüklerine, farklı yeteneklere sahip oldular. Ve sonra zeki insanlar olarak biz dünyaya hâkim olmaya başladık. Bizden daha güçlü, iri, yırtıcı hayvanlarla bile baş etmeyi öğrenmiş insan türlerini zekamızla alt ettik. Tam olarak nasıl diğer insan türlerini yok ettiğimiz hakkında kesin bir bilgi elde edebilmiş değiliz. Diğer insan türlerinin yok olmasının pek de iyi bir fikir olmadığını bir örnekle anlatmak isterim.

Örneğin bir kedigiller ailesinde tek birinin hayatta var olmaya çalışması ve diğerlerini yok etmesi görülebilecek bir şey değildir. Çoğu kişiye göre bu mantıklıda değildir. Dünyada çok uzun süre var olamayacağımız gerçeği ile yüz yüzeyken şunu bilmekte fayda var; kendi türümüzü -yüksek ihtimalle- sırf farklılıklarımız yüzünden milyonlarca yıl önce yok etmiş ‘’zeki insanlarız’’.
Doğal seçilimi basitçe açıklamak gerekirse hayatta kalmakta daha başarılı özellikleri olan bireylerin zamanla popülasyonda çoğalması, daha zayıf özellikleri olan bireylerin gittikçe ölüm oranlarının artarak popülasyonda yok olmasıdır. Çoğu zaman bedenimiz yaşam koşullarına elverişli olmak için değişimler geçirir. Doğum çelişkisi teorisi de bunlardan biridir.

Dört ayak üzerinden iki ayak üzerinde yürüme becerisine sahip olduğumuzda omurilik ağrıları yaşamaya başladık fakat bunun dışında birçok farklı önemli sorunda ortaya çıktı. Dolayısıyla daha farklı adaptasyonlara ihtiyaç duyduk. Bundan en çok etkilenenlerden biri de kadınlardı. İki ayak yürüme becerisine sahip olduğumuzda dik duruş, dar kalçayla birlikte kadınların doğum kanalları daralmaya başladı. 2,5 milyon önce 600 cm3 olan beynimiz şu an 1200 cm3’tür ve bu dar doğum kanallarında doğum yaptıkça anne ölüm oranları artmaya başladı. Kadınların doğum sırasında ölüm oranları yükseldiği için, erken doğum yapan kadınların yaşama oranları da artmaya başladı. İşte, doğum çelişkisi teorisi erken doğum yapmayan kadınların zamanla popülasyondan kalkmasını ve böylece günümüzdeki 9 aylık bebek doğumlarının oluşumunu anlatır.

Normalde 18-21 ay boyunca geçirilmesi gereken gebelikler 9 aya indiğinde savunmasız, anneye muhtaç bebekler ortaya çıktı. Bu hem bebeğin hem de annenin çevreyle etkileşimini çok etkiledi. Sosyalleşmek ‘’zeki insanların’’ en önemli özelliklerinden biri ve bu erken doğumlar insanların birbirine yardım etmesine yol açtığı için sosyal yönümüzü de beslemiş oldu.

Son olarak bu teorinin karşıt görüşünden kısaca bahsetmek istiyorum. Bazı bilim adamları daralan doğum kanalının en fazla 3 cm olduğunu ve bunun gebeliği 18-21 aydan 9 aya indirecek güçte bir değişime sebep olmayacağı görüşünü öne çıkardılar. 9 aya inmesinin sebebi olarak da bebeğin artık anne karnında metabolik ihtiyaçlarını karşılayamamasını öne sürdüler.

Bu konu ile ilgili hangi teori öne sürülürse sürülsün hiçbir bilim adamı bir önceki görüş için kesinlikle yanlış dememiştir. Siz hangi teoriye daha yakın hissettiniz?

Aşağıdaki anketimizde görüşünüzü belirtebilirsiniz.

Gür H. 2016. Doğal Seçilim Yoluyla Evrim, Güncel Bir Örnek Alaca Baykuş. Evrimin Işığında, Editörler: Akış I., Altınışık N.E. Yazılama Yayınevi, İstanbul. s. 197-206. Retrieved from: https://www.researchgate.net/profile/HakanGuer/publication/317239376_Dogal_secilim_yoluyla_evrim_guncel_bir_ornek_Alaca_baykus/links/592dd3b9aca272fc55b21800/Dogal-secilim-yoluyla-evrim-guencel-bir-oernek-Alaca-baykus.pdf

Hararı, Y. Noah (2012) Hayvanlardan Tanrılara Sapiens – İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi. İstanbul: Kolektif Kitap Yayınevi

Evrimagaci.org – (2018, Kasım 30). İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz? İnsanlarda Doğum Neden Bu Kadar Sancılı?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.