Annelerin Doğum Sonrası Yaşadığı Psikolojik Sorunlar Ve Belirtileri

0 13.415

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tebrikler anne oldunuz!

Artık küçük bir kalp daima yanınızda..

Anne olmak zor iş ama bir o kadar da yaşam sevinci aşılayan bir durum.

Anneliğin bambaşka bir duygu olduğunu derinden yaşayacağınız bugünler de elbette çocuğunuza yakın olan ilk kişi olmanız hasebiyle bazı durumlarda zorlanabilir ne yapacağınızı bilemeyebilir ve bir o kadar da yorulabilirsiniz.

Bu yaşadıklarınızın gayet doğal bir süreç. Unutmayınız ki, gebelik normal fizyolojik bir olaydır. Bu süreci sağlıklı yönetebilmek adına doğum öncesi kendinizi psikolojik olarak hazırlamalı ya da gebelik eğitimlerine katılabilirsiniz.

Bir başka husus ise, başta eşiniz olmak üzere anneye bebeğin bakımında yardımcı olacak kişilerin bu süreçte daha duyarlı, anlayışlı ve sabırlı olmasıyla beraber bebeğin bakımında aktif rol almaları gerekir.

Ayrıca annenin kendi rolünü benimsemesi ve bu sürece uyum sağlayabilmesi için iyi bir sosyal desteğe ihtiyaç duyacağı göz ardı edilmemelidir.

Annenin doğum sonrasında fiziksel ve hormanal bir takım değişimler yaşayacağı için ruhsal olarak zaman zaman değişim gösterdiği gözlemlenir. Bu konuyla ilgili öncelikle size doğum sonrası depresyondan ve diğer doğum sonrası psikolojik sorunlardan bahsedeceğim.

Doğum Sonrası Depresyon nedir?

Doğum sonrası depresyon diğer adıyla Postpartum depresyon (PPD) doğumdan sonra anne de gerçekleşen fiziksel, duygusal ve davranışsal değişimlerin tümüdür.

Doğum Sonrası Depresyonun başlangıcı, doğumdan sonraki dört hafta içinde gerçekleşen bir çeşit depresyondur. Aynı zamanda bir duygu durum bozukluğudur. Bu durum annenin günlük yaşamını büyük ölçüde etkilemekle beraber üzüntü, kayıp, öfke veya hayal kırıklığı gibi sonuçlar doğurmaktadır.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

  • Depresif ruh hali,
  • Değersizlik,
  • Üzüntü,
  • Öfke,
  • İştah bozukluğu,
  • Aşırı yorgunluk,
  • İlgisizlik ve özellikle bebekle ilgili suçluluk olarak görülürken,
  • İntihar düşüncesi belirtiler arasında sıralanabilir.

Bunlara ek olarak normal doğum koşullarıyla diğer bazı semptomlar arasında kilo kaybı, uyku bozukluğu, enerji kaybı ve azalan yoğunlaşma da bulunmaktadır.

Doğum sonrası depresyonu tedavi edildikten sonra anne normal duygu durumuna geri döner ancak bu hayatındaki stres faktörlerinin sıfırlanacağı anlamına gelmiyor. Anne başa çıkma yöntemleri geliştiriyor ve bu duruma uyum sağlamaya başlıyor.

Unutulmamalıdır ki; anneye yakın çevresi her konuda iyi destek olursa anne yeni döneme daha kolay ve hızlı biçimde uyum sağlayacaktır.

Doğum Psikozu ile Lohusa Sendromu Arasındaki Fark Nedir?

Lohusa sendromu bir başka adıyla annelik hüznü olarak ifade edilir.

Doğumdan hemen sonra bir kaç gün içinde başlayıp bir hafta ile 10 gün içinde düzelme gösterdiği gözlemlenir.

Belirtileri sıkıntı, ağlama, çabuk sinirlenme, unutkanlık ve dikkat dağınıklığıdır. Genel olarak bu sendrom kendiliğinden düzelme gösterir ve çoğu zaman tedaviye gerek görülmez.

Doğum sonrası Doğum Psikozu ise doğumdan sonraki dört hafta içinde gerçekleşen bir çeşit depresyondur ve nadir rastlanır.

Doğum yapan kişi halüsinasyonlar görmeye başlar, bebeğe zarar vermeyi düşünür ve bir takım davranış bozuklukları geliştirmeye başlar. Bu hastaların ciddi bir tedavi sürecinden geçmesi gerekmektedir. Ayrıca doğum sonrası depresyon tedavi edilmediği durumda psikoza da dönüşme ihtimali de oldukça yüksektir.

Anne olmanın güzel bir duygu olduğu kadar meşakkatli bir yol olduğunu da görüyoruz.

Anneliğe karşı karışık duygular besleyip beslemediğinizi tartmanız ve çocuklarla hayatınızın nasıl zenginleşeceğini ama aynı zaman da fedakârlık yapmaya ne kadar hazır olduğunuza da kendinize sormanız gerekir.

Marian Faux

Sözlerimi Nil Karaibrahimgil’in sürekli çocuğunu düşünen, geceleri gözüne uyku girmeyen anneler için hazırlamış olduğu Annelere Ninni şarkısı ile tamamlamak istiyorum. Biliyoruz ki onların dinlenmeye çok ihtiyacı var..

Greden JF. (2001)Treatment of Recurrent Depression. American Psychiatric PUBlishing. Washington.

Karaçam Z, Kitiş Y (2007). Doğum sonrası depresyon tarama ölçeği: Türkçe’de geçerlik ve güvenirliği. Türk Psikiyatri Dergisi.

Epperson, Terrence W. (1999) “Beyond Biological Reductionism, Ethnicity, and VULgar Anti-Essentialism,” African Diaspora Archaeology Newsletter: Vol. 6 : Iss. 2, Article 4.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.