Antibiyotikler Nasıl Doğru Kullanılır?

1 180

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Bu yazımda çevremde de çok sık gördüğüm çok önemli bir konu olduğunu düşündüğüm yanlış antibiyotik kullanımını ele alacağım.

Gelin önce antibiyotiklerin ne için kullanıldığı ile başlayalım.

Antibiyotikler, bilinen bir bakteriyel enfeksiyon durumuna karşı kullanılan ilaçlardır. Yani virüslere ve diğer mikroorganizmalara etki etmezler. Aynı zamanda ateş düşürücü veya ağrı kesici değillerdir.  Hastalandığımızda ise kendimizde bakteriyel mi yoksa virüse bağlı bir enfeksiyon mu olduğunu bilemeyeceğimiz için kendi başımıza antibiyotik kullanımına karar vermek doğru değildir.

Kendi başımıza antibiyotik kullanımının doğru olmadığı gibi bir de diğer yanlış antibiyotik kullanımlarına değinelim.

  • Antibiyotik dozunun yetersiz veya aşırı olması
  • Antibiyotik doz aralıklarının uygunsuz olması yani ilacın saatinden önce veya sonra alınması
  • Uygun süre boyunca antibiyotiği kullanmamak, buna şöyle sık karşılaştığımız bir örneği verebilirim. Antibiyotik kullanan kişinin 2-3 gün sonra hastalık semptomlarının gerilemesine bağlı olarak ilaç kullanımını bırakması hekim tarafından önerilen gün (örnek olarak 7 gün diyelim) boyunca o ilacı kullanmaması.

Peki, Antibiyotik Kullanımın Doğru Ve Akılcı Olması Neden Bu Kadar Önemli?

Doğru Kullanmadığımızda Neler Olur?

Antibiyotiklerin yanlış ve doğru olmayan şekilde kullanılması, bakterilerin ileriki tedavilerde direnç göstermesine neden olur. Buna antimikrobiyal direnç denir. Bu durum mikroorganizmanın neden olduğu enfeksiyonun tedavi edilmesi ve enfeksiyonun önlenmesini sağlayan antibiyotiğin etkisinin azalmasına veya etkisinin yok olmasına neden olur.

Yani geçirdiğimiz bir enfeksiyon durumunda yanlış şekilde antibiyotik kullandığımız için antibiyotik kullanmamıza rağmen bakteriler enfeksiyon yapmaya ve üremeye devam edebilir, çünkü direnç kazanmışlardır. Bu yüzden ileriki tedavilerde antibiyotik kullanmaya ihtiyaç duyduğumuzda hiçbir işe yaramazlar. Maalesef bu durum sadece yanlış antibiyotik kullanan kişi için değil, sonradan dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için büyük bir risktir. Yani yanlış antibiyotik kullanımıyla dirençli bir bakteri oluşumuna neden oluyoruz ve sadece kendimizi değil diğer insanları da riske atmış oluyoruz.

Buraya kadar antibiyotiklerin yanlış kullanımından ve bunun olumsuz sonuçlarından bahsettik, şimdi gelin doğru antibiyotik kullanımının nasıl olması gerektiğinden bahsedelim.

Antibiyotikler Nasıl Doğru Kullanılır?

  • Ancak ve ancak hekim tarafından önerilen tıbbi reçeteli antibiyotikler kullanılmalı.
  • Hekim tarafından önerilen süre boyunca kullanılmalı ve yarıda bırakılmamalı.
  • Antibiyotiğin doğru saatlerde, uygun aralıklarda ve uygun dozda doğru şekilde kullanılmasına dikkat edilmeli.

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlara karşı kullandığımız en güçlü silahlarımızdandır. Yanlış kullanımının faydadan çok zarar getireceğini unutmadan antibiyotiklerin uygun ve doğru şekilde kullanılmasına özen göstermeliyiz. Bu konuda farkındalığımızı arttırmalı ve çevremizi yanlış kullanım konusunda uyarmalıyız.

Sagligim.gov.tr-2019. Akılcı Antibiyotik Kullanımı. sagligim.gov.tr.Erişim adresi: https://sagligim.gov.tr/akilci-antibiyotik-kullanimi/942-akilci-antibiyotik-kullanimi.html


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Hilal diyor

    Çok güzel ve faydalı bilgiler, elinize emeğinize sağlık.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.