Anneler COVID-19 Sürecinde Bebeklerini Emzirirken Nelere Dikkat Etmeli?

2 526

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Koronavirüs ailesi, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi birçok ciddi sağlık sorununa yol açan geniş bir virüs ailesinde yer alır.

(COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Hasta bireylerin damlacıklarının olunması ile bulaşır. Enfektif yüzeylerle temas edildikten sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağza götürülmesi ile virüs bulaşabilir.

Covid 19’un gebeler, emziren anneler ve yenidoğanlar üzerindeki etkisi vakalar ve incelemelerin kısıtlı olmasından dolayı sınırlıdır. Şimdiye kadar sınırlı sayıda yapılan vaka çalışmalarında anneden bebeğe vertikal yolla geçişi saptanmamıştır.

Emzirme ile ilgili ise genel görüş anne sütü ile beslenmenin devam etmesi yönündedir.

Anne sütünün içeriğinde immün sistemi güçlendirici öğeler ve bebeğin iyilik halinin devamını sağlayacak bileşenler olduğundan emzirmenin devamı yönünde görüş birliği bulunmaktadır.

Emzirme nasıl devam ettirilmeli?

 • Annenin emzirirken ya da sütü sağarken maske takması,
 • Emzirmeden önce ellerin 20 saniye boyunca etkin olarak yıkanması (eller iç yüzleri, dış yüzleri, parmak araları, baş parmak arası, avuç ortası ve bileklere kadar yıkanarak iyice durulanmalı ve tek kullanımlık havlu ile kurulanmalıdır), temizliğin etkin olması için yüzük ve bilezik kullanılmaması
 • Bulunulan ortamın sık havalandırılması,
 • Kıyafetlerin 60-90°C’de normal deterjan ile yıkanması,
 • Bol sıvı tüketilmesi, dengeli beslenilmesi ve düzenli uykuya dikkat edilmesi

Evde tedavi gören COVID-19 (+) emziren anne bebeğinden ayrılmamalıdır: DSÖ ve uluslararası birçok bilimsel kuruluş bu durumda anne ve bebeği ayırmak değil hijyen kurallarına dikkat edilerek emzirmeye devam edilmesini önermektedir.

Hastanede tedavi alan Covid pozitif anne ve emzirme süreci nasıl olmalı?

Hastanede tedavi gören COVID-19 (+) annenin bebeğinin anne sütü ile beslenmesi sağlanmalıdır: Hastanede yatan annelerin bebeklerini yanlarında emzirmesi anne ve takip eden sağlık ekibinin değerlendirmesine göre uygulanmalıdır. Anne ve sağlık çalışanının COVID-19 (+) anne ile bebeğin birlikte olması kararı olursa, COVID-19 (+) anne bebeğini emzirirken bulaşı en aza indirmek için bebeği öpmemesini, hijyen kurallarına sıkıca uymasını, bebeğin beşiği ile anne yatağı arasında en az 2 metre mesafenin korunması önerilmektedir.

İzole edilecek annede emzirme süreci nasıl olmalı?

Hastanede yatan annenin bebeğinden geçici olarak ayrılması söz konusu ise sağılmış sütü ile bebeğin beslenmesine devam edilmelidir. Sağılmış anne sütü bebeğe biberon

Yerine tercihen fincan ya da kaşık ile verilmelidir. Sağma işlemi sırasında yukarıda belirtilen hijyen kurallarına dikkat edilmedir. El hijyeni için %60-95 alkol içeren el dezenfektanları da kullanılabilir.

İçerik, Kübra Daştan’ın desteği ile hazırlanmıştır.

Gökçay, G., & Keskindemirci, G. Anne Sütü Ve Covıd-19. İstanbul Tıp Fakültesi Dergisi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
 1. Beril diyor

  👏🏻👏🏻

 2. Buse diyor

  Ellerinize sağlık 👍🏼

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.